historia-przegladania

Historia Przeglądania – Sekrety Które Warto Ukryć

Używasz przeglądarki codziennie, a każda strona, którą odwiedzasz jest skrupulatnie zapamiętywana. Bez wątpienia jest to wygodne, ale może też spędzać Ci sen z powiek. Każdy ma swoje sekrety, którymi nie dzieli się nawet z najbliższymi.

Nie muszą to być straszne i mroczne tajemnice, ale przyznasz, że także Ty masz kilka sekretów, których nie znają członkowie rodziny czy przyjaciele. Dlaczego więc miałby je poznać ktoś obcy?

Z drugiej strony twoja pamięć jest zawodna i czasem potrzebujesz znaleźć ponownie coś na co udało Ci się natrafić kiedyś, być może przez przypadek. Obie te sprawy łączy historia przeglądania.


Historia Przeglądania – Pozytywny Notatnik

Jeśli dużo buszujesz w sieci, zapamiętywanie wszystkich stron jakie odwiedzasz byłoby wyjątkowo uciążliwe. Szczególnie jeśli lubisz dryfować i przenosić się linkami z jednej strony na drugą. Czy zdarzyło Ci się kiedyś zacząć szukać rosyjskich kawałów o Czukczach, a skończyć na technologii budowy lodołamaczy? Mi tak. A Ty na pewno masz podobną historię zapisaną przez swoją wyszukiwarkę. Być może po drodze była jakaś strona www, do której chcesz wrócić, ale skąd wziąć jej właściwy adres? Pomoże Ci historia przeglądania.

Przejść do historii możesz wciskając Ctrl+h. Ten skrót działa w Google Chrome, Internet Explorer, Mozilla Firefox i innych wyszukiwarkach (ale nie w Safari). Oczywiście zawsze możesz też przejść przez menu wyszukiwarki i z pomocą myszy sprawdzić historię wyszukiwania. Tylko po co.

Bez względu na wyszukiwarkę zobaczysz chronologiczną listę otwieranych stron. Możesz w niej poszukiwać konkretnych witryn, lub słów kluczowych, zawartych w ich nazwach. Zazwyczaj historia ma ograniczenie czasowe, które powoduje, że nie możesz dostać się np. do stron sprzed roku. Ustawienie można zmienić.
Na pewno historia przeglądania nie zastąpi Ci notatnika, ale pomoże odszukać ciekawe strony, który zapadły w pamięć, ale niestety bez dokładnego adresu.


Sekretna Czarna Skrzynka

czarna skrzynka

Z pewnością jednak podczas szukania wyjątkowo przydatnych stron, których teraz nie pamiętasz, znajdziesz w wyszukiwarce coś, do czego nie przyznajesz się szeroko. Gdyby ktoś zasiadł do twojego komputera i sprawdził historię przeglądania, mógłby ujawnić twoje małe sekrety.

Badania wykazują, że statystyczny użytkownik sieci spędza około 3 godziny miesięcznie na stronach o tematyce erotycznej. Zanim powiesz, że Ciebie to nie dotyczy, pomyśl, że w sumie nic w tym złego nie ma. Na pewno jednak jest to sprawa na tyle intymna by nie chwalić się nią wszem i wobec. Jeśli nawet twoja historia wyszukiwania nie zawiera żadnej pornografii, to pewnie i tak znajdziesz coś czego się odrobinę wstydzisz. Dla niektórych są to strony powiązane z hazardem czy jakąś nielegalną działalnością, której nigdy nie podjęli, ale która nieco ich fascynuje. Innych zawstydza sama częstotliwość z jaką wchodzą na śmieciowe strony, nie zawierające nic więcej niż plotki i zdjęcia kotów. Ostatecznie są tam też torrenty i strony, z których ściąga się cyfrowe zasoby.

W dalszym ciągu historia zawierająca krępujące pozycje może być dla Ciebie przydatna – przecież może się zdarzyć, że zechcesz odwiedzić te strony raz jeszcze, kiedy przekonasz się, że nie robisz nic godnego potępienia. Zawsze jednak do pewnego stopnia będziesz obawiać się reakcji innych. Szczególnie domowników, którzy mogą zasiąść przed twoim komputerem i nawet przypadkiem natknąć się na historię, której nie znają. Tajemnice XXI wieku, a więc twoje, powinny pozostać dostępne wyłącznie dla Ciebie. Możesz osiągnąć to zabezpieczając swój profil użytkownika hasłem, a innych traktować jako gości. Możesz też co jakiś czas kasować historię wyszukiwania.

