lodówka do zabudowy

Jaką lodówkę wybrać? – Na co zwrócić uwagę przy zakupie lodówki.

Jakie cechy ma najlepsza lodówka? Z odpowiedzią na to pytanie zmaga się często wiele osób. Funkcje, w jakie wyposażane są chłodziarko-zamrażarki, potrafią przyprawić o ból głowy, dlatego ten artykuł postanowiliśmy poświęcić temu, na co należy zwrócić uwagę przy lodówki. Jaką lodówkę wybrać, aby można było uznać ją za najlepszą? Zapraszamy do lektury, porad oraz wyboru najlepszej lodówki!

Czym kierować się przy wyborze lodówki?

 1. Jakie są rodzaje lodówek?
 2. Jaką pojemność lodówki wybrać?.
 3. Jaki jest pobór energii przez lodówkę?
 4. Czy lodówka może generować duży hałas?
 5. Czy system no-frost jest koniecznością w lodówce?
 6. Wyposażenie lodówki.
 7. Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?
 8. Jak wybrać lodówkę do 1500 zł?
 9. Jaka lodówka do 2500 zł?
 10. TOP 3 najpopularniejszych lodówek – którą wybrać?

Jakie są rodzaje lodówek?

Obecnie na rynku mamy dwa rodzaje lodówek: wolnostojące i do zabudowy. Pierwszy typ lodówki ustawimy w dowolnie wybranym miejscu. Urządzenie nie musi być precyzyjnie dopasowane do mebli ustawionych wokół, dlatego nie jesteśmy niczym ograniczani. Ponadto w przypadku urządzeń wolnostojących mamy znacznie większy wybór, co ma znaczenie, kiedy poszukujemy sprzętu o konkretnej charakterystyce.

Sprzęt AGD do zabudowy wyróżnia się estetyką wykonania. Lodówka do zabudowy jest zintegrowana z pozostałym sprzętem, dlatego nawet wprawne oko nie jest w stanie odnaleźć miejsca, gdzie się ona dokładnie znajduje. Taki stan rzeczy ma jednak swoje wady, które często przesądzają o ostatecznym wyborze. Najbardziej istotną wadą jest fakt, że w przypadku pożaru, ogień bardzo szybko rozprzestrzenia się na okoliczne meble, dlatego opanowanie go może stanowić niemałą trudność. Najlepsza lodówka do zabudowy jest również niestety droższa w porównaniu do wariantu wolnostojącego.

 

Jaką pojemność lodówki wybrać?

W przypadku lodówki istotną rolę odgrywa nie tylko jej wygląd zewnętrzny, ale również pojemność lodówki. Analizując ten parametr, będziesz w stanie wywnioskować, czy dany produkt spełni Twoje oczekiwania pod względem ilości przechowywanego jedzenia. Aby łatwiej Ci było podjąć decyzję, podpowiadamy, że w momencie, gdy mieszkasz sam lub tworzysz dwuosobową rodzinę, wystarczy kupno mniejszej lodówki. Optymalna pojemność waha się w granicach 120-130 litrów.

Inaczej sprawa wygląda, gdy z lodówki będzie korzystać większa liczba osób. Wtedy nawet 130 litrów może okazać się zbyt mało, dlatego na każdego, kolejnego domownika trzeba doliczyć odpowiednią ilość litrów. Jaką? Przyjmuje się, że jedna osoba statystycznie wykorzystuje około 30 litrów w przypadku chłodziarki i 50-80 litrów zamrażarki.

Jaki jest pobór energii przez lodówkę?

Lodówka jest jednym z tych urządzeń, które musi pracować 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu, dlatego maksymalny pobór energii, a co za tym idzie klasa energetyczna w przypadku sprzętu tego typu, jest bardzo ważna. Zatem, jeśli zależy Ci na tym, aby posiadana przez Ciebie lodówka pobierała mało prądu, zdecyduj się na urządzenie charakteryzujące się klasą energetyczną na poziomie A++ lub wyższą. Dzięki temu Twoje rachunki za prąd nie wzrosną lub zmienią się nieznacznie, pozostając na akceptowalnym poziomie.

Informacji o poborze energii przez lodówkę, szukaj na etykiecie sprzętu lub w opisie specyfikacji technicznej. Zazwyczaj dane tego typu znajdują się już na początku, dlatego nie będziesz miał problemów z ich odnalezieniem.

Jak działa lodówka

Schemat działania lodówki źródło: bombakaloryczna.pl

Czy lodówka może generować duży hałas?

Niestety, ale odpowiedź na to pytanie brzmi twierdząco. Znaczna część lodówek charakteryzuje się dosyć głośną pracą, która może przeszkadzać wielu osobom. Dlatego też w momencie, gdy poziom hałasu generowany przez lodówkę ma dla Ciebie znaczenie poszukuj sprzętu o lepszej kulturze pracy.

