Dron

Jaki dron kupić? Co warto wiedzieć o dronach.

Co warto wiedzieć o dronach? Czy przydają się tylko do ostrzeliwania cywilnych celów rakietami i misji szpiegowskich?

A może stopniowo wprowadzają nas w nową erę komfortu i bezpieczeństwa?

Drony wymyślili autorzy science fiction na dziesięciolecia przed wprowadzeniem ich do produkcji.

Pewnie sami nie spodziewali się, że doczekają się samobieżnych, wysoce użytecznych urządzeń latających.

 


 

Unikalna Historia Dronów

Pilot jest w pojeździe latającym alfą i omegą, ale nie da się ukryć, że jego obecność była do pewnego stopnia ograniczeniem dla konstruktorów. Konieczność podniesienia dodatkowego ciężaru nie pozwalała zminiaturyzować urządzeń latających. Problem dotyczył też bezpieczeństwa. Człowiek siedzący za sterami musiał mieć zapewnioną odpowiednią widoczność i ochronę przed czynnikami takimi jak zła pogoda, niskie ciśnienie czy temperatura. Dochodziło do tego ryzyko wypadków, a w przypadku pojazdów wojskowych – zestrzelenia.
Szybko opracowano bezprzewodowe sposoby kierowania pojazdami latającymi, były one jednak niedoskonałe i ograniczone do niewielkiego zasięgu.

Pozwalało to kierować modelami miniaturowymi modelami samolotów – zabawek. Dla celów wojskowych nie wystarczało, choć sterowanie radiowe zostało wykorzystane już w czasie I wojny światowej. Podczas II wojny światowej wprowadzono pierwsze wersje autopilota i poprawiono sterowanie, w dalszym ciągu brakowało jednak komunikacji między bezzałogowcem, a jego dowódcą.

W latach 60 i 70 pojawiły się pierwsze, prymitywne jeszcze odpowiedniki współczesnych dronów. Miały zamontowane kamery i czujniki. Podczas wojny w Wietnamie wykorzystywano je eksperymentalnie jako jednostki zwiadowcze. Wciąż były uważane za kosztowne zabawki, które często nie wracały z misji. W roku 1982 zmieniono o nich zdanie gdy lotnictwo izraelskie wykorzystało drony typu Mastiff do zniszczenia syryjskich samolotów.

W latach 90′ natomiast powstał pierwszy skuteczny dron (GNAT-750) kierowany dzięki łączom satelitarnym. Było to przełomowa konstrukcja umożliwiająca kierowanie dronem w czasie rzeczywistym z ogromnych odległości.

Wkrótce pojawił się najbardziej znany z wojskowych dronów, oblatany w 1994 roku amerykański MQ-1 Predator. Został on wyposażony w rakiety i był wykorzystywany podczas wojen w Iraku i Afganistanie. Podczas tych wojen drony dokonały wielu udanych ataków, zanotowano też przypadek oddziału wojskowego poddającego się dronowi i pojedynek między myśliwcem, a bezzałogowcem (wygrał iracki pilot). Od tamtej pory pojawiło się wiele dronów, które niemalże osiągnęły wartość bojową pilotowanych samolotów, jednocześnie nie narażając pilota i mogąc pozostawać w powietrzu przez wiele godzin.

Praktyczne Zastosowania Cywilne

Praktyczne Zastosowania Cywilne

Jeszcze do niedawna bezzałogowe jednostki latające nie miały swojego praktycznego, cywilnego zastosowania. Przede wszystkim były zbyt drogie, do lat 2000 wojsko strzegło również zazdrośnie swoich tajemnic. Nie mogło to jednak trwać w nieskończoność.

Pierwsi po drony sięgnęli naukowcy, oczywiście Ci, którzy dysponowali znacznymi, często państwowymi funduszami. Bezzałogowy samolot może zostać zaprogramowany do wykonania pomiarów, zdjęć i innych automatycznych czynności. Jego największa zaleta z punktu widzenia badaczy polega na bardzo dużym zasięgu i wielogodzinnej możliwości utrzymywania się w powietrzu.

Pozwala to prowadzić badania oddalonych rejonów takich jak Arktyka, Sahara czy Syberia. Drony badają wyższe partii atmosfery, sprawdzają poziom zanieczyszczeń, pomagają oszacować wielkość populacji ssaków morskich i prowadzą poszukiwania przeczesując przestrzeń powietrzną nad oceanami. Drony badawcze i obserwacyjne nie muszą przenosić ładunku, a zebrane informacje zapisują na dysku flashowym lub przesyłają na bieżąco drogą satelitarną.

