czas-wolny

Wykorzystaj Czas Wolny – 8 Rzeczy Ktore Ułatwią Ci Życie

Każda minuta Twojego czasu jest cenna. Wyciskaj więc z niej jak najwięcej się da. Również czas wolny możesz wykorzystać produktywnie. Spraw, aby chwila oderwania się od pracy, przyniosła Ci maksimum korzyści.

Przed Tobą 8 sposobów na produktywne wykorzystanie wolnego czasu.

Czytaj

Proste i oczywiste. Gdy masz wolną chwilę, czytaj wszystkie zaległe artykuły w gazecie albo na stronach internetowych, książki, ale też raporty, czy inne dokumenty.

Jeśli są w wersji papierowej, trzymaj je w jednym miejscu i sięgaj do nich zawsze wtedy, gdy nie masz akurat nic innego do zrobienia, jedziesz gdzieś komunikacją miejską albo jesz lunch. Interesujące teksty z internetu wrzucaj do oddzielnej zakładki i zaglądaj do nich, gdy akurat jesteś przed komputerem.

 


 

Wykonaj zaległe telefony, wyślij zaległe maile

Zapisuj w jednym miejscu telefony, które musisz wykonać i maile, które musisz wysłać w późniejszym czasie.

Żeby nie narobić sobie zaległości, często zaglądaj do tej listy w wolej chwili i sukcesywnie wykreślaj kolejne wykonane połączenia i wysłane wiadomości. Zrób porządek na biurku i w dokumentach
To czynność, która idealnie nadaje się, żeby wykonać ją w wolnym czasie. Masz jakieś 10-15 minut przerwy? Uporządkuj swoje miejsce pracy, posegreguj dokumenty. Będzie Ci się lepiej pracowało.

Planuj

Podczas kilku minutowej przerwy możesz zaplanować wiele rzeczy. Zapisuj wszystkie swoje pomysły. Wymyśl przepis na dzisiejszą kolację, pomyśl, gdzie chcesz pojechać na weekend, wymyśl jaki kupisz prezent komuś bliskiemu na urodziny. Twoje plany mogą być też dalekosiężne.

Zaplanuj sobie na przykład wymarzone wakacje. Pomyśl, jak chcesz, żeby wyglądał Twój dom po remoncie, jaką firmę założysz, jak spędzisz emeryturę. Zrób burzę mózgów (a raczej jednego mózgu), popuść wodze wyobraźni i spisuj wszystko, co wpadnie Ci do głowy. Nie wykluczone, że przyjdzie Ci na myśl jakiś genialny pomysł.

Przespaceruj się albo poćwicz

To bardzo dobry sposób na spędzenie wolnego czasu. Spacer pozwoli Ci się zrelaksować. Najlepiej zawędruj w jakąś zieloną okolicę, np. do parku. Pooddychaj świeżym powietrzem, dotleń mózg, pozwól oczom odpocząć. Po powrocie do pracy będzie Ci się lepiej myślało. Wolną chwilę możesz też wykorzystać na ćwiczenia.

Wystarczy 10-15 minut skłonów, przysiadów, skrętów dziennie, żeby ciało nabrało witalności.

Złap drzemkę albo medytuj

15 minutowa drzemka potrafi być bardzo ożywcza. Jeśli jednak nie masz warunków, żeby się przespać, medytuj.

Zamknij oczy, oczyść umysł, skup się i kontroluj swój oddech.

To bardzo proste ćwiczenie, dzięki któremu zrelaksujesz się i odpoczniesz.

Ucz się

Możesz w tym celu wykorzystać zasoby internetu.

Pouczyć się języka, przejrzeć strony branżowe, blogi ciekawych i inspirujących osób, serwisy informacyjne, itd., itd.

Zrób podsumowanie swoich dokonań

Zerknij na listę swoich celów, zarówno życiowych, jak i zawodowych i sprawdź, w którym momencie ich realizacji jesteś. Jeśli jeszcze nie masz takiej listy, to każda chwila jest dobra, żeby ją sporządzić, również 5 minutowa przerwa. Następnie wypisz kroki, które musisz po kolei wykonać, żeby osiągnąć wyznaczone sobie cele. Raz na jakiś czas, najlepiej właśnie w wolnej chwili, zaglądaj do tego spisu i wykreślaj te kroki, które masz już za sobą, planując kolejne.

Wiesz już jak produktywnie wykorzystać czas wolny?

A może masz własne sposoby?

Doskonale. Korzystaj z nich, przy każdej okazji.

Oceń post

Jeden komentarz

Zostaw komentarz