internet

Brak połączenia? – 12 czynności, które możesz wykonać, gdy padnie Ci internet

Zdarza Ci się widzieć na ekranie monitora komunikat: „Nie można połączyć się z internetem” albo „Program nie może wyświetlić witryny sieci Web”? Frustrujące, prawda? Zwłaszcza, gdy jesteś w trakcie wykonywania ważnego zadania i internet jest Ci niezbędny do pracy.

Co robisz w takich sytuacjach? Wściekasz się? Obgryzasz paznokcie? Walisz pięścią o biurko? Bo przecież bez internetu nie dasz rady skończyć na czas! Narobisz sobie zaległości! Wyrzucą Cię z pracy! Spokojnie.

Po co od razu mnożyć czarne scenariusze? Świat się przecież nie zawalił.

Przerwę w połączeniu z internetem możesz wykorzystać w inny sposób i to równie produktywnie, jak wtedy gdy internet działa.

 


 

Brak Internetu? Zacznij od Uporządkowania plików i dokumentów na dysku

Uporządkuj pliki i dokumenty na dysku

Wykorzystaj czas w przerwie w połączeniu z internetem na zrobienie porządku na dysku. Usuń wszystkie ściągnięte z internetu zdjęcia, pdf-y, mp3, które zagracają Ci komputer (i go spowalniają), a które nie są Ci do niczego potrzebne. Resztę popakuj w odpowiednio nazwane pliki, dzięki czemu łatwo zorientujesz się, gdzie, co jest. Kluczowa jest tu odpowiednia segregacja. W szczególności zajmij się bałaganem na pulpicie. Zostaw na nim tylko kilka uporządkowanych ikonek, z których najczęściej korzystasz. Uwierz mi, będzie Ci się lepiej pracowało.

Uporządkuj swoje miejsce pracy, dokonaj rzeczy, które zazwyczaj się odkłada!

Uporządkuj swoje miejsce pracy

À propos porządku i jego wpływu na wydajność pracy. Oprócz uporządkowania plików na dysku, uporaj się też z bałaganem wokół siebie. Oczywiście są ludzie, którzy doskonale odnajdują się (i potrzebne w danym momencie rzeczy) w chaosie, jaki panuje na ich biurku. Jeśli jednak nie dysponujesz ich instynktem bałaganiarzy, uporządkuj swoje miejsce pracy. Przede wszystkim usuń ze swojego biurka wszystkie niepotrzebne rzeczy: dziesięć porozrzucanych w różnych miejscach długopisów, dwa kubki z zimną, niedopitą herbatą, itd., itd. Po drugie posegreguj rzeczy i znajdź im stałe miejsce. Przybory do pisania i inne biurowe narzędzia do jednej szuflady, czyste kartki papieru do drugiej szuflady, sprawdzone dokumenty na jeden koniec biurka, niesprawdzone na drugi.

 


 

Alternatywny Internet – Wykorzystaj Swojego Smartfona

Skorzystać z telefonu podczas przerw w połączeniu z internetem możesz na dwa sposoby. Po pierwsze wykonaj zaległe telefony, które miały być wykonane tego lub następnego dnia. Na pewno rozmowy telefoniczne zajmą Ci trochę czasu i może doczekasz w ten sposób rozwiązania problemu z połączeniem. Po drugie, jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem smartphona, którego możesz podłączyć do komputera, zrób to i wykorzystaj swój telefon jako modem, by nawiązać połączenie z internetem. Pamiętaj jednak, że na telefonie masz limit transferu danych. Użyj więc tak uzyskanego połączenia z internetem do pracy, a nie siedzenia na Facebooku albo oglądania filmików na Youtube.

Uważam, że jest to Strzał w Dziesiątkę – Sporządź Listę Rzeczy do Zrobienia!

Sporządź listę rzeczy do zrobienia

Narzekasz, że nigdy nie masz czasu, żeby sporządzić listę rzeczy do zrobienia danego dnia. Teraz masz chwilę, żeby wszystko zapisać w jednym miejscu: kalendarzu, notatniku, w telefonie. Pozbądź się wreszcie miliona karteczek poprzylepianych byle gdzie. Wszystko, co do tej pory chodziło Ci po głowie i zaprzątało myśli, nie pozwalając się skupić, przelej na papier.

Przeczytaj to, co miało być przeczytane – Organizacja Dokumentów

Jeśli dokumenty do przeczytania zostały przez Ciebie odłożone na później, teraz jest czas na ich przeczytanie. Oczywiście mowa o dokumentach w wersji papierowej. Jeśli nie masz do takowych w tej chwili dostępu, poczytaj coś innego: książkę, gazetę. Proponuję wykorzystać czas przestoju w pracy na edukację. Dowiedz się co nowego słychać w Twojej branży ze specjalistycznych czasopism i książek. Weź słownik i naucz się kilku słów po angielsku.