Te same możliwości zostały wykorzystane w przemyśle filmowym. Dron może kręcić ujęcia „z lotu ptaka” co dostarcza ciekawego materiału filmowego dla nowszych produkcji. Może też pojawić się wszedzie tam, gdzie dla człowieka byłoby zbyt niebezpiecznie – w najgorszym wypadku studio poniesie straty finansowe związane ze stratą drona, ale nikt nie ucierpi.

Największy, choć może nie najbardziej chwalebny użytek z dronów zaczynają jednak robić media szukające sensacji. Bezzałogowy, mający nieco ponad metr średnicy i cichy dron swobodnie przemieszcza się nad prywatnymi posesjami, wykonując nagrania osób, które inaczej nie pozwoliłyby się sfilmować.





Użycie dronów do przenoszenia ładunków wciąż jeszcze przed nami. Oczywiście dron może przenieść paczkę i stosunkowo precyzyjnie dostarczyć ją pod wskazany adres, jest to jednak sposób dość drogi, bardziej zawodny od tradycyjnej, naziemnej przesyłki kurierskiej. Zmienić próbuje to między innymi firma Amazon.

Coraz częściej pojawiają się duże drony, przystosowane do działań rolniczych (opryski) czy strażackich. Korzysta z nich również policja. Kilka krajów ma na przykład na wyposażeniu drony służące do rozpędzania zamieszek. Przeważnie jednak policja chce je wykorzystywać jedynie w celu śledzenia podejrzanych i zbieraniu dowodów z nagrań. Drony są wyjątkowo użyteczne dla straży granicznej i wodnej.

Twój Własny Dron – czyli Ile Taka Zabawa Kosztuje?

Twój Własny Dron - czyli Ile Taka Zabawa Kosztuje

Drony tanieją i do tego stopnia, że zatarła się różnica między nimi, a samolotami- zabawkami. Najtańsze modele możesz zamówić za około1000 – 1500 zł. Niestety w takiej cenie nie otrzymasz cudownego mini-samolotu, który doleci nad Arktykę. Raczej gadżet, który pozwoli Ci przez 15 minut robić zdjęcia z powietrza, o ile nie wieje silny wiatr. To samo możesz osiągnąć kupując dobrej jakości helikopter-zabawkę i montując w nim kamerkę.

Jeśli chcesz mieć użytecznego drona, czyli takiego, który ma kilka kilogramów udźwigu, czujniki wysokości, przyzwoite kontrolery lotu i jego wydłużony czas – przyjdzie Ci zapłacić nawet 20 000 do 40 000 zł. Taki dron przestaje być jedynie gadżetem, a Ty z pewnością znajdziesz dla niego całkiem sporo zastosowań.

Aktualnie w Polsce nie ma szczegółowych przepisów dotyczących wykorzystania dronów, ale pamiętaj, że nieumiejętnie wykorzystując pojazd latający łatwo spowodować wypadek. Zwłaszcza, że słabszej jakości drony gubią sygnał GPS między budynkami.

Firmy produkujące drony pojawiają się jak grzyby po deszczu i możesz liczyć na to, że ceny tych urządzeń będą spadać. Jakość jest bardzo różna i wybierając zwróć uwagę na opinie dotychczasowych użytkowników, zwłaszcza te dotyczące zasięgu/czasu działania drona.

Zagrożenia Jakie Powoduje Dron

Zagrożenia Jakie Powoduje Dron

Jeśli Ty możesz mieć drona, to Twój sąsiad także. Problem pojawia się gdy ktoś zechce wykorzystać bezzałogowce by zaszkodzić innym. Przede wszystkim wskazuje się na poważne zagrożenie dla prywatności. Szpiegować z powietrza może Cię już nie tylko państwo czy obcy wywiad. Mogą to robić i coraz częściej robią szukające sensacji tabloidy.

Zaglądają na posesje, gdzie nagrywają nieświadomych mieszkańców. Wysokiej jakości dron, sterowany przez zdolnego użytkownika, może podlecieć dosłownie metr od okna i nagrać wnętrze domu. Tym samym nowego wymiaru nabierają sprawy takie jak naruszenie prywatności i stalking.

Zaawansowane drony o wyższym udźwigu mogą być stosowane do uprzykrzania innym życia na różne sposoby. Od rozrzucania śmieci, aż po „samobójczy” atak. Nie dawno w USA skazany został człowiek, który planował wysłać na Biały Dom kilka dronów wypełnionych ładunkami wybuchowymi.

Drony wojskowe udowodniły, że mogą być skutecznym narzędziem walki, ale jednocześnie śmiertelnym zagrożeniem dla ludności cywilnej. Armii USA „udało” się na przykład trafić rakietami w pakistańską szkołę podstawową. Izraelskie drony wielokrotnie trafiały w cele cywilne w strefie Gazy.
Z dronów korzystają już Iran, czy Chiny. Kraje takie jak Polska nie produkują własnych dronów bojowych, ale chętnie kupują zagraniczne. Wkrótce będą ich używać wszystkie nowoczesne armie świata.