Historia Przeglądania i Usuwanie Śladów 

usuwanie śladów

Co powinien zrobić mężczyzna po śmierci przyjaciela? Usunąć historię jego przeglądarki.
Popularny w sieci żart, który obrazuje to jak bardzo boimy się by nasze tajemnice nie wyszły na światło dzienne. Nawet po śmierci.

Nic prostszego jednak niż zatrzeć ślady. Po tym jak już wyświetli Ci się historia wyszukiwania, ponad nią pojawi się także przycisk „Usuń historię”. Można to zrobić w każdej wyszukiwarce, ale zanim klikniesz „Usuń” lub ustawisz bardzo krótki czas, po jakim historia będzie odchodzić do historii, zastanów się czy nie warto skorzystać z opcji „Usuń wybrane elementy”.
W końcu jest tu mnóstwo pożytecznych dla Ciebie informacji i tylko kilka-kilkanaście stron, które chowasz przed światem.

Przed Kim Nie Jesteś w Stanie się Ukryć

przed kim się nie ukryjesz

[sociallocker]

Jeśli jakaś informacja dostała się do sieci, to pozostanie tam już na zawsze. Smutne, ale prawdziwe. Nawet jeśli Ty wykasujesz historię swojej przeglądarki, jej lustrzane odbicie wciąż będzie na serwerach firmy, która tę wyszukiwarkę stworzyła. W przypadku najpopularniejszych wyszukiwarek możesz mieć pewność, że dane nie zostały skasowane. Dostęp do nich ma np. rząd USA, a i rządy państwa NATO nie mają większych problemów z uzyskaniem tych informacji.

Jeśli chcesz zabezpieczyć się przed rządami musisz niestety zrezygnować z wygodnych i skutecznych wyszukiwarek, w szczególności Google Chrome, a le też Yahoo! czy MS internet explorer. Alternatywą są mało znane wyszukiwarki, które nie zapisują twojej historii wyszukiwania i oczywiście nie personalizują też wyników wyszukiwania dla Ciebie. Na przykład DuckDuckGo. Czy są całkowicie bezpieczne? Trudno powiedzieć. Możliwe, że tak, ale jeśli staną się zbyt popularne, z pewnością twórcy będą musieli zmierzyć się z silnymi naciskami rządów. Niewykluczone, że chcąc w pełni chronić swoją prywatność co 2-3 lata musisz przesiadać się na kolejną, mało popularną wyszukiwarkę.

[/sociallocker]

Czy warto bronić się przed rządem, policją, interpolem? Teoretycznie możesz czuć się bezpiecznie, jeśli postępujesz zgodnie z prawem. Zdradzimy Ci mały sekret. Możesz czuć się bezpiecznie, tylko o ile robisz wrażenie kogoś całkowicie nieistotnego. Prawo jest na tyle skomplikowane i niepewne w interpretacji, że każdego można o coś oskarżyć. Nawet jeśli po latach wygra sprawę, reputację będzie mieć już zszarganą, a nerwy skołatane.

Twoją historią przeglądania przeważnie nikt się nie interesuje i to jest jej najlepszym gwarantem bezpieczeństwa. Jeśli jednak dasz do tego pretekst policji czy prokuraturze, licz się z tym, że chętnie zajrzą w twoje tajemnice.

 

Historia przeglądania mówi o Tobie bardzo dużo. Jak długo i w jakich godzinach siedzisz w sieci, czym się interesujesz, nad czym pracujesz, jak często sprawdzasz pocztę.

Możesz starać się ukryć te informacje przed światem, ale możesz też je wykorzystać by pracować nad sobą i planowaniem zadań.

Przeszłość jest po to by się na niej uczyć. Może na przykład częstotliwość odwiedzania stron poświęconych konstrukcji samolotów wskaże Ci kierunek, jaki wybierzesz na politechnice?

Przejdziesz do historii, jako wynalazca, a nie tylko użytkownik sieci?

Oceń post

Zostaw komentarz