co to znaczy lol

Dowiedz Się Co To Znaczy LoL!

Rozmawiasz przez sieć z młodymi ludźmi i nie wiesz, czy z Ciebie kpią, czy mają problem z językiem polskim. Wszędzie te emotikonki, nieznane skróty, wyrażenia, których brak w słowniku. Czy tak będziemy do siebie mówić za kilka lat? Dla kogoś przyzwyczajonego pisać na co dzień po polsku, z uwzględnieniem znaków interpunkcyjnych i liter takich jak „ń” czy „ś”, język internetu może wydawać się dżunglą niejasności, błędów i źle rozumianych zapożyczeń z języka angielskiego, a raczej jego slangowych wersji.

Pojawiają się pytania: Po co wielkie litery w środku wyrazu? Co to znaczy lol? A rotfl?

Łatwo pogubić się w internetowej nowomowie, szczególnie, że jest ona wyjątkowo dynamiczna, a rozmówcy używają na potęgę zwrotów niekoniecznie we właściwym znaczeniu.

W przypadku popularnego LOL poziom trudności jeszcze wzrasta.


Najbardziej Rozpowszechnione Znaczenie LOL – Głośno Się Śmiejąc

głośno się śmiać

Najpopularniejsze znaczenie skrótu LOL łączy się z komunikatorami internetowymi i próbą przekazania emocji za pomocą znaków dostępnych na standardowej klawiaturze qwerty. By umożliwić przekazywanie czegoś więcej niż suchy tekst, użytkownicy sieci zaczęli używać prostych skrótów i symboli.

: ) –  zaczęło oznaczać dobry humor, zadowolenie. :* – wysyłał ktoś kto chciał przesłać buziaka. LOL stało się skrótem od Laughing Out Loud – czyli

Głośno się Śmiejąc. Od początku miało to podwójne znaczenie. Tak musiało być skoro również naturalny, gromki śmiech może zostać odebrany zarówno pozytywnie jak i negatywnie. Wstawiając LOL można było wyrazić uznanie dla opowiedzianego dowcipu czy zrobionego psikusa, ale też wyśmiać i wyszydzić rozmówcę.

Jasną informacją było to, że wpisujący LOL niejako przedstawiał siebie jako kogoś pokładającego się ze śmiechu, dosłownie pękającego. Od kontekstu zależało czy miał na myśli wspólną radochę, czy raczej nie mógł już dłużej traktować rozmówcy poważnie. Szybko LOL stało się zwrotem nadużywanym, a nawet zostało uznane za jedno z najczęstszych kłamstw internetu. Po prostu często osoby, który wcale nie śmieszył przebieg rozmowy, czy nadesłany przez rozmówcę filmik komentowały krótkim LOL.
W dalszym ciągu nie byłoby z tym problemu, gdyby nie okazało się, że LOL ma inne znaczenia i nie zawsze wiadomo, o które z nich chodzi.


Co To Znaczy LOL? – Kupa Śmiechu

To znaczenie nie odeszło daleko od wskazanego powyżej, ale jednak wprowadziło odrobinę zamieszania. Lots of Laugh oznacza mnóstwo śmiechu, kupa śmiechu. Powiesz, że przecież już w Laughing Out Loud chodziło o śmiech. Jasne, ale wtedy to piszący LOL pokazywał siebie jako kogoś kto się śmieje. Tymczasem bezosobowy LOL miał być raczej ironiczny i znaczyć tyle co polskie „Taa, bardzo śmieszne, bardzo.” Mógł więc być użyty jako dosłowne zaprzeczenie śmiejącego się, radosnego lub wyszydzającego LOLa.

Żeby było śmieszniej, najprawdopodobniej drugi LOL powstał bo ktoś komuś nie wytłumaczył co znaczy pierwszy. Zaczęło się. I jak zawsze w internecie, fałszywa informacja stała się z czasem prawdziwą, jednocześnie nie ograniczając prawdziwości wcześniejszej informacji. Jeśli jesteś ciekaw, gdzie możesz zobaczyć w praktyce użycie słowa lol, bardzo często  w niesamowitej, popularnej grze – Happy Wheels, możesz spotkać tego typu odzywki, ponieważ to właśnie tam dzieją się bardzo nietypowe akcje!

