tanie-drukowanie

Tanie drukowanie – Przenieś Na Papier To Co Masz Na Ekranie

Apogeum epoki druku być może przeminęło, ale wciąż drukujemy miliony stron dziennie.

Co zrobić, by płacić za wydruki mniej i wykorzystywać je efektywniej?

Prawdopodobnie należysz do osób, które wolą informację elektroniczną od wydrukowanej na papierze, znasz również wpływ druku na środowisko. Mimo to czasami po prostu nie masz wyjścia – potrzebny Ci wydruk. Czasem jedna strona, kiedy indziej jeden ich tysiąc. Radzimy jak nie przepłacać za drukowanie.


Tanie Drukowanie, czyli w Jaki Sposób Drukować oraz Jaką Drukarką?

Zainwestuj Swój Czas w Edycję Dokumentów  Odpowiednio Przygotuj Wydruk

Tanie drukowanie warto zacząć od zastanowienia się czy drukujesz na tyle często by była Ci potrzebna własna drukarka. Nową drukarkę laserową możesz kupić za 200 zł z przesyłką. Najtańszy toner, który jest w niej umieszczony, wystarczy na 1000 gęsto zadrukowanych stron. To dwie ryzy papieru, które możesz kupić w najbliższym markecie za 20 zł. 220 zł za 1000 stron. Każde kolejne 1000 stron to już tylko 40 zł (20 zł za papier + 20 zł za toner).
Jeśli pod ręką masz punkt Xero możesz policzyć przy ilu stronach zakup drukarki i akcesoriów się zwróci.

koszty-druku

Oczywiście wyliczenie nie uwzględnia komfortu, czasu poświęconego na odbieranie wydruków itp. Jasno jednak wynika z niego, że jeśli obok Ciebie jest tanie Xero studenckie, gdzie liczą sobie po 6 gr/stronę, to tania drukarka laserowa szybciej się zepsuje niż zwróci. Jeśli natomiast musisz płacić 12 gr, to najlepiej od razu zamów drukarkę. W dalszym ciągu działa zasada, że im droższa drukarka tym tańsza jej eksploatacja, ale różnice nie są już tak astronomiczne jak kilka lat temu.
Na pewno drukarki atramentowe drukują dużo drożej od laserowych, a nie są już proporcjonalnie tańsze.


Więcej Oznacza Mniej – Patent na Tanie Drukowanie. Myśl Globalnie

Więcej Oznacza Mniej  Patent na Tanie Drukowanie Myśl Globalnie

Jeśli potrzebujesz wydrukować 500 stron na raz, różnica między najtańszym, a najdroższym wskazanym wyżej punkcie usługowym wynosi aż 45 zł. Sporo i w dodatku niepotrzebnie. Typowy koszt przesyłki zawiera się w granicach 10-15 zł. Dlatego jeśli masz do wydrukowania dużą partię, możesz wysłać je elektronicznie do najtańszej drukarni jaką znajdziesz i poprosić o odesłanie wydruków kurierem. Najlepiej od razu do miejsca docelowego – np. na uczelnię.
Bardzo często drukarnie i punkty Xero pracują także w nocy. Zamawiasz więc wydruk wieczorem, a następnego dnia puka do Ciebie kurier. Niemal zawsze kiedy drukujesz większą ilość stron, możesz uzyskać lepszą cenę niż w druku detalicznym. Jeśli w ciągu kilku dni masz dokonać kilku wydruków, może zbierz wszystkie dokumenty i wydrukuj je jednocześnie. Będzie taniej i pewnie też wygodniej.

Zainwestuj Swój Czas w Edycję Dokumentów – Odpowiednio Przygotuj Wydruk

Profesjonalna Technika Offsetowa Drukowania Kiedy offset

 

Jeśli chcesz zainwestować w tanie drukowanie, to lepiej poświęć odrobinę czasu niż pieniędzy. Bardzo często klikamy po prostu Drukuj, nie sprawdzając wcześniej jak to będzie wyglądać. Potem pojawiają się takie kwiatki jak co druga strona zadrukowana ledwie w 5 % kiedy próbujesz wydrukować coś bezpośrednio z okna przeglądarki.
Jeśli przed wydrukiem otworzysz okno Podgląd Wydruku szybko zauważysz, kiedy:

  • Marginesy w dokumencie bazowym i na drukarce się nie zgadzają,
  • Dokument bazowy jest zbyt szeroki (np. układ graficzny na stronie www,
  • W skutek użycia opcji podziału strony pojawiają się strony mające od 1 do 10 znaków.

Jeśli poświęcisz chwilę na edycję dokumentu, tak by zoptymalizować go pod kątem wydruku z pewnością zaoszczędzisz około 10 % stron i tyle samo gotówki.
Taniej wyjdzie również wówczas gdy zaplanujesz wydruk dwustronny. Przy tej opcji pamiętaj jednak, że niektóre informacje powinny być widoczne obok siebie i nie mogą znajdować się po dwóch stronach tej samej kartki. Różnica w cenie między drukiem jednostronnym i dwustronnym jest niewielka, ale i tak warto drukować dwustronnie. Wydruk waży trochę mniej i nieco mniej surowca zostaje zużyte.

Profesjonalna Technika Offsetowa Drukowania – Kiedy offset?

tanie drukowanie

 

Na pewno wiesz, że gazety czy książki drukowane są techniką offsetową – szybszą i tańszą, ale wymagającą przygotowania wstępnej matrycy. W użytku prywatnym offset przeważnie jest nieopłacalny, jeśli jednak chcesz wydrukować ten sam dokument w 500 i więcej egzemplarzy, poszukaj drukarni offsetowej. Może ona mieścić się w innej części kraju. Wszystkie tego typu drukarnie są przygotowane by wysłać Ci zamówienie kurierem, a czasem mają nawet własny transport. Poza tym druk offsetowy z reguły ma wyższą jakość niż cyfrowy, nawet jeśli masz w domu dobrą drukarkę.
Jeśli chcesz wydrukować coś w mniej niż 250 egzemplarzach, druk offsetowy się nie sprawdzi. Między 250 – 500 kopii możesz porównać oferty. Powyżej 500 egzemplarzy zawsze offset jest tańszy.

Zanim zaczniesz drukować, zastanów się czy na pewno tanie drukowanie jest lepsze niż przygotowanie dokumentu w wersji elektronicznej. Coraz więcej osób wie już jak czytać na urządzeniach mobilnych lub korzysta z laptopów. Nawet jeśli popierasz ideę, że nic nie zastąpi drukowanej książki, to przecież wydruk A4 z punktu Xero też nie.

Jeśli jednak wydruk jest konieczny

  •  Sprawdź w Podglądzie Wydruku czy wygląda estetycznie, a Ty nie tracisz zbędnych stron.
  • Oceń ilu egzemplarzy potrzebujesz.
  • Porównaj ofertę Xero obok Ciebie z firmami, które mogą wysłać Ci wydruk kurierem.

Tanie drukowanie wynika z planowania i rozsądku, z pośpiechu rodzą się tylko koszty.

 

 

 

 

 

Oceń post

Zostaw komentarz