najlepsze-filmy

Najlepsze filmy wszech czasów – lista 10 superprodukcji filmowych według IMDb

 

The Internet Movie Database (IMDb) to uznana za największą na świecie internetowa baza danych o filmach, serialach i produkcjach telewizyjnych oraz ich twórcach. Zawiera informacje o produkcjach nie tylko amerykańskich.

Na stronie zamieszczone jest zestawienie najlepszych filmów wszech czasów według ocen widzów. Artykuł opracowany został wspólnie z serwisem Jakiefilmypolecacie.pl – Fajne filmy na każdy dzień

Wyselekcjonowałem dla Ciebie 10, które nie tylko otrzymały najlepsze noty, ale także zostały uznane przez krytyków za arcydzieła kinematografii i obsypane nagrodami filmowymi.


Najlepsze Filmy w Akcji – Legendarny Tytuł, czyli – Ojciec chrzestny (1972)

Najlepsze Filmy w Akcji - Legendarny Tytuł czyli Ojciec chrzestny

Film reżyserii Francisa Forda Coppoli z niezapomnianymi rolami Marlona Brando i Ala Pacino. Historia włoskiej rodziny mafijnej osiadłej w Nowym Yorku. Starzejący się Don Carleone (tytułowy Ojciec chrzestny) przygotowuje swojego syna do przejęcia władzy. Film oparty na powieści Mario Puzo. Doczekał się trzech Oscarów, w tym: za najlepszy film i najlepszy scenariusz adaptowany. Nagrodę otrzymał także Marlon Brando.

Opowieść o Siedmiu Samurajów (1954)

Opowieść o Siedmiu Samurajów

Legendarny film japońskiego reżysera Akira Kurosawy. To opowieść o samurajach najętych do obrony nękanej przez bandytów wioski. W zamian za skromne wyżywienie i dach nad głową, uczą jej mieszkańców jak się bronić.To bezapelacyjnie arcydzieło filmów samurajskich. Produkcja doczekała się nawet amerykańskiego remake’u pod tytułem „Siedmiu Wspaniałych”.

Adaptacja Książki Stephena Kinga – Skazani na Shawshank (1999)

Skazani na Shawshank

Najlepsze filmy nie mogłyby się obyć bez choćby jednej adaptacji książki Stephena Kinga. Głównym bohaterem jest niesłusznie skazany za zabójstwo swojej żony i jej kochanka bankier. Trafia on do więzienia, gdzie panują bezwzględne reguły gry. Mocną stroną filmu jest doskonała obsada. W głównych rolach: Tim Robbins i Morgan Freeman. Mimo 7 nominacji film nie otrzymał żadnego Oscara, a jednak uznawany jest za arcydzieło kina.


Klasyk Dobrych Westernów – Dobry, zły i brzydki (1966)

 

najlepsze-fillmy-Dobry, zły i brzydki

Zdecydowanie jeden z największych klasyków westernów, mimo że nie wyprodukowany przez Amerykanów. Historia rozgrywa się na Dzikim Zachodzie. Dobry i Brzydki szukają ukrytego przez wojsko skarbu. Ich śladem podąża Zły. Niezapomniany film jednego z największych reżyserów westernów Sergio Leone oraz jak zwykle doskonały Clint Eastwood w roli Dobrego.

Najlepsze filmy Oparte Na Prawdziwej Historii – Lista Schindlera (1993)

Lista Schindlera

Film oparty na prawdziwej historii Oscara Schindlera, niemieckiego przedsiębiorcy, który podczas II Wojny Światowej ratuje około 1100 Żydów przed śmiercią w obozach koncentracyjnych. Film w reżyserii Stevena Spielberga doczekał się 7 Oscarów, 3 Złotych Globów i 6 nagród BAFTA. W rolę głównego bohatera wyśmienicie wcielił się Liam Neeson.

Dwunastu gniewnych ludzi (1957)

Dwunastu gniewnych ludzi

Jeden z najlepszych filmów o tematyce prawniczej. Dwunastu przysięgłych ma wydać werdykt w sprawie o morderstwo. Jedenastu z nich jest przekonanych o winie oskarżonego, jednak jeden ma wątpliwości. Stara się więc przekonać pozostałych do swoich racji. Film trzymający widza w napięciu do ostatniej chwili. Na wyróżnienie zasługuje doskonała rola Henry’ego Fondy.

Najlepsze Filmy Oparte Na Faktach Autentycznych – Miasto Boga (2002)

 

Poruszający i autentyczny obraz o dzielnicach biedoty Rio de Janeiro. Dwaj chłopcy wychowujący się w slamsach wybierają dwie różne drogi życiowe, jeden zostaje fotografem, drugi handlarzem narkotyków. Francusko-brazylijska produkcja doceniona i nagradzana na całym świecie.

W Rolach Głównych Tom Hanks, czyli Forrest Gump (1994)

Forrest Gump

Wzruszający komedio-dramat o chłopcu z niskim ilorazem inteligencji, który nie do końca świadomie zyskuje ogromną sławę i fortunę. Niezwykłe przygody Forresta osadzone są w przełomowym momencie w historii Stanów Zjednoczonych – wojny w Wietnamie i rewolucji kulturowej. Wielkie brawa dla nagrodzonego Oscarem za rolę pierwszoplanową Toma Hanksa.

Zwieńczenie Filmowej Trylogii  –  Władca Pierścieni. Powrót Króla (2003)

Władca Pierścieni. Powrót Króla

Zaliczany do arcydzieł gatunku fantasy. Film jest ekranizacją ostatniej części trylogii J.R.R Tolkiena i rekordzistą w liczbie zdobytych Oscarów. Produkcja zrobiona z wielkim rozmachem, zachwycająca zwłaszcza efektami specjalnymi i charakteryzacją. Obowiązkowy punk dla wszystkich fanów fantastyki.

Amerykański Melodramat – Casablanca (1942)

najlepsze-filmy-

Miłość i wojna, to najczęściej poruszane w latach 40-tych tematy. Casablanca bez wątpienia należy do filmów, które łączą je w jeden. Główny bohater – cyniczny właściciel restauracji w stolicy Maroka spotyka swoją dawną ukochaną. Okazuje się, że jest ona żoną działacza czeskiego ruchu oporu. Oboje jednak nadal żywią do siebie głębokie uczucie. Film, który można nazwać kultowym, z niezapomnianymi rolami bożyszczy kina tamtych lat: Humphrey’a Bogart’a i Ingrid Bergman.

W rankingu na najlepsze filmy wszechczasów trudno być do końca obiektywnym.

Choć zgodzisz się chyba, że wymienione tu filmy do takich należą. Z resztą sam możesz się o tym przekonać.

Po prostu obejrzyj i oceń przedstawione filmy według własnego gustu.

Oceń post

Zostaw komentarz