antywirus

Najlepszy antywirus dla Ciebie – Ranking TOP5 programów antywirusowych

To oczywiste, że dobry antywirus powinien być częścią oprogramowania każdego komputera. Dobry, to jednak może być za mało, żeby skutecznie ochronić Twojego peceta przed niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci. Cyberprzestępcy nie próżnują, opracowując coraz nowsze i skuteczniejsze sposoby na wykradanie danych, zarażanie wirusami, robakami, czy programami szpiegującymi.

Dlatego, dla efektywnej ochrony swojego komputera, zawsze wybieraj spośród najlepszych antywirusów.

Obawiasz się, że najlepsze programy są nie na Twoją kieszeń?

Przedstawiam Ci listę 5 najbardziej skutecznych darmowych programów antywirusowych w 2017 r. wraz z ich krótką charakterystyką i porównaniem.

 


 

Avast! Free Antywirus

antywirus

Bardzo popularny darmowy antywirus. Zapewnia ochronę komputera w czasie rzeczywistym i automatyczne pobieranie definicji wirusów. Aktualizacja sygnatur wirusów w najnowszej wersji programu (Avast! Free Antivirus 2014) następuje co 3-4 minuty, co zdecydowanie podnosi skuteczność ochrony. Avast jak większość programów antywirusowych posiada szereg osłon: plików, witryn internetowych, poczty elektronicznej, komunikatorów, sieci P2P, ochronę sieciową i monitorowanie zachowań.

Jego niekwestionowaną zaletą jest posiadanie tzw. piaskownicy. Każdy z programów lub plików pobranych z internetu, który według antywirusa jest podejrzany lub potencjalnie niebezpieczny najpierw zostaje uruchomiony w odizolowanym środowisku piaskownicy. A gdy okaże się, że zagrożenia nie stanowi, program zezwoli na uruchomienie go przez użytkownika. Avast posiada też wtyczkę do przeglądarek internetowych avast! WebRep, która wyświetla ocenę reputacji stron internetowych.

Program oferuje również moduł do bezpiecznych zakupów online i bezpiecznego przeprowadzania transakcji bankowych. Posiada ponadto moduł kwarantanny, odizolowujący zainfekowane dane. Avast oferuje heurystyczną analizę poczty, wykrywając nowe, nieznane wirusy i robaki. W najnowszej wersji udoskonalono funkcję skanowania plików w chmurze i usuwania komponentów rootkit i malware. Aplikacja oferuje tryb gry, który wyłącza komunikaty o zagrożeniach i zaplanowane czynności na czas rozgrywki, w ten sposób maksymalizuje wydajność systemu i nie rozprasza.





AVG AntiVirus Free Edition

AVG AntiVirus Free Edition

Jego zaletą jest zapewnienie ochrony komputera przed jeszcze nieznanym szkodliwym oprogramowaniem przy pomocy funkcji Identity Protection. Program posiada funkcję wyszukiwania i usuwania komponentów rootkitów. Skanuje pliki otwierane, zapisywane i kopiowane. Posiada także moduł kwarantanny. Ponadto oferuje wartą uwagi moduł LinkScanner chroniący komputer podczas korzystania z przeglądarki internetowej.

Składają się na niego dwa komponenty: Search-Shield oceniający zaufanie linków oraz Active Surf-Shield wykrywający miejsca w sieci zawierające zagrożenia jeszcze zanim użytkownik je odwiedzi. Program skanuje także pocztę w poszukiwaniu wiadomości zawierających załączniki z wirusami i spamy. Z kolei monitor antywirusowy skanuje aktywności użytkownika w czasie rzeczywistym. Mocną stroną najnowszej wersji tego antywirusa (AVG AntiVirus 2014 Free Edition) jest wydajny silnik skanujący i system skanowania posiadający funkcję zapamiętywania certyfikowanych plików, w konsekwencji więc program skanuje tylko pliki nowe.

Najnowsza wersja stawia także na ochronę użytkowników social media. Skanuje bowiem w czasie rzeczywistym linki, z których korzysta użytkownik Facebooka i MySpace. Przydatna powinna się także okazać się funkcja PC Analyzer usuwająca błędne wpisy w rejestrze systemowym i niepotrzebne pliki znajdujące się na dysku twardym. AVG również posiada tryb gry.

