Pulpit jest twoim wirtualnym warsztatem, pracownią, biurkiem.
Jednocześnie jest tez miejscem w pamięci twojego komputera.
O obu tych sprawach musisz pamiętać gdy przystępujesz do jego porządkowania.
Systemy Windows (ale też Mac OS i niektóre nakładki na Linuxa) przyzwyczaiły Cię do widoku pulpitu i sprawiły, że niczego tak bardzo nie kojarzysz ze swoim miejscem pracy jak właśnie tej wirtualnej przestrzeni. Żeby sprawnie poruszać się po swoim pulpicie i być z niego zadowolonym możesz zorganizować go podobnie jak biurko, na którym stoi laptop. Na meblu jest sporo miejsca, ale nie jest to miejsce nieograniczone, podobnie jest z pulpitem. Wszystko co na nim widzisz faktycznie jest zapisane na partycji systemowej (zazwyczaj dysk C). Jeśli przedobrzysz, system operacyjny straci swoją przestrzeń do działania.
Co Powinno Być Na Pulpicie?
Na pulpicie możesz umieścić wszystko co znajduje się na Twoim komputerze, aż do limitu określonego wielkością partycji systemowej. Faktycznie jednak nie wpłynie to pozytywnie na twój komputer. Dysk lub partycja przeznaczone na system najczęściej są niewielkie i umieszczając wszystko na pulpicie (a więc właśnie na partycji systemowej), szybko je zapchasz, jednocześnie zabierając systemowi konieczne mu do sprawnego działania miejsce wolne. Dlatego warto trochę ograniczyć ilość plików na pulpicie.Polecam otworzyć w drugim okienku, ściśle nawiązującą publikację do aktualnego tematu – Jak Zmniejszyć Rozmiar Ikonek
[sociallocker]
Co powinno tam pozostać?
– Pliki nad którymi pracujesz TERAZ, jeśli praca jeszcze nie jest skończona.
– Skróty do używanych folderów, wyszukiwarek i dysków.
– Ewentualnie niewielkie pliki tekstowe, przeznaczone na przykład na notatki.
[/sociallocker]
Wszystko pozostałe jest tam niepotrzebne i swobodnie możesz znaleźć temu miejsce gdzie indziej. Staraj się unikać instalowania na pulpicie programów, gier i pozostawiania tam folderu „Pobrane/Downloads”. Utworzenie skrótu zajmuje około sekundy, a porządek na pulpicie i w zasobach komputera oszczędza nieraz całe godziny. Oczywiście każdy program czy folder, z którego często korzystasz może mieć swoją ikonkę (skrót) na pulpicie. Nawet one jednak mogą powodować pewien zamęt.
Mniej Ikon Wygląda Lepiej
Zapewne masz ustawioną na pulpicie ciekawą tapetę, być może nawet zmienia się ona za każdym odświeżeniem widoku. Co z tego, jeśli nie widzisz jej przez gąszcz ikon na pulpicie? Być może korzystasz ze wszystkich, ale… Jeśli masz ich kilkadziesiąt, pewnie niektóre przykrywa wielotygodniowy kurz, prawda? Warto czasem pozbyć się kilku ikon.
Najpierw sprawdź czy jakieś ikony się nie dublują z elementami umieszczonymi na pasku. Zdarza się, że kilka pozycji się powtarza. Skoro były na tyle istotne by trafić na pasek narzędzi, to pozostaw je tam, ale skasuj z pulpitu. Pewnie znalazły się tam przeglądarki, antywirusy i może kilka innych programów. Z podwójnymi ikonami nie będą działać szybciej.
W drugiej kolejności pomyśl czy wszystkich używasz. Bardzo możliwe, że znasz komunikat „na pulpicie są nieużywane ikony”. Zazwyczaj najlepiej go wyłączyć, ale za to samodzielnie od czasu do czasu pousuwać zbędne skróty i pliki z pulpitu.
Wreszcie nadchodzi pora by przyporządkować sprawy „bieżące” do właściwych dla nich miejsc na dysku. Nie zrzucaj ich do jednego worka, gdzie będziesz ich szukać równie długo co na pulpicie.
Na twoim pulpicie na pewno się przejaśniło.
Estetyka Pulpitu
Skoro już Twój pulpit nie jest zajęty przez ogrom ikonek, te które pozostały możesz ułożyć w najbardziej wygodny i estetyczny dla siebie sposób. Większość użytkowników (przynajmniej tych, którzy na pulpicie mają więcej niż 5 ikonek) grupuje je tematycznie, okładając obok siebie i ewentualnie dopasowuje do tapety.
Stworzenie takiej kompozycji powinno być uznane za dziedzinę sztuki nowoczesnej. Zajmuje kilka minut, ale zdecydowanie czyni twój pulpit dużo bardziej indywidualnym, a więc dopasowanym do Ciebie. Niestety zmiany ustawień czy niektóre programy mogą „rozsypać” układankę. Możesz temu zapobiec stosując programik DesctopOK. Prawdopodobnie nie jest to dla Ciebie aż tak istotne, a po ewentualnej „rozsypce” nadarzy się okazja by uporządkować pulpit.
Ruchome tapety można zamieszczać na przykład programem Dream Screne. Dużą ilość ikon można uporządkować programem X Widged. Trudno jednak cokolwiek doradzać w tej kwestii. To Ty wiesz jak powinien wyglądać Twój pulpit.
Mój Pulpit, Nie Oddam!
Jeśli zdarza Ci się korzystać z czyjegoś komputera możesz mieć wrażenia, że inni nie potrafią swoich pulpitów uporządkować. Tu obowiązuje ta sama zasada co z warsztatem czy biurkiem – jeśli właśnie tak im się dobrze pracuje, niech tak zostanie.
W żadnym wypadku nie zmieniaj ustawień pulpitu innej osoby. Jeśli nie możesz czegoś znaleźć, przejdź przez Mój Komputer i otwórz Pulpit w oknie folderowym.
Tam już możesz ustawić Widok na przykład na Listę i ustalić kolejność alfabetyczną. Ty znajdziesz to czego potrzebujesz, a właściciel, który pozwolił Ci skorzystać ze swojego komputera nic nie straci. Skąd wiesz, czy chaos na pulpicie nie jest celowy? Niektórzy tak właśnie pracują i jeśli wątpisz, odwiedź najbliższą pracownię artystyczną.Szukasz Motywacji do kolejnych zmian w Twoim systemie oraz pracy? Zajrzyj tutaj -> Inspiracja 5 Wspaniałych Przykładów
Twój komputer przeważnie stoi na biurku, lub stole.
Co na nim masz?
Tylko kubek i laptopa czy może kilkadziesiąt drobnych przedmiotów?
Pulpit jest jego przedłużeniem i tak samo czasem wymaga (lub właśnie nie wymaga) sprzątania.