Siła Nawyku – Odkryj w Sobie Nieograniczone Pokłady Mocy

Ile razy w Twojej głowie świtała genialna myśl: „Od jutra zaczynam codziennie biegać”, „Od dziś przechodzę na dietę.”, „Od przyszłego poniedziałku, każdego dnia nauczę się 10 nowych słów po angielsku.”?

Czy mimo dobrych intencji, nic Ci z tego nie wychodzi?

Jesteś w stanie wytrwać w swoim postanowieniu najwyżej kilka dni albo w ogóle go nie realizujesz? Nie jesteś jedyną osobą, która tak ma.

Możesz jednak nauczyć się wpajać w siebie dobre nawyki. Przede wszystkim zacznij działać.


Znajdź cel

Wyobraź sobie, do czego dążysz, co chcesz osiągnąć. Wyobraź sobie siebie za rok albo dwa, w tym punkcie w jakim chcesz się znaleźć dzięki wprowadzeniu zmian w swoim życiu. Wyobraź sobie, że za rok jesteś szczęśliwym posiadaczem mieszkania albo biegle posługujesz się angielskim. Zaczynając od końca, przeanalizuj całą drogę, jaka Cię do Twojego celu doprowadzi, a następnie podążaj nią krok po kroku.

Duży cel zamień na małe cele

To, co może skutecznie Cię zniechęcić to świadomość, że masz przed sobą bardzo ambitny cel. Widzisz siebie teraz i czujesz, że osiągnięcie go jest dla Ciebie niewykonalne. Skup się więc na małych celach, które będzie Ci łatwiej osiągnąć i które złożą się na duży.

Pośpiech niewskazany

Jeśli chcesz widzieć rezultaty swoich wysiłków od razu następnego dnia, to niestety zawiedziesz się. Potrzebna Ci cierpliwość. Nie zniechęcaj się długo nie nadchodzącymi rezultatami. Skąd wiesz, może rezygnujesz, będąc o krok od osiągnięcia celu?

Nagradzaj się za każde drobne zwycięstwo

Za każdym razem, gdy osiągniesz jeden mały cel, jesteś o ten jeden krok bliżej sukcesu. Jest więc powód do świętowania. Małe nagrody potrafią świetnie podbudować, przynieść zadowolenie z siebie i uświadczyć w przekonaniu, że warto.

Miej główny cel przed oczami na tym polega Siła Nawyku


W wirze codziennych spraw bardzo łatwo zgubić inspirację do działania. Pokusa rzucenia obranej drogi może być nie do pokonania. Dlatego, żeby nie zrezygnować zbyt łatwo, zawsze miej przed oczyma główny cel, do którego dążysz. Często wyobrażaj sobie, jakie cudowne to będzie uczucie, gdy już go osiągniesz.

Bierz przykład z innych

Na pewno nie jesteś jedyną osobą, która chciała osiągnąć cel, który sobie stawiasz. Czytaj książki i blogi swoich poprzedników. Dowiesz się, w jaki sposób oni dochodzili do sukcesu i nie popełnisz błędów, które oni popełnili.

Nie kopiuj

O ile wskazana jest nauka na cudzych błędach i kierowanie się dobrymi radami, o tyle nikt nie powiedział, że robiąc dokładnie to co zrobił przed Tobą ktoś inny, osiągniesz taki sam rezultat. Wybierz własną drogę.

Przygotuj się na poświęcenia

Nic nie przyjdzie ot tak po prostu. Aby osiągnąć sukces, musisz coś poświęcić. Zwykle jest to wolny czas i wypoczynek. Nie krępuj się więc odmawiać wyjścia do kina, jeśli w tym czasie masz fitness.

Unikaj pożeraczy czasu

Uważaj na wszystkie czynniki zajmujące Ci czas, który możesz wykorzystać bardziej produktywnie. Jeśli danego dnia wyznaczasz sobie konkretne zadanie do zrobienia, np. nauczenie się 10 stron materiału na egzamin, to zapomnij o internecie, wyłącz telefon, nie umawiaj się na spotkania. Jesteś tylko Ty i twój cel.

Siła Nawyku – czyli Postaw na wydajność

Staraj się oszczędzać czas, gdzie tylko jest to możliwe. Resztę poświęcaj na działanie. Gotuj sobie proste obiady, zamiast kupować gotowe. Rób zakupy raz w tygodniu na zapas. Pamiętaj o kontaktach z rodziną i znajomymi, ale nie wiś godzinami na telefonie.

Znajdź wsparcie

Otaczaj się ludźmi, którzy Cię wspierają i motywują do działania. Jeśli ktoś z Twojego otoczenie Cię przytłacza, demotywuje, narzeka na trudy życia, a nic nie robi, by żyło mu się lepiej, ogranicz z nim kontakty. Za to zapisz się do grup wsparcia, rozmawiaj na forach z ludźmi, którzy dążą do podobnego co ty celu.

Odpoczywaj, gdy tego potrzebujesz

Nie podporządkowuj się pracy bez reszty. Praca ponad siły nie przynosi żadnych efektów, a może Cię tylko doprowadzić do wyczerpania fizycznego i nerwowego. Gdy więc jesteś zmęczony, zrób sobie przerwę, idź na spacer, spotkaj się ze znajomymi.

Nie bój się porażki

Nie załamuj się, gdy coś Ci się nie uda. Nie wszystko przyjdzie Ci od razu z łatwością. Nie we wszystkim osiągniesz od razu doskonałość. Życie jest pełne porażek, ale to dobrze, bo właśnie na błędach uczysz się najlepiej.

Zrób coś

Za każdym razem, kiedy czytasz jakiś motywacyjny artykuł, książkę albo słuchasz motywacyjnego mówcy, nie poprzestawaj na tym. Wykorzystaj to, co słyszysz. Po prostu wstań i coś zrób. Zmień swoje życie na lepsze już teraz, nie jutro albo pojutrze. Teraz.

Wiesz już, jak wprowadzić do swojego życia dobre przyzwyczajenia, jak nad sobą efektywnie pracować.

Siła nawyku jest potężna, ale zanim stanie się on częścią Twojego życia i sprawi, że przyniesie Ci ono większą satysfakcję, musisz rozwinąć w sobie umiejętność działania.

Oceń post

Zostaw komentarz