Jaka lodówka jest najcichsza? Najcichsze lodówki obecne na rynku generują dźwięk na poziomie 36 decybeli. Jeżeli mielibyśmy porównać go do codziennych sytuacji, byłby to cichy szept. Nie zawsze jednak praca lodówki jest tak cicha i warto zwrócić na ten parametr szczególną uwagę.

Czy system No Frost jest koniecznością w lodówce?

Najlepsza lodówka powinna dostarczać nam jak najmniej pracy, dlatego powinna być wyposażona w będący obecnie standardem system No Frost. Jeśli poważnie zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać, weź tę z systemem No Frost, dzięki niemu unikniesz najbardziej kłopotliwej i czasochłonnej czynności – rozmrażania.

No Frost działa w bardzo prosty sposób. Wbrew pozorom wewnątrz lodówki zbiera się ciepłe powietrze. Najczęściej sytuacja ta ma miejsce podczas częstego otwierania lub kiedy zapomnimy domknąć drzwiczek. To właśnie ciepłe powietrze przyczynia się do powstawania szronu, a system ma za zadanie usunięcie go i zastąpienie chłodnym, niepowodującym gromadzenia się szronu.

Dobrą alternatywą dla No Frost jest funkcja automatycznego rozmrażania. Dzięki niej cały proces przebiegnie niemal bezobsługowo, a Ty zaoszczędzisz masę czasu.

Wyposażenie lodówki

Jeżeli zależy Ci na posiadaniu nowoczesnej i bardzo dobrze działającej lodówki – musi być ona bardzo dobrze wyposażona. Jednym z elementów, na który warto zwrócić uwagę przy wyborze lodówki, jest ilość zainstalowanych wewnątrz termostatów. W najtańszym sprzęcie znajduje się jedno takie urządzenie, które reguluje temperaturę jednocześnie w zamrażarce i chłodziarce.

Bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia posiadają dwa termostaty, po jednym na chłodziarkę i zamrażarkę. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz w stanie ustawić żądaną i inną temperaturę zarówno dla części mrożącej, jak i chłodzącej.

Warto również pójść z duchem czasu i zdecydować się na  najlepszą lodówkę z wygodnym wyświetlaczem LCD. Ekran tego typu najczęściej wyświetla dane takie, jak aktualna godzina, temperatury w poszczególnych komorach, czy symbole dodatkowych, aktualnie uruchomionych funkcji. Dokonując takiej decyzji przy wyborze lodówki, zachowasz pełną kontrolę nad jej pracą, a co za tym idzie – produkty w niej umieszczone zachowają pełną świeżość.

Wybrane lodówki są w stanie również szybko zamrozić lub schłodzić włożone do nich produkty. Funkcja ta okazuje się szczególnie przydatna zaraz po zrobieniu zakupów. Temperatura niedawno kupionych produktów jest często dużo wyższa w porównaniu do tych schłodzonych, co powoduje duży skok temperatury wewnątrz lodówki. Aby tego uniknąć, warto świeżę produkty poddać szybkiemu schładzaniu, które wyrówna temperaturę we wnętrzu chłodziarki i nie narazi na zepsucie znajdujących się w niej produktów.

Zastanawiając się jaką lodówkę wybrać, zwróć również uwagę na rozmieszczenie półek i szuflad. Jest to szczególnie ważne, gdy nie ma możliwości ich przesunięcia. Jeszcze przed zakupem zastanów się, czy tak zaaranżowane wnętrze będzie odpowiednie w Twoim przypadku.

Na jakie funkcje zwrócić uwagę przy wyborze lodówki?

Lodówka powinna być wyposażona w sposób, który nam odpowiada, dlatego nie wolno oszczędzać, gdy w grę wchodzi wygoda użytkowania. Wiąże się z nią również obecność funkcji dodatkowych, które w wielu przypadkach stają się naszymi podstawowymi.

Tak też jest z kostkarką do lodu. Element ten wiele osób uznaje za całkowicie nieprzydatny, jednak w momencie, gdy pojawia się możliwość zakupu lodówki wyposażonej w kostkarkę, niemal natychmiast zapada decyzja o jej zakupie.

Nieco inaczej jest z funkcją „Wakacje”. Jak jej sama nazwa wskazuje, szczególne znaczenie odgrywa ona w okresie urlopowym. Po jej uruchomieniu lodówka w sposób automatyczny zmniejszy maksymalną moc do minimum, aby jedynie utrzymywać świeżość produktów, a nie je chłodzić. W ten sposób będąc na wymarzonych wakacjach, oszczędzamy. Jeśli często wyjeżdżasz i zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać, to jest to idealna funkcja Ciebie.