Mnóstwo Miłości 

mnóstwo miłości

Myślisz, że już masz jasną odpowiedź na pytanie co to znaczy lol? Niestety, do takiej jeszcze daleko. Skrót próbowali zawłaszczyć nie tylko wesołkowie, ale także romantycy. Dla nich LOL to Lots of Love – w bezpośrednim polskim tłumaczeniu „mnóstwo miłości”, ale częściej tłumaczone jako „ściskam i całuję” lub „przesyłam moc całusów”. Bardzo ładne zakończenie listu do kogoś bliskiego, na przykład do dziewczyny czy małżonki.

W internecie pojawiło się wraz z tymi, którzy próbowali przenieść wcześniejszą sztukę pisania listów tradycyjnych do sieci. Zrobili oni wiele dobrego, przymuszając pozostałych do stosowania zasad ortografii, interpunkcji i przede wszystkim zwrotów grzecznościowych. Internet dzięki nim stał nie stał się całkowicie wulgarny i rynsztokowy. Niestety jak widać na przykładzie LOL, znaczenie pisanych skrótów jeszcze się skomplikowało. W końcu miłość i histeryczny śmiech lub szyderstwo rzadko dobrze się łączą.

Przesłanie LOL Dla Graczy

To nie mogło być tak proste, prawda? W 2009 roku, kiedy już LOL miało kilka znaczeń, pojawiła się gra League of Legends. W skrócie LOL. Pewnie nie wpłynęłoby to zbytnio na slang, gdyby gra nie pobiła rekordów popularności. Jest darmowa, zakłada współpracę 5 osobowych drużyn i ma … 70 milionów aktywnych graczy. Wystarczy by wejść do kultury masowej i wpłynąć na słowniki kilku języków. Zwłaszcza angielskiego i polskiego. Dlatego jeśli natkniesz się na wyrażenia: grać w LOLa, zawodnicy LOLa, to możesz spodziewać się że chodzi o Ligę Legend. W końcu w USA gracze zostali uznani za pełnoprawnych sportowców. 100% pewności jednak nie masz, ponieważ pojawiło się też kilka minigier z LOL w nazwie. Zwłaszcza takich w których twoim zadaniem jest robienie kawałów.

Sami gracze zdecydowanie nie ułatwiają połapania się, o które LOL chodzi. Zwłaszcza LOL jako Laughing Out Loud bardzo często pojawia się w wewnętrznym czacie gry League of Legends. W ten sposób gracze komentują zabawne pomyłki współgraczy i przeciwników, lub szydzą z nich na czacie. Mamy więc jeden LOL w drugim LOLu. Pewnie ironiczne użycia Lots of Love też się zdarzają. Jeśli masz ochotę na ciekawe, nowe tytuły gier, zapoznaj się z publikacją – Gry Na Przeglądarkę Internetową

Najstarsze Określenie LOL – Mała Babcia

mała babcia

Ostatnie z popularnych znaczeń skrótu LOL powoli zanika, ale prawdopodobnie jest starsze od pozostałych. Little Old Lady – dosłownie mała, stara dama. Faktycznie określenie raczej upierdliwej staruszki lub kogoś kto gra w brydża, ale tragicznie źle. U nas określało się takich graczy mianem foka. Mała babcia pojawia się w sieci rzadko, jako, że ani nie ma tam zbyt wielu staruszek, ani brydż nie jest popularną rozrywką w wersji online. Ponieważ jednak Little Old Lady to ktoś kto może wywoływać reakcję typu Lots of Laugh, to trzeba się przygotować także na taką ewentualność.

Nieporozumienia Wynikające ze Skrótu LOL

Chaos nie jest problemem internetu, chaos jest jego ideą. Znaczenia skrótu LOL obrazują to więcej niż dobrze. Wyobraź sobie rozmowę dwojga ludzi, z których jedno jest żartownisiem, a drugie zakochało się w nim bez pamięci. Mogą konwersować przez sieć i być może umówić się na randkę. Żartowniś może też uznać, ze to nie dla niego. Tyle, że właściwą decyzję podejmie w oparciu o to co zobaczy na ekranie. A tu już tych dwoje może się nie dogadać. Jeśli na zakończenie rozmowy osoba zakochana prześle mu krótkie LOL, wywoła reakcję odwrotną od zamierzonej.

