jak obrócić film

Jak Obrócić Film – Godne Zaufania Metody

Zdarzyło Ci się kiedyś przez nieuwagę nagrać film, trzymając telefon, aparat lub kamerę w złej pozycji? A może, nagrywając filmy kamerą z czujnikiem położenia, czujnik źle dobrał orientację nagrywania i kamera nagrała filmik odwrócony o 90 stopni?

Po powrocie do domu i zgraniu go na komputer, zapewne spotkała Cię przykra niespodzianka. Film odtwarza się w pozycji odwróconej o 180 albo 90 stopni. Domyślam się, że pierwszą Twoją reakcją było obrócenie głowy albo monitora do pozycji, w jakiej powinno się go oglądać. 

Nie martw się, nie musisz za każdym razem tego robić. Rozwiązaniem Twojego problemu jest obrócenie filmu do prawidłowej pozycji. O ile jednak poradzenie sobie z tym w przypadku zdjęcia to pestka, o tyle z filmami jest już trudniej.

Poniżej przedstawiam sposoby na obracanie filmów z jednoczesnym zapisywaniem ich w edytowanej postaci.

 


 

Skorzystaj z Windows Movie Maker na Twoim Windowsie

Ten program jest bezpłatnym dodatkiem do systemów Windows xp, Windows Vista, Windows 7 i Windows 8. Jeśli więc jesteś posiadaczem komputera z jednym z tych systemów, łatwo odnajdziesz go wśród programów. Jeśli jednak nie zainstalował się wraz z systemem, możesz go pobrać za darmo.

To proste w obsłudze narzędzie służące do tworzenia i edycji filmów. Aby skorzystać z funkcji Movie Makera, plik, który chcesz poddać obróbce, musi być zapisany w obsługiwanym przez program formacie. Niewykluczone więc, że filmiki nagrane, np. telefonem będą wymagały konwersji. W tym celu może być potrzebny oddzielny program do konwertowania.

W celu obrócenia filmu przy pomocy MMW wybierz Edytuj film, a następnie wybierz z listy opcję efektów wideo. Program daje możliwość obrócenia filmu o 90 stopni, o 180 stopni i o 270 stopni, a także uzyskania lustrzanego odbicia pionowo i poziomo. Aby uzyskać spodziewany efekt obrócenia, przeciągnij wybraną opcję na klip przeniesiony wcześniej na oś czasu.

Możesz to także zrobić w inny sposób. Przeciągnij film na oś czasu, kliknij na niego prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Efekty wideo, z listy wybierz polecenie obrócenia filmu. Aby zapisać edytowany klip, wybierz Plik i Zapisz jako. 

Jeśli potrzebujesz dodać napisy do filmu sprawdź moje metody.

Darmowe Rozwiązania – Free Video Flip and Rotate

darmowe rozwiązania
To darmowa i prosta aplikacja do nadawania filmom prawidłowej pozycji i zapisywania ich w poprawionej formie. Jego zaletą jest łatwy w obsłudze interfejs w polskiej wersji językowej, co jest rzadkością w przypadku programów do obróbki plików wideo, gdyż większość występuje w wersji angielskiej.

 


 

Minusem może być mała liczba oferowanych przez program funkcji, jednak do zwykłego obrócenia filmu jest wystarczający. Narzędzie obsługuje kilka najpopularniejszych formatów plików video. Natomiast pliki docelowe zapisuje w formacie avi. Poza tym posiada wygodną opcję automatycznego wyłączenia komputera po zakończeniu konwersji i funkcję automatycznej aktualizacji.

W celu obrócenia filmu najpierw wczytaj plik źródłowy, klikając przycisk „…” po lewej stronie, następnie wybierz katalog docelowy prawym przyciskiem „…”. Rozpocznij proces edycji, wybierając jedną z dostępnych opcji: obrót o 90 stopni w lewo, obrót o 90 stopni w prawo, obrót o 180 stopni, odbicie poziome, odbicie pionowe, obrót o 90 stopni w prawo i odbicie pionowe, obrót o 90 stopni w lewo i odbicie pionowe. Na koniec naciśnij Zapisz wideo. Chyba nie ma nic prostszego.

Jak Obrócić Film z VirtualDub?

jak obrócić film z virtualdub

To rozbudowane narzędzie służące do obróbki i kompresji plików video. Stworzony został dla obsługi plików AVI, więc zanim przystąpisz do obróbki filmu możliwe, że będzie trzeba skonwertować plik do tego formatu.

Aby obrócić film w programie VirtualDub, z menu Video wybierz Filters, następnie Add i odszukaj na liście Rotate i kliknij OK. Wybierz jedną spośród opcji: Left by 90°, żeby obrócić w lewo o 90 stopni, Right by 90°, żeby obrócić w prawo o 90 stopni albo Around 180°, aby obrócić o 180 stopni. Dalej wybierz File i Save as AVI, aby zapisać obrócony film.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]

Darmowa Metoda z Avidemux

Inny popularny darmowy program do obróbki i konwertowania plików wideo. Posiada bardzo dużo funkcji edytowania filmów, a jednocześnie dysponuje przyjaznym interfejsem. Plusem tego programy jest to, że dostępne są wersje zarówno na Windowsa, jak i Linuxa oraz Mac OSa. Program obsługuje pliki AVI, MP4, MPEG i ASF.

W celu obrócenia filmu najpierw wybierz kodek wideo, np. MPEG-4 ASP (Xvid4) i format wyjściowy. Z Filters wybierz opcję Tranform, a następnie Rotate i obrót o 90 albo 180 stopni. Efekt nie będzie widoczny od razu, musisz zapisać edytowane wideo w pliku wyjściowym. Po kliknięciu Save pamiętaj, aby wpisać nazwę pliku docelowego wraz z rozszerzeniem, np. mp4.

Skorzystaj z Prostego w Obsłudze YouTube Video Editor

Skorzystaj z Prostego w Obsłudze YouTube Video Editor

Wprawdzie to mało zaawansowana technika, ale dzięki tej funkcji możesz edytować filmy z poziomu przeglądarki. Narzędzie to nie wymaga instalacji, bowiem działa w chmurze. Nie ma więc prawie żadnych wymagań sprzętowych. Jedyne, czego Ci potrzeba to wystarczająco szybkie łącze, aby przesyłanie filmów nie było zbyt czasochłonne i uciążliwe.

Obrócić film przy pomocy YouTube Video Editor możesz w następujący sposób. Po zalogowaniu się na konto YouTube, które musisz założyć sobie w serwisie, kliknij przycisk Prześlij film, znajdujący się u góry ekranu. Następnie wybierz Edytuj pod opcją Edytor wideo.

Wybierz dostosowanie i dodawanie efektów. Gdy przesuniesz kursor na klip, pojawi Ci się wśród opcji Obróć, co pozwoli Ci na obrócenie filmu o 90 stopni. Po zakończeniu wybierz Opublikuj, aby przesłać edytowany film. Jeśli chcesz go mieć z powrotem na komputerze, musisz go pobrać z serwisu.

Jak widzisz, nie musisz kasować filmu nagranego w nieprawidłowej pozycji, jeśli wiesz jak obrócić film.

Teraz w łatwy sposób możesz go po prostu obrócić o 90 stopni w dowolną stronę albo o 180 stopni, żeby już nie był „do góry nogami” i zapisać na dysku w zmodyfikowanej wersji.

Mam nadzieję, że któraś z przedstawionych metod okaże się dla Ciebie użyteczna.

Oceń post

Zostaw komentarz