Z lodówki, którą wybierasz, będą korzystać osoby zapominalskie? A może Tobie zdarza się nie zamknąć drzwi lodówki? Jeżeli odpowiadasz twierdząco na te pytania, wybierz lodówkę, która ma wbudowaną funkcję sygnalizacji o niezamkniętych drzwiach. Zazwyczaj odbywa się to długim, ciągłym i zwracającym na siebie uwagę, dlatego skrócisz w ten sposób czas, przez jaki produkty będą narażone na wyższą temperaturę.

Jaką lodówkę kupić do 1500 zł?

Mimo iż jest to duża kwota, za nią kupisz lodówkę o jedynie podstawowych funkcjach. Zatem skup się na ogólnych parametrach, którymi powinno cechować się urządzenie. Zwróć uwagę na pobór energii, pojemność, a także ogólny wygląd sprzętu. Mimo wszystko warto wybrać urządzenie energooszczędne, o dobrej pojemności tworzące jedność z pozostałymi urządzeniami znajdującymi się w kuchni.

Warto również poszukiwać lodówki, której cenę obniżono. Wtedy zyskujesz możliwość kupna urządzenia, które charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami, niż większość sprzętu w naszym budżecie.

Jaka lodówka do 2500 zł?

Za te pieniądze dostaniesz już dobrej klasy lodówkę. Dlatego nie wahaj się poszukiwać urządzenia dysponującego również dodatkowymi funkcjami takimi, jak No Frost, ekran LCD, czy funkcja informowania o niezamkniętych drzwiach. Ponadto w tym budżecie będziesz w stanie kupić dużą lodówkę, która z powodzeniem wystarczy dla dużej rodziny. Urządzenia w tym budżecie są również znacznie bardziej energooszczędne, dlatego warto przez nawet bardzo długi czas poszukiwać najlepszej lodówki.

TOP 3 Najpopularniejszych – Jaka lodówka jest najlepsza?

 najlepsza lodówka lg premium

LG PREMIUM GBB60NSYFE

Zdecydowanie najlepsza lodówka od LG. W naszym rankingu lodówek jest to bezkonkurencyjny numer jeden. Całkowita pojemność urządzenia to aż 343 litry: 250 litrów pojemności ma lodówka, a zamrażarka 93. Ponadto w sprzęcie tym zastosowano wydajną sprężarkę liniową, która idealnie chłodzi całą przestrzeń lodówki i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za prąd. Na uwagę zasługuje również technologia Smart Diagnosis, dzięki której po krótkim czasie od wystąpienia awarii poznasz jej bezpośrednią przyczynę.

Sprawdź cenę

Wady
 • biały wyświetlacz
 • niewielka ilość szuflad
Zalety
 • duża pojemność,
 • system Smart Diagnosis
 • niskie zużycie energii.

 


lodówka amica w rankingu lodówek

AMICA FK299.2FTZX

Już na wstępie musimy zaznaczyć, że ta lodówka wyposażona jest w system No Frost. Ponadto charakteryzuje się klasą energetyczną na poziomie A+, dzięki czemu Twoje rachunki za energię elektryczną nie zmienią się po instalacji lodówki w domu. Sterowanie parametrami urządzenia jest w pełni elektroniczne, dlatego w dowolnym momencie dokonasz zmiany najważniejszych ustawień. Wnętrze lodówki AMICA FK299.2FTZX jest bardzo ergonomiczne, a zmieści się w nim 252 litry różnych produktów.

Sprawdź cenę

Wady
 • stosunkowo niska klasa energetyczna
 • dość głośna praca
 • niska zdolność zamrażania
Zalety
 • system No Frost
 • 252 litry łącznej pojemności
 • ergonomiczne wnętrze
 • wiele pojemników na żywność

ranking lodówek - numer 1

Samsung RB37J5000SA

Całkowita pojemność urządzenia wynosi 367 litrów, co jest wartością największą spośród wszystkich lodówek w naszym rankingu. Jego konstrukcja wyróżnia się zastosowaniem wyraźnie cieńszych ścian, co pozwoliło producentowi zwiększyć maksymalną pojemność obu komór. Lodówka wyposażona jest również w system All-Aroung Cooling. Jego zadaniem jest dostarczenie chłodnego powietrza do wszystkich zakamarków lodówki, a jest ich dość sporo, ponieważ górną część komory chłodzącej zajmują półki, a dolną pojemne szuflady.

Sprawdź cenę

Wady
 • wyświetlacz umieszczony wewnątrz lodówki
 • brak półki na wino
Zalety
 • duża pojemność obu komór
 • dobra klasa energetyczna
 • atrakcyjne funkcje dodatkowe

Nadal zastanawiasz się jaką lodówkę wybrać?

Jeżeli już poznaliście najważniejsze parametry lodówek i wiecie jaka lodówka będzie dla Was najlepsza, zapraszamy do sprawdźcie nasz ranking lodówek. Z pewnością powyższy materiał ułatwi Wasz wybór i pozwoli dokonać najlepszego zakupu lodówki!

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz