Idealne stanowisko komputerowe – na co zwrócić uwagę?

Idealne stanowisko komputerowe – na co zwrócić uwagę?

Świat bez komputerów dzisiaj nie istnieje i pewnie większości z nas trudno sobie wyobrazić życie bez nich. Rzadko kiedy zwracamy jednak uwagę na to, w jaki sposób zorganizowane jest nasze miejsce do pracy przy komputerze, chociaż tak naprawdę jest to kluczowe zagadnienie, o którym pracujący przy komputerach powinni wiedzieć dosłownie wszystko. Więcej informacji znajdziecie w naszym innym artykule: Komfort pracy i stanowisko pracy od A do Z.

1.Odpowiednia przestrzeń

Stanowisko do pracy przy komputerze przede wszystkim powinno mieć zachowaną odpowiednią przestrzeń – z filmów i z rzeczywistości oferowanej w firmach znamy raczej ciasne klitki, w której jeden pracownik niemal dosłownie siedzi na drugim. Jeśli mamy możliwość, dajmy sobie nieco przestrzeni – lepiej się wtedy myśli. Dobrze jest też nie ustawiać stanowiska tyłem do drzwi, ponieważ czujemy wtedy podświadomy dyskomfort spowodowany możliwością zajścia nas od tyłu.

2.Odpowiednie oświetlenie

Do każdego rodzaju pracy najlepsze zawsze jest naturalne światło słoneczne, padające na biurko pod odpowiednim kątem. Jednak aby warunki pracy były zbliżone do doskonałości, konieczne jest zamontowanie w oknach odpowiednich elementów: rolet. Rolety dobrej jakości, jak na przykład Rolety Dako, zapewnią komfort pracy podczas bardzo słonecznych i ciepłych dni, gwarantując również odpowiednią do pracy temperaturę powietrza.

3.Dopasowane do użytkownika meble

Oczywiście do pracy przy komputerze potrzebujemy przede wszystkim biurka. Powinno być ono w pierwszej kolejności dopasowane do naszego wzrostu na tyle, by z fotelem czy krzesłem stanowiły odpowiednie i ergonomiczne stanowisko pracy dla naszego kręgosłupa. Biurka powinny mieć taką wielkość, by spokojnie można na nim pomieścić niezbędne do pracy narzędzia – przede wszystkim zestaw komputerowy, jeśli pracujemy właśnie na takim lub laptopa wraz z jego dodatkami. Jeśli lubimy pracować przy muzyce, warto zainstalowana biurku niewielkie głośniki. Bardzo ważnym elementem jest również krzesło lub fotel, na którym siedzimy i tutaj nie ma kompromisów – krzesło musi być idealnie dopasowane do naszej sylwetki, odpowiednio wyprofilowane, niezbyt wysokie, ale też nie za niskie. Najlepiej jest wybrać krzesło z regulacją jednocześnie oparcia, jaki wysokości. Niektóre z nich posiadają funkcje masażu dla zmęczonego kręgosłupa. Sklepy oferują dzisiaj też mniej tradycyjne rozwiązania, na przykład klękosiady, które wymuszają trzymanie prostej postawy podczas siedzenia przed komputerem. Warto zainwestować również w organizery, dzięki którym dokumenty nie będą leżały na całym biurku oraz na specjalne podstawki pod kubek na kawę, bez której ciężko zacząć dzień. Więcej informacji dot. wyboru mebli przeczytasz w poście pt: Jak wybrać meble do biura?

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz