Jak stworzyć własnego bloga krok po kroku?

W dzisiejszych czasach prowadzenie blogów jest praktykowane przez wielu internautów. Dobrze prowadzona strona pozwala zarabiać całkiem przyzwoite pieniądze bez potrzeby wychodzenia z domu. Dodatkowo blog daje możliwość zbudowania społeczności osób, które łączy dana cecha lub zainteresowanie, pozwala także na zbudowanie własnej marki i pozyskanie ciekawych kontaktów. Jednak, aby blog przynosił założone korzyści należy go założyć na odpowiedniej platformie i prowadzić, tak żeby zachwycał, zaciekawiał i dotarł do jak największej liczy odbiorców.

Zakładanie bloga krok po kroku

  1. Przede wszystkim należy wybrać platformę, na której stworzy się bloga. Znane platformy proponują rożne możliwości i opcje, pomocne przy tworzeniu własnej strony. Jedną z najlepszych platform jest WordPress. Posiada on naprawdę bogatą paletę możliwości, jest bardzo popularny i dociera do wielu internautów oraz przez cały czas podlega aktualizacją. 
  2. Kolejnym krokiem jest wybranie odpowiedniej domeny (nazwy) i hostingu (zestawienie najlepszych hostingów znajdziesz np. na rankinghost.pl), czyli miejsca bez którego blog nie może funkcjonować. Przy wyborze hostingu trzeba zwrócić uwagę na:
    1. Brak awarii – bardzo ważne jest to, aby serwer był stabilny i nie narażony na częste awarie. Najlepiej zdecydować się na polecaną firmę z bogatym doświadczeniem.
    2. Szybkie ładowanie strony – przyszli czytelnicy będą częściej zaglądać na bloga, jeżeli będzie on działał szybko i bez zarzutu.

Jeżeli chodzi o wybór nazwy, trzeba pamiętać, że to po niej bloga odnajdą internauci. Dlatego musi to być chwytliwa nazwa, charakteryzująca treści poruszane na stronie. Nazwę można zawsze zmienić, więc jeżeli na początku jest to problematyczne, nie należy się zbytnio przejmować.

3. Zainstalowanie WordPress to kolejny ważny krok w drodze do stworzenia profesjonalnego bloga. Kiedy koto jest założone, użytkownik zostaje przekierowany do panelu instalacyjnego. Po prawidłowej instalacji, można zalogować się do panelu i wprowadzić wszelkie aktualizacje i zmiany. Cały proces i instrukcje instalowania WordPressa znajdziesz np. w poradniku – jak założyć bloga w 15 minut na dostepnego na https://www.pracawsieci.net/jak-zalozyc-bloga/

4. Kolejnym, chyba najważniejszym i najbardziej wyczekiwanym krokiem jest tworzenie strony na platformie (na przykładzie WordPress). Bardzo ważne jest, aby wygląd bloga był dopracowany i przemyślany. Ma to kluczowe znacznie w odbiorze publikowanych treści przez innych użytkowników. Warto poświęcić więcej czasu projektowaniu wyglądu strony za pomocą dostępnych szablonów, które można edytować w dowolny sposób. Na platformie WordPress dostępne są zarówno darmowe jak i płatne szablony. Istotna jest również kolorystyka. Warto wziąć pod uwagę kto będzie odbiorcą strony i jaka jest tematyka. Na przykład blog o bajkach dla dzieci nie będzie się dobrze prezentował w mrocznych kolorach, z kolei omawianie spraw kryminalnych nie współgra ze zbytnio wesołymi barwami. 

5. Ostatni krok to reklama bloga, w celu dotarcia do jak największej liczby odbiorców i rozpoczęcia zarabiania. Przede wszystkim można wysłać link do znajomych i udostępnić na różnych portalach, oraz w komentarzach na blogach podejmujących podobną tematykę. Ponadto dobrym rozwiązaniem jest pozycjonowanie. Na blogu warto publikować reklamy z Google Adsense lub nawiązać współpracę z rożnymi Programami Partnerskimi. 

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz