Jak Odwrócić Ekran? – Nie Umiem Czytać Do Góry Nogami!

Ciebie też to spotkało? Spokojnie pracujesz sobie na komputerze. W pewnej chwili, ktoś Cię woła, musisz wyjść do toalety albo zaparzyć sobie herbatę. Wracasz, a tu niespodzianka. Ekran Twojego komputera odwrócony do góry nogami albo o 90 stopni.

Może to dziecko bawiło się klawiaturą podczas Twojej nieobecności i coś namieszało albo kot wskoczył Ci na komputer i wcisnął przypadkową kombinację klawiszy, co dało taki, a nie inny efekt. Cokolwiek by to nie było, nawet jeśli to Twoja sprawka, możesz w bardzo prosty sposób dowiedzieć się jak odwrócić ekran.

Może warto poświęcić trochę czasu na uporządkowanie plików na Swoim komputerze?

Sposoby odwracania ekranu są różne, w zależności od systemu operacyjnego, jaki masz na swoim komputerze.

Oto możliwości, które mogą pomóc w rozwiązaniu Twojego problemu z uwzględnieniem właśnie różnic między systemami.

Jak Odwrócić Ekran w Windows Xp

Kliknij na ekran prawym przyciskiem. Wyświetli Ci się lista opcji do wyboru. Wybierz spośród nich „Właściwości grafiki”, a następnie opcję „Rotacja”. Ukaże Ci się lista: „Standardowe”, „90 stopni”, „180 stopni”, „270 stopni”. Kliknij opcję „Standardowe”, jeśli chcesz przywrócić poziomą pozycję ekranu.

Jeśli przeprowadzenie wyżej opisanej operacji nie będzie możliwe na Twoim komputerze, spróbuj innego sposobu. Kliknij prawym przyciskiem na wolne miejsce na pulpicie. Z listy, która Ci się wyświetli wybierz opcję „Ustawienia rozdzielczości”. W oknie, które się pojawi poszukaj opcji „Orientacja”. Wybierz jedną z podanych: „Pozioma”, „Pionowa”, „Pozioma (odwrócony)”, „Pionowa (odwrócony)”.

Możesz też spróbować zmienić położenie ekranu, wciskając kombinację klawiszy: Ctrl + Alt + „strzałka do góry” lub Ctrl + Alt + klawisz PgUp. (powrót do standardowych ustawień) albo Ctrl + Alt + „strzałka w dół” lub Ctrl + Alt + klawisz PgDown (obrót o 180°). Jednak ten sposób nie zawsze działa.

Odwracanie Ekranu w Windows Vista

odwracanie ekranu w windows

Jak odwrócić ekran w systemie Windows Vista? Kliknij na wolne miejsce na ekranie prawym przyciskiem. Z listy wyświetlonych opcji wybierz „Właściwości grafiki”, a następnie „Rotacja”. Zaznacz jedną z możliwości: „Standardowe”, „90 stopni”, „180 stopni”, „270 stopni”. Opcja „Standardowe” przywróci poziomą orientację ekranu.

Istnieje także inny sposób, który może zadziałać w Twoim przypadku. Wejdź w menu „Panel sterowania”, a następnie kliknij na „Ustawienia komputera typu Tablet”. Znajdź zakładkę „Ogólne”, a następnie okienko „Kalibrowanie”. Tam znajdziesz opcje obracania ekranu.

Możesz też spróbować odwrócić ekran, wciskając kombinację klawiszy: Alt + „strzałka do góry” (powrót do standardowych ustawień) albo Alt + „strzałka w dół” (obrót o 180°). Ten sposób nie zawsze działa.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]

Jak Odwrócić Ekran w Windows 7

Kliknij na ekran prawym przyciskiem. Wybierz menu „Rozdzielczość ekranu”. Znajdź opcję „Orientacja” i wybierz jedną z listy: „Pozioma”, „Pionowa”, „Pozioma (odwrócony)”, „Pionowa (odwrócony)”. Aby przywrócić standardowy układ ekranu, zaznacz „Pozioma”, a następnie kliknij „Zastosuj”. Ukaże Ci się efekt zmiany. Jeśli jest zgodny z oczekiwaniami kliknij „Zatwierdź” w okienku, które Ci się ukaże.