Dla niej znaczyło to Lots of Love i było miłym, romantycznym zakończeniem rozmowy. Tyle, że ten sam skrót znaczy Kupa Śmiechu i sugeruje, że cała wcześniejsza konwersacja była żartem. Dla kogoś kto sam lubi dobre dowcipy, będzie to nawet w porządku, ale skutecznie zamaskuje prawdziwe uczucia osoby zakochanej. Zostanie ona wzięta za niepoważną i lubiącą tworzyć wyimaginowane sytuacje, z których zaraz się wycofuje. Szanse na randkę zostały najprawdopodobniej zaprzepaszczone, przynajmniej do wyjaśnienia sytuacji. Zdecydowanie łatwiej zadzwonić lub skorzystać z komunikatora typu Skype.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.
[/sociallocker]

LOL w Kulturze

Skrót we wszystkich swoich znaczeniach na trwale zagościł w kulturze internetu, a nawet wydostał się z niego do innych mediów. W 2008 roku powstał film Laughing Out Loud (LOL), komedia, która była remakiem filmu Prywatka z lat 80’. Zagrała w nim między innymi Sophie Marceau. Choć film nie stał się bestsellerem to w 2012 powtórzono go. Nagrano po raz kolejny tę samą historię, choć w nowszych i mniej ugrzecznionych realiach. Tym razem bohaterkami były Miley Cyrus i Demi Moore, ale film znów nie podbił milionów serc.

Tytuł LOL miały też utwory muzyczne i płyty. Między innymi polskiego zespołu Blog 27 i szwedzkiego Basshunter. Ten pierwszy album zdobył w Polsce duże uznanie i sprzedał się ostatecznie w ćwierć miliona egzemplarzy. LOL. Nic dodać, nic ująć.
W języku potocznym LOL w znaczeniu kupy śmiechu i głośnego śmiechu są niepotrzebne – w końcu możemy się po prostu roześmiać.

Zdarza się jednak, że ktoś używa ich w znaczeniu ironicznym.
-O, lol!
Czyli: O jej, jakie to śmieszne.

Gracze zdecydowanie częściej używają skrótu lol niż pełnej nazwy gry. Na przykład:
– Grasz wieczorem w LOLa?

Jako skrót wyrażenie weszło na stałe do języka angielskiego, ale również wielu języków europejskich i azjatyckich. Jest przykładem tego, że najbardziej dynamicznym językiem jest aktualnie internetowa odmiana języka angielskiego – zupełnie niepoprawna gramatycznie dla rodowitego Brytyjczyka, ale zrozumiała od Kaliforni, przez Bombaj do Tokio.

Co To Znaczy LOL, a ROTFL

Jeśli LOL oznacza Laughing Out Loud to pozostaje bardzo blisko Rotfl, które w internetowym slangu oznacza tarzanie się ze śmiechu, a więc poziom rozbawienia przekraczający jeszcze LOL. W praktyce oba skróty są używane w sieci zamiennie. Ci, którzy używają LOL w znaczeniu śmiechu, nie potrzebują Rotfl, natomiast ci, którzy chcieliby go zarezerwować na romantyczne pozdrowienia, mogą zamiast niego użyć Rotfl.

LOL – Używać Czy Nie Używać?

lol używać czy nie używać

LOL! Idealna odpowiedź na postawione wyżej pytanie, tak samo niejednoznaczna jak sam skrót. Nawet jeśli wiesz co znaczy lol i używasz zwrotu by precyzyjnie wyrazić związane z nim emocje, niekoniecznie twój rozmówca rozumie go tak samo jak Ty. Oczywiście jeśli piszesz w sieci stosowanie zasady „tak szybko jak to możliwe” jest często konieczne. Grając przez sieć masz 2-3 sekundy by napisać komunikat do współgraczy, podobnie gdy komentujesz coś na żywo. Wtedy LOL i inne skróty bardzo Ci się przydadzą.

W innych sytuacjach mogą narobić bałaganu. Staraj się używać ich tylko wtedy gdy masz pewność, że rozmówca Cię rozumie. Na wszelki wypadek nie używaj w dyskusjach z osobami starszymi i nie znającymi internetowego slangu. Nawet jeśli będą na tyle mili by poszukać odpowiedzi na pytanie co znaczy LOL mogą znaleźć nie tego LOLa co Ty.

Będzie też dla Ciebie dużo bezpieczniej jeśli zrezygnujesz z LOL w internetowych rozmowach ze swoją drugą połówką. I tak łatwo o nieporozumienia w związku, po co jeszcze narażać się na oskarżenia o szyderstwo?

Jak każdy skrót, LOL przydaje się w gronie osób, które rozumieją go tak samo jak Ty. Jeśli jest Ci potrzebny – użyj go bez wahania. Pamiętaj tylko jak wygląda wypowiedź złożona z samych skrótów i emotikonek. Przypomina piktogramy jaskiniowców.symo

Oceń post

Zostaw komentarz