yolo

Co to jest Yolo? Trendy w Social Media

W każdym słowniku slangu znajdziesz informacje o tym co to znaczy YOLO. You Only Lives Once – czyli po polsku Żyjesz Tylko Raz. Proste. I trochę niedoprecyzowane. Pewnie dowiesz się też, że yolo jest (a może już tylko było?) hasłem młodych ludzi, którzy robili coś czego nie spodziewało się po nich społeczeństwo, nie dbając o konsekwencje. Tylko, że to chyba właśnie jest wyznacznikiem młodości, prawda? Zanim więc się postarzejemy, przyjrzyjmy się tej filozofii z bliska.

Stara filozofia połączona z nowym słowem.

Przez każdego rozumiana trochę inaczej.

Czy na prawdę warto się tym przejmować?

Jeśli masz na to czas – gratulujemy, musisz nie mieć innych problemów!


 

Przysłowia i filozofowie

Przysłowia i filozofowie

Przejmowanie się konsekwencjami, zwłaszcza tym co inni ludzie sobie pomyślą jest tak silnie wrośnięte w naszą kulturę, że trudno nam sobie wyobrazić, że mogłoby być inaczej. Chcąc zachować twarz wolimy nic nie robić i żałować, że tego nie zrobiliśmy do końca życia niż odważyć się na działanie, które zostałoby nieprzychylnie skomentowane.

Po za tym po prostu boimy się pewnych sytuacji i choć sama obawa jest naturalna, to jej poziom często przesadzony. Jesteśmy jak kurczaki, które gdaczą wszystkie tak samo. Kto wyłamuje się z tego schematu? Szaleńcy, bohaterowie, dziwacy, dzieci i młodzież. Po prostu wszyscy, do których świadomość konsekwencji społecznych jeszcze nie dotarła, lub dotrzeć nie może.

Walczyć z takim stanem rzeczy próbowali nawet znudzeni stagnacją społeczeństwa filozofowie. Wypowiedzieli zapisali maksymy takie jak Carpe Diem (dosłownie: trzymaj dzień, bierz z życia co najlepsze) lub Żyj Tak Jakby Każdy Dzień Życia Był Twoim Ostatnim.
Po tym jak to ostatnie zdanie usłyszał Homer Simpson, kulił się ze strachu i powtarzał, że nie chce jeszcze umierać. Wielu ludzi zinterpretowało go jednak zgodnie z założeniem filozofa i przestało myśleć o tym co spotka ich za rok, dwa czy dwadzieścia lat. Żyli teraźniejszością i choć nie zaplanowali przez to interesu życia, to z pewnością byli szczęśliwsi.

Odrzucić Rzeczywistość

Odrzucić Rzeczywistość

Kiedy rodzisz się, Twoje życie jest zaplanowane. Z rodzicami do 4 roku życia, w żłobku do 6, w szkole do 19, na studiach do 24, w pracy do 70 roku życia. Koniec. Nawet dla kogoś ceniącego sobie spokój wygląda to smutno i może mocno demotywować do działania. Najbardziej widzą to ludzie, którzy mają 15-20 lat. Oni już rozumieją co jest im przeznaczone, ale jeszcze się z tym nie pogodzili. Przede wszystkim patrząc na starszych od siebie – nie chcą się pogodzić. To byłaby dla nich klęska, nawet zdrada nastoletnich ideałów. Wszędzie wokół słyszą co powinni, a czego nie powinni robić.

Widzą rozkazy, nakazy, zakazy, a nie widzą rozwiązań. Rodzi się w nich bunt. A skoro nie ma on ujścia w wojnach i rewolucjach tu musi zaistnieć w kulturze.

Co dla takich ludzi znaczy yolo? Bunt. Przeciw wartościom „starych” i świadomości, że dla świata jednostka niewiele znaczy. Skoro więc nie jest im pisane osiągnięcie czegoś wielkiego, to niech społeczeństwo samo dusi się w swoich zasadach, zmartwieniach i obawach.

Oni, to znaczy młodzi, są żądni wrażeń. W końcu żyją tylko raz. Nie dostaną drugiej szansy by latać na paralotni, próbować halucynogenów, zrobić sobie tatuaż, wyjechać z dziewczyną na szaloną wycieczkę autostopem, znaleźć przyjaciół i zrobić sobie wrogów. Nigdy też nie będą w lepszej sytuacji by zacząć robić to co chcą – teraz są młodzi, sprawni fizycznie, piękni i przede wszystkim nie mają zobowiązań. Yolo!

Przestać Się Wahać

Przestać się wahać

Może nie wszystko udaje się bez planu, ale jeśli się wahasz zbyt długo, nic nie ma prawa się udać, prawda? Dlatego jeśli już podejmiesz jakąś decyzję, realizuj ją natychmiast, bez zamartwiania się konsekwencjami. One nadejdą i w pewnym momencie zmierzysz się z nimi.

