Jak sprawdzić adres IP routera

Znajdujemy się czasem w sytuacji, kiedy konieczne okazuje się skonfigurowanie ustawień naszego routera lub jego zaktualizowanie. Aby wykonać taką czynność, niezbędne jest posiadanie IP urządzenia, czyli przypisanego mu numeru identyfikacyjnego. Najczęściej taki numer znajdziemy po prostu bezpośrednio na routerze. Co jednak zrobić, kiedy go tam nie ma?

Na początek możemy spróbować wpisać w pasek adresu w przeglądarce, jeden ze standardowych numerów IP, pod którymi występuje spora część routerów:

-192.168.0.1

-192.168.1.1.

Jeżeli dostaniemy się na jeden z powyższych adresów, standardowo użytkownik to: admin oraz hasło: admin. Jeżeli zmieniłeś te dane a nie pamiętasz hasła musisz zresetować router do ustawień fabrycznych.

adres IP Routera

Jeśli ten sposób nie przyniesie żadnych efektów i nie dostaniesz się na stronę logowania, powinniśmy skorzystać z innych propozycji, w 100% skutecznych, a przede wszystkim zupełnie nieskomplikowanych. Poniżej przedstawiamy krótki poradnik, który pomoże uporać się nam z problemem braku numeru identyfikacyjnego routera.

Pierwszym sposobem na uzyskanie adresu IP jest wciśnięcie na klawiaturze kombinacji klawiszy windows+r. Po tej czynności na ekranie naszego komputera wyświetli się okienko dialogowe, w które należy wpisać frazę „cmd” po czym wcisnąć klawisz Enter. Następnie wpisujemy „ipconfig” i również zatwierdzamy operację. W rezultacie pojawi się kolejne okienko, w którym ukażą się wszelkie informacje związane z naszym połączeniem sieciowym. Odszukujemy numer naszej bramy domyślnej, który jest jednocześnie potrzebnym nam numerem IP routera.

ip routera

 

Adres IP urządzenia możemy też znaleźć używając innej metody. Wystarczy kliknąć na ikonę połączeń internetowych, która znajduje się w prawej części paska zadań (u dołu ekranu).

ikonka

Kiedy otworzy się okienko z dostępnymi połączeniami internetowymi, klikamy prawym przyciskiem myszki na nasze aktywne połączenie, po czym z wyświetlonej listy wybieramy opcję „Stan”.

poradnik 2

Wyskoczy kolejne okienko „Stan: Połączenie sieci bezprzewodowej”, gdzie klikamy na „Szczegóły”.

router

W polu „brama domyślna” wyświetli się żądany adres IP.
brama ip routera

Jak widać odnalezienie adresu IP naszego routera nie należy do skomplikowanych czynności i z pewnością każdy jest w stanie sobie z tym poradzić. Warto również przeczytać nasz poradnik i dowiedzieć się jak przyśpieszyć internet na Wirtualny-Wojownik.

Oceń post

Zostaw komentarz