Oprócz celowego działania, drony mogą stać się zagrożeniem, także z powodu braku umiejętności użytkowników i niedostatecznie dobrego oprogramowania autopilota. Jeśli wojskowy dron mógł uderzyć w lecący samolot C-130 Herkules (oba należące do armii amerykańskiej), to prawdopodobieństwo, że słabsze i kierowane przez cywilnych użytkowników drony staną się przyczyną wypadków drogowych czy powietrznych jest znaczne.

Przyszłość Dronów

Przyszłość Dronów

Testowane są kolejne coraz bardziej zaawansowane modele dronów. Bardzo istotne są zwłaszcza badania nad własnymi systemami wykrywania zagrożenia. Drony zaopatrzone w zaawansowane analizatory obrazu mają już wkrótce samodzielnie unikać zderzenia, także z szybko poruszającymi się obiektami, czyli na przykład innymi dronami.

Udaje się także coraz bardziej zminiaturyzować drony. Jeszcze kilka lat temu mogły one mieć minimalną powierzchnię rozpostartej dłoni (średnica ok. 20 cm). Dzisiaj testowane są modele przypominające duże owady, które można by wykorzystywać w celach szpiegowskich. Na razie głównym ograniczeniem jest zasięg takich mini-dronów, które muszą być zasilane ogniwem piezoelektrycznym i rzadko są w stanie utrzymać się w powietrzu przez kwadrans.

Postępuje również autonomizacja bezzałogowców. Mogą one wykonywać coraz dłuższe misje bez udziału człowieka, który wydałby im polecenia.

Drony będą więc mniejsze, bardziej precyzyjne, o większym zasięgu i udźwigu. Trafią w ręce konsumentów, którzy wykorzystają je w wybrany przez siebie sposób. W ciągu 20 lat należy spodziewać się pojawienia się ogromnej ilości dronów w powietrzu, ale jednocześnie coraz bardziej rygorystycznego prawodawstwa w zakresie bezpieczeństwa.

Pojawi się więcej zastosowań. Drony zastąpią część naziemnych maszyn stosowanych do prac na wysokościach. Można założyć, że ktoś opracuje drony-kosiarki do żywopłotów, drony roznoszące ulotki i wyświetlające reklamy, wreszcie drony naprawiające trudno dostępne konstrukcje. Szukasz pantentu na swój pierwszy milion? Zastanawiałeś się na biznesem, który jest innowacyjny i jednocześnie przyjemny? Moim zdaniem jest to właśnie nagrywanie imprez przy wykorzystaniu technologi jaką oferuję dron. Dodatkowo profesjonalne umiejętności skompletowania materiału oraz dodania odpowiednich efektów i przejść i mamy gotową ofertę na wszelkie masowe imprezy oraz eventy. Mogę zagwarantować, że może to być świetny i zarazem ciekawy pomysł, szczególnie, że znam osobiście już jedną osobę, która tego typu przedsięwzięcie wykonuje jako usługę. Uważam, również, że promocja i prowadzenie aktualności firmy za pomocą social media w takim wypadku będą przyjemne i często udostępnianie, więc skuteczny i natychmiastowy rozgłos gwarantowany.

Dron – Czy Warto Zainteresować Się Tym Urządzeniem?

Wszelkie dyskusje na temat ograniczenia dostępu do dronów są raczej bezcelowe. Będzie ich coraz więcej, czy tego chcemy czy nie. Dziś w użytku cywilnym są drogimi zabawkami i służą głównie rozrywce, ale niedługo znajdą równie istotne zastosowania jak ich wojskowe wersje. Zamiast więc narzekać na zmiany, warto przygotować się na nie i być może zastanowić na praktycznymi zastosowaniami dla dronów, które są już w naszym zasięgu.

Pisarze SF, którzy przewidywali taki rozwój sytuacji 30 czy 50 lat temu mogą być z siebie dumni.

Teoretyczna koncepcja zmieniała się realną, a ta w popularne zastosowanie.

Piękny przykład potęgi nauki, za którą człowiekowi aż trudno nadążyć.

Oceń post

Jeden komentarz

  1. Klasyczny przykład przejścia od wojska do cywila. Tak można opisać historię dronów 🙂 Drony można postawić zaraz obok internetu, GPS’a, kamer cyfrowych czy nawet mikrofali. Wszystkie te wynalazki „zaczynały” karierę w wojsku 🙂

Zostaw komentarz