3 Szybkie i wygodne sposoby na to Jak wyłączyć Windows 8


Pasek Startu – największa cecha charakterystyczna Windowsa, dostępna we wszystkich kolejnych jego wersjach. Chociaż stare przysłowie mówi, że dobrze działających trybów nie należy przestawiać, to Microsoft chyba nie uważał na tej lekcji.

Amerykański potentat software’owy reklamował swój najnowszy system – Windowsa 8 – jako intuicyjny, dopasowany do urządzeń mobilnych, stacjonarnych i dotykowych oraz zwiększający przyjemność i efektywność pracy. Kolorowe kafelki, ładna grafika, dodatkowe funkcje zdają się jednak na nic kiedy użytkownikom odebrano to, do czego od lat byli przyzwyczajeni. Pasek Startu!

Jak mówić o intuicyjności oraz prostocie użytkowania, kiedy jeden z najważniejszych elementów nawigacyjnych został po prostu wyrzucony z systemu i za żadne skarby nie da się go przywrócić? Z tego powodu nawet tak prosta czynność jak wyłączenie komputera może okazać się nie lada wyzwaniem.

Dla użytkowników, którzy jeszcze nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z najnowszym OS-em od Microsoftu przygotowaliśmy krótki poradnik jak wyłączyć Windows 8. Znajdziesz tutaj opisane krok po kroku porady pokazujące standardowy sposób wyłączenia systemu  oraz sposoby na wygodniejsze i przyspieszone jego zamknięcie.

 

Jak wyłączyć Windows 8, czyli jak to widzi Microsoft

 

Opis sposobów na wyłączenie Windowsa 8 zacznę oczywiście od przedstawienia metody standardowej, proponowanej przez sam Microsoft. Na stronie producenta oprogramowania znajdujemy krótką informację o zamknięciu OS-u , która mieści się w trzech prostych krokach.

 1. Zamknij wszystkich otwarte aplikacje i programy na pulpicie – pozwoli Ci to na zapamiętanie wyników dotychczasowej pracy,
 2. Przeciągnij palcem z prawej krawędzi ekranu i wybierz opcję Ustawienia. W przypadku użytkowników korzystających z urządzeń bez ekranu dotykowego wystarczy najechać myszką na prawy róg monitora,
 3. Wybierz opcję Zasilanie i z rozwijanej listy wskaż pozycję Wyłącz.

Trochę więcej klikania niż we wcześniejszych Windowsach, ale nie takie skomplikowane jak mogło się wydawać – prawda? 🙂

Utwórz skrót na pulpicie, czyli szybkie i wygodne wyłączenie Windowsa 8

 

Zamiast niepotrzebnie klikać myszką lub machać palcem po ekranie, możemy stworzyć sobie wygodny skrót, który jednym kliknięciem pozwoli nam na zamknięcie maszyny. Jest to szczególnie przydatne, kiedy z systemu korzystamy przede wszystkim w trybie dekstopowym, omijając szerokim łukiem kafelkowe Metro UI.

No dobrze, jak jednak utworzyć taki skrót? Już tłumaczę!

 1. Kliknij na pulpicie prawym przyciskiem myszki i wybierz Nowy -> Skrót.
 2. W okienku dialogowym wpisz jedną z komend przedstawionych w tabelce, w zależności od tego jaki efekt chcesz osiągnąć:

Efekt

Komenda

RestartShutdown -r -f -t 00
WyłączenieShutdown -s -f -t 00
Wyłączenie hybrydoweShutdown -s -f -t 00 -hybrid
UśpijRundll32.exe powrprof.dll,SetSuspendState Sleep
HibernacjaShutdown -h
ZablokujRundll32 User32.dll,LockWorkStation
Wyloguj sięShutdown -l
Przełącz użytkownikówTsdiscon.exe

 

Następnie wystarczy, że klikniesz przycisk Dalej i Twój skrót do wyłączenia, uśpienia lub zrestartowania komputera zostanie utworzony! To jednak nie wszystko – do takiego skrótu dodać możesz jeszcze skróty klawiszowe.

Wystarczy, że klikniesz na ikonkę, która pojawiła się na pulpicie PPM i wybierzesz Właściwości. W zakładce Skrót i polu kontekstowym Przycisk Skrótu wpisujesz wybraną przez siebie kombinację klawiszy. Może to być na przykład przycisk F12 lub połączenie Ctrl i F5. Każdy kolejny klawisz musi posiadać za sobą znak „+”.