Antywirus – BitDefender Free Edition

BitDefender Antivirus Free Edition

To antywirus działający w oparciu o technologię chmury. Tak jak wyżej opisane antywirusy posiada moduł kwarantanny i tryb gry, w którym skaner zatrzymuje się podczas rozgrywki. Oferuje także mechanizmy służące wykrywaniu jeszcze nieznanych zagrożeń. Jego zaletą jest to, że funkcjonuje także w trybie offline, wykorzystując bazy sygnatur zapisane lokalnie na twardym dysku. Oprócz ochrony systemu w czasie rzeczywistym, przeprowadza też od czasu do czasu skanowanie dysku pod kątem potencjalnych zagrożeń. Program monitoruje także aplikacje chcące uzyskać dostęp do usług sieciowych.

Ponadto BitDefender skanuje odwiedzane witryny internetowe pod kątem występowania szkodliwych komponentów, ostrzegając użytkownika przed wejściem na niebezpieczną stronę. Elementem zasługującym na uwagę jest posiadanie funkcji skanowania systemu operacyjnego podczas jego uruchamiania – Early Boot Scanning. BitDefender jest chwalony za przejrzysty i minimalistyczny interfejs.

Do plusów należy także wydajny silnik skanowania i niskie zużycie zasobów oraz brak konieczności konfiguracji programu. Niestety BitDefender ma też wady. Nie posiada własnej zapory. Nie ma też zaawansowanych funkcji, więc doświadczeni użytkownicy pecetów mogą czuć się nieco zawiedzeni. Za to, dzięki prostocie obsługi, doskonale nadaje się dla początkujących.

Antywirus Panda Cloud

Jako jeden z pierwszych antywirusów program ten zaczął wykorzystywać technologię chmury. Nie wymaga więc aktualizacji bazy sygnatur wirusów, działa szybko i w minimalnym stopniu wykorzystuje zasoby systemowe. To sprawia, że jest idealny dla słabszych komputerów. Tak jak pozostałe antywirusy zapewnia ochronę systemu w czasie rzeczywistym. Panda może pochwalić się wysokim poziomem wykrywalności zagrożeń.

Umożliwia też skanowanie dysku, wybranych plików lub katalogów na żądanie. Program oferuje m.in.: analizę behawioralną, analizę archiwów podczas skanowania na żądanie, blokowanie zachowawcze. Filtruje także strony i adresy URL. Minus programu na jaki zwracają uwagę użytkownicy, to długi czas skanowania. Natomiast do zalet należy zaliczyć przyjazny interfejs.

Panda posiada też funkcję ochrony plików przed wykradzeniem. Zaś na szczególną uwagę zasługuje funkcja Rescue Boot, która pozwala utworzyć bootowalny nośnik USB umożliwiający pozbycie się niebezpiecznego oprogramowania, którego nie da się usunąć z poziomu systemu operacyjnego.

Avira Free Antywirus
 Avira Free Antivirus

Spośród innych darmowych programów antywirusowych wyróżnia się wysoką wykrywalnością niebezpiecznego oprogramowania, a to za sprawą rozbudowanej i aktualizowanej z dużą częstotliwością bazy sygnatur wirusów. Ponadto zapewnia ochronę w czasie rzeczywistym, skanując wszystkie otwierane i zapisywane dane.

Posiada także moduł kwarantanny. Minusem Aviry w porównaniu z innymi antywirusami jest brak funkcji skanowania poczty i ochrony internetowej. Te opcje zawiera wersja płatna. Wadą Aviry jest także nieposiadanie własnego Firewalla.

Bezpłatna Avira posiada natomiast funkcję zabezpieczenia transakcji bankowych. Do wersji Avira Free Antivirus 2014 wprowadzono zaś nową funkcję monitorowania portali społecznościowych SocialShield. Posiada też tryb gry. Antywirus wykrywa i usuwa rootkity, komponenty programów szpiegujących, adware i phishing.

Jeśli szukasz informacji dodatkowych dotyczących antywirusów, polecam zaznajomić się z propozycją Najlepszych Darmowych Antywirusów lub odwiedzić blog z rankingiem 10 najlepszych antywirusówJak widać każdy z przedstawionych tu antywirusów proponuje nieco inny zestaw rozwiązań zabezpieczających komputer przed groźnym oprogramowaniem.

Jednak podstawowe funkcje są bardzo podobne.

I o ile płatne wersje antywirusów posiadają więcej modułów, o tyle jeśli jesteś użytkownikiem domowego peceta, zainstalowanie jednego z tych darmowych, najlepiej jak dotąd ocenianych programów antywirusowych, powinno w zupełności wystarczyć.

 

Oceń post

Zostaw komentarz