Porozmawiaj ze współpracownikami

Czasami naprawdę warto wyjść zza biurka i porozmawiać twarzą w twarz z ludźmi, z którymi się pracuje, a nie tylko poprzez maile i czaty. Obgadaj ze swoimi kolegami i koleżankami z firmy wszystkie zaległe kwestie, nadchodzący projekt, obecne zadania, wymieńcie się pomysłami, zróbcie burzę mózgów. Zaproponuj szefowi zrobienie zaplanowanego na dziś albo na najbliższy czas zebrania.

Wykonaj prace, które nie wymagają dostępu do internetu

Jeśli zostało Ci na ten dzień trochę extra papierkowej roboty, to uporaj się z nią teraz. Kiedy połączenie wróci, okaże się, że zaległości już nie ma. Nawet jeśli tego nie lubisz i zostawiasz sobie najmniej ciekawe zadania na koniec, spróbuj zająć się nimi teraz.

Przeprowadź uprzejmą rozmowę z dostawcą usług internetowych

internet

Słowo „uprzejmą” wymaga tutaj szczególnego podkreślenia. Nie wściekaj się na konsultanta, który siedzi po drugiej stronie słuchawki, bo problemy z połączeniem, to przecież nie jego wina. Dopytaj jednak, czy jest coś, co możesz zrobić, żeby połączenie szybciej wróciło. Niewykluczone, że musisz zadziałać, np. ręcznie zresetować router. Jeśli dowiesz się, że jedyne, co Ci pozostało to czekać, przedstaw swoją sytuację pracownika pozbawionego narzędzia pracy. To niekoniecznie cokolwiek przyspieszy, ale skoro „klient nasz Pan”, to przynajmniej dasz do zrozumienia, że wymagasz, żeby się postarali.

 

Polecam w szczególności unikalne, nietypowe podejście, które przedstawia poniższe wideo 😉

Pracuj na tym, co masz

Skopiuj witryny internetowe, które są Ci zwykle potrzebne do pracy i pracuj na tym, co udało Ci się do tej pory zgromadzić. To nie rozwiąże do końca Twojego problemu, zwłaszcza, gdy każdego dnia musisz wyszukiwać świeże informacje w sieci. W jakiś sposób jednak, przynajmniej przez jakiś czas, możesz w ten sposób pchnąć pracę do przodu.

Zrób przegląd komputera

To kolejna rzecz, którą zwykle odkładasz na później, na luźniejszy czas. Brak połączenia z internetem to właśnie taka chwila, żeby uporządkować swój komputer. Sprawdź, czy nie masz na nim jakichś niepotrzebnych programów i odinstaluj je. Niech program antywirusowy zrobi skan komputera pod kątem wirusów. Możesz też odkurzyć system chłodzenia i w ogóle odkurzyć komputer z wierzchu, a zwłaszcza klawiaturę, póki jeszcze klawisze się nie zacinają.

Zrób siebie przerwę w pracy

Zrób siebie przerwę w pracy

Chodzi o prawdziwą przerwę, która pozwoli Ci odpocząć i nieco się zregenerować. Jeśli nikt nie ma nic przeciwko, a zwłaszcza szef, zdrzemnij się. Wykonaj kilka ćwiczeń: skłonów, obrotów, przespaceruj się po korytarzu, popatrz na widok z okna. Słowem, odejdź od komputera, jeśli to w Twoim przypadku w ogóle wchodzi w grę i zrelaksuj się. Powinno wyjść Ci to na zdrowie i dodać więcej energii do dalszej pracy, gdy już naprawią łącze.

Zjedz lunch albo obiad

Źle się pracuje, gdy jest się głodnym. A że akurat masz niewymuszoną przerwę w pracy spowodowaną brakiem połączenia z internetem, możesz ten czas wykorzystać na zjedzenie drugiego śniadania, skorzystanie z przerwy na lunch albo zrobienie sobie obiadu, jeśli pracujesz w domu. Po powrocie przed komputer z pełnym brzuchem, inaczej (mniej nerwowo) spojrzysz na świat i problem przerwania połączenia. A może zastanie Cię miła niespodzianka i okaże się, że w czasie Twojej nieobecności naprawiono usterkę i internet działa.

Już wiesz jak możesz produktywnie wykorzystać czas, kiedy nie ma połączenia z internetem. Zamiast panikować albo bezmyślnie patrzeć się w monitor w oczekiwaniu na naprawę łącza lub powrót sygnału, lepiej zrób coś pożytecznego.

A może masz własne pomysły na to, co można robić, gdy zabraknie połączenia z internetem?

Oceń post

Zostaw komentarz