Tyle, że jeśli nie dasz się im spowolnić, to stawisz im czoła z lepszej pozycji. Z większym doświadczeniem, satysfakcją z życia, pewnością siebie. Może wcale nie będą takie straszne. To właśnie filozofia yolo.

• Jeśli chcesz coś zrobić, zrób to.
• Nie przejmuj się tym co powiedzą i pomyślą inni.
• Bierz z życia to co najlepsze, dawaj innym to co najlepsze w Tobie.
• Realizuj marzenia. Teraz.

Mniej więcej takie założenia przyjęła młodzież, której hasłem było Yolo. Jeśli masz więcej niż 25 lat, pomyślisz pewnie, że coś tu nie gra. Jak to?Grupy fatalnie ubranych, niegrzecznych i pozbawionych zasad nastolatków miały takie ideały? Jak to możliwe? Teraz będzie Ci trudno. Musisz przypomnieć sobie jakie idee przyświecały Ci w wieku 15-17 lat i co na ten temat myśleli starsi od Ciebie. Widzisz analogię? Prawie każde pokolenie zachowuje się podobnie, choć nie wszystkie głośno o tym krzyczą. Tak zaczęły się ruchy hipisów, tak powstał punk.

Usprawiedliwienie

Jak każda idea, także ta stała się usprawiedliwieniem dla różnego rodzaju działań nielegalnych i nieetycznych. Zwłaszcza próbowania używek, czy ekscesów seksualnych. Jeszcze z brawurową jazdą samochodem i na motocyklach. Być może właśnie z tym kojarzysz skrót yolo, ale pamiętaj, że kto chce się usprawiedliwić może to zrobić tak samo dobrze religią, względami kulturowymi, wiekiem… No dobrze, po prostu wszystkim.

Nastolatki które trafiały do aresztu, może i wspominały policjantom, że zrobiły to co zrobiły bo żyje się raz, ale nie spodziewały się z tego powodu ulgowego traktowania. Za to trochę łatwiej znosiły wyroki sądowe. W końcu jeśli żyje się raz, to i areszt trzeba zaliczyć, prawda?

Każde hasło używane zbyt często, wypacza się i traci pierwotne znaczenie. Stąd przypisanie słowa yolo raczej do chamstwa niż realizowania marzeń. Zeszło się ono również w czasie z kilkoma wzorcami kulturowymi, które dla starszego pokolenia były nieakceptowalne. Siła Nawyku pozwoli Ci dążyć do wyznaczonych celów.

Hasło Dobrze Dobrane?

A więc yolo

[sociallocker]

Kiedy ktoś zapyta Cię, co to znaczy yolo, a Ty odpowiesz mu, że żyje tylko raz, może Ci zaprzeczyć. Większość systemów religijnych zakłada, że będziesz żyć ponownie, a to życie ma Cię przygotować do następnego lub zagwarantować w nim dobry start. Dzięki temu ludzie bardziej trzymają się swojego miejsca. Pamiętaj, że więcej niż raz żyją:

  • Wyznawcy religii judeochrześcijańskich (Judaizm, Islam, Chrześcijaństwo, Bahaizm)
  • Wyznawcy wielu religii pogańskich
  • Wyznawcy Latającego Potwora Spagetti
  • Wampiry, zombie i inni nieumarli
  • Koty (mają aż 9 żyć)
  • Bohaterowie komiksów i kreskówek
  • Wielu innych.
[/sociallocker]
A więc yolo?

Przestać się wahać

Każde słowo w slangu młodzieżowym ma swój czas, po którym zaczyna zmieniać znaczenie, by w końcu zniknąć zupełnie ze słownika młodych ludzi. Yolo! Już było i spełniło swoje zadanie. Było najpierw wyrazem filozofii. Pomagało nie przejmować się opinią innych przy wyrażaniu siebie i realizowaniu pragnień. Potem stało się określeniem niedojrzałego i nieuprzejmego człowieka, który usprawiedliwia swoje postępowanie. Teraz… po prostu odchodzi na emeryturę. Może tylko na jakiś czas i za kilka-kilkanaście lat znów stanie się niezwykle popularne.
Na szczęście idee się nie starzeją i po odkurzeniu można wykorzystać je na nowo.Wykorzystaj swój – Czas Wolny

Trudno sobie wyobrazić, że mielibyśmy nagle przestać marzyć i od czasu do czasu w myśl ideologii yolo! rzucać się na głęboką wodę.

Nie musimy tego nazywać w ten sposób, ale czasem tego potrzebujemy.

Oderwania na chwilę od świata tworzonego przez ZUSy, korporacje, kredyty i szkoły.


Oceń post

Zostaw komentarz