Może to też wyglądać nieco inaczej. Kliknij prawym przyciskiem myszy na wolnym obszarze ekranu, a następnie wybierz z listy dostępnych opcji „Dopasuj rozdzielczość”. W oknie, które się pojawi znajdź opcję „Orientacja” i, tak jak w wyżej przedstawionej metodzie wybierz jedną z nich: „Pozioma”, „Pionowa”, „Pozioma (odwrócony)”, „Pionowa (odwrócony)”. Dalej postępuj tak samo.

Możesz też spróbować zmienić orientację ekranu przy pomocy kombinacji klawiszy: Alt + „strzałka do góry” lub Alt + klawisz PgUp (powrót do standardowych ustawień) albo Alt + „strzałka w dół” albo Alt + klawisz PgDown (obrót o 180°). Ten sposób może nie zadziałać.

Odwracanie Ekranu w Windows 8

W celu odwrócenia ekranu kliknij panel „Wyszukiwanie”, następnie wpisz Panel sterowania w polu wyszukiwania i kliknij pozycję „Panel sterowania”. W zakładce „Wyświetlanie” wybierz opcję „Obróć obraz”.

Możesz też spróbować przywrócić prawidłowe położenie ekranu, wciskając kombinację klawiszy: Ctrl + Alt + „strzałka do góry” lub Ctrl + Alt + klawisz PgUp (powrót do standardowych ustawień) albo Ctrl + Alt + „strzałka w dół” lub Ctrl + Alt + klawisz PgDown (obrót o 180°). Jednak ten sposób nie zawsze działa.

Odwracanie ekranu w Komputerach z Systemem OS X

Odwracanie ekranu w Komputerach z Systemem OS X

W tym przypadku wybierz „System preferences”, następnie opcję „Displays”, a dalej „Display”. Przejdź do opcji „Rotate” i wybierz jedną z możliwości: „Standard”, „90”, „180”, „270”.

Inne Metody Jak Odwrócić Ekran

inne metody jak odwrócić ekran

Jeżeli żadna z powyższych metod nie działa, obrócić ekran możesz też z poziomu konfiguracji karty graficznej.

Tym, czego Ci potrzeba jest opcja „Obrót” albo „Rotate”, którą musisz znaleźć w sterownikach karty graficznej. Możesz się tam dostać przez „Panel sterowania”.

Przykładowo dla karty NVIDIA możesz to zrobić w następujący sposób: w „Panelu sterowania”, wybierz opcję „NVIDIA Control Panel”, przejdź do „Display” albo „Wyświetlanie”, następnie znajdź opcję „Rotate Display” albo „Obróć obraz”. Dla przywrócenia standardowych ustawień, wybierz pierwszą opcję od góry i wciśnij „Zastosuj”.

Możesz także w „Panelu sterowania” wybrać opcję „Ekran”, następnie kliknąć zakładkę „Ustawienia”, wybrać „Zaawansowane”, a dalej zakładkę karty grafiki i poszukać opcji obrotu ekranu.

W złą stronę nagrałeś film i potrzebujesz pomocy przy jego obracaniu? Sprawdź artykuł: obracanie filmu. 

Teraz już wiesz, jak odwrócić ekran, a potem przywrócić „normalną” jego orientację w swoim komputerze.

Funkcja obracania ekranu może Ci się przydać gdy chcesz na przykład leżąc na boku, czytać coś z laptopa.

3/5 - (4 votes)

Jeden komentarz

  1. No faktycznie jest to zawsze problematyczne bo jak już się wydarzy to nigdy człowiek nie pamięta jak to się robiło. Pomocne też będą wskazówki z ibeauty.pl/obrocic-ekran-laptopie/ 🙂

Zostaw komentarz