Co najlepsze, tak powstały skrót możesz śmiało przeciągnąć do Metro UI i uczynić z niego niezależny kafelek! Z całą pewnością usprawni i uprzyjemni to korzystanie z komputera.

Dzięki takiemu rozwiązaniu utworzony skrót możesz umieścić w miejscu, w którym nie będzie Ci przeszkadzał, a system wyłączać przy użyciu samego skrótu klawiszowego. Łatwiej chyba się nie da 🙂
Jeżeli chcesz jednak poznać inne sposoby na to jak wyłączyć Windows 8 to zapraszam dalej!

Jak Wyłączyć Windows 8 w trybie desktop’owym, czyli trzy banalne metody

Jeżeli nie chcesz dodawać dodatkowych i niepotrzebnych przycisków do swojego pulpitu lub Metro UI, możesz skorzystać z trzech poniższych metod wyłączenia komputera w trybie desktop’owym.

 1. Otwórz wiersz poleceń i wprowadź komendę shutdown –r (restart) albo shutodown –s (wyłączenie). Wprowadzoną pozycję zatwierdź enterem. Gotowe!
 2. Inne rozwiązanie to jednoczesne naciśnięcie guzika Windows (flagi na klawiaturze znajdującej się zazwyczaj po lewej stronie między Ctrl i Alt) oraz L. Przeniesie Cię to do okienka logowania, gdzie możesz się wylogować, a następnie wyłączyć system
 3.  Trzecie i najprostsze rozwiązanie to wciśnięcie popularnej sekwencji Alt+F4, która powoduje wyświetlenie okienka dialogowego, z którego wybieramy czy chcemy zamknąć, restartować, czy też uśpić komputer. UWAGA! Wszystkie inne okna muszą być zamknięte, aby kombinacja klawiszy zadziałała.

Wykorzystujemy przycisk POWER, czyli jak wyłączyć Windows 8

Created by  Salvatore Vuono

Chociaż większość z nas unika naciskania guzika POWER w swoich komputerach jak ognia, to również może być to świetny sposób na to jak wyłączyć Windows 8. Wiem, że w starych maszynach powodowało to natychmiastowe odcięcie zasilania, ale obecnie – podobnie z resztą jak w laptopach – rozpoczyna proces zamykania systemu. Chcąc dostać się do ustawień pozwalających zarządzać guzikiem zasilania podążaj według następujących kroków.

 1. Wejdź w Metro UI i naciśnij jednocześnie Windows + W w celu przejścia do wyszukiwarki systemowej
 2. W jej oknie wpisz frazę Przycisk Zasilania
 3. W wynikach odnajdź pozycję Zmień Rolę Przycisku Zasilania (z ikonką zielone baterii i kablem)
 4. Odnajdź sekcję Ustawienia Przycisku Zasilania. Jak z pewnością zauważyłeś, wyłączenie komputera jest już tutaj domyślnie zaznaczone
 5. Jeżeli chcesz zmienić jego funkcję wystarczy, że klikniesz w rozwijaną listę i wybierzesz jedną z alternatywnych pozycji, takich jak Uśpienie, Hibernacja i tak dalej. Po dokonaniu zmian wystarczy potwierdź jego guzikiem Zastosuj.

UWAGA! W przypadku laptopów opcja ta jest bardziej rozbudowana. Możemy wybrać czynność wykonywaną przez przycisk POWER w momencie kiedy maszyna działa na baterii lub podłączona jest do stałego źródła zasilania. Osobne funkcje przypisać możemy również zamknięciu pokrywy komputera 🙂

Jak wyłączyć Windows 8? Łatwiej niż Ci się wydaje!

To już wszystkie z najpopularniejszych i alternatywnych metod na wyłączenie Windowsa 8, które chciałem Ci zaproponować. Część z nich jest banalnie prosta, inne wymagają trochę większych umiejętności, ale na pewno wszystkie ułatwiają życie podczas codziennego korzystania z komputera.

Mam nadzieję, że po lekturze powyższego tekstu poznałeś odpowiedź na pytanie Jak wyłączyć Windows 8 i że już nigdy nie sprawi Ci to większego problemu! 🙂


Oceń post

Zostaw komentarz