windows 7

Windows 7 – Jak Przyśpieszyć I Wykorzystać Pełnię Możliwości.

Z nowszych systemów operacyjnych firmowanych przez Microsoft większą popularność zyskał jedynie Windows 7. Czym różni się od innych produktów MS i konkurencji?

Windows 7 został wydany pod koniec 2009 roku jako następca dla Windows Vista. 3 lata później miał zostać zastąpiony przez Windows 8.

Od obu tych systemów operacyjnych zyskał znacznie większą popularność i w 2014 roku pozostaje najbardziej popularnym systemem operacyjnym na świecie.

Microsoft przyznaje oficjalnie, że sprzedano około 700 milionów licencji, liczba użytkowników nielegalnych jest natomiast nieznana.

 


 

System, a Sprzęt – Wykorzystywanie Zasobów Systemowych W Praktyce

Faktycznie Windows 7 zastąpił wysłużony, ale stosunkowo lubiany Windows XP. Oba pochodzą z rodziny systemów opartych na jądrze NT, która aktualnie jest najszerzej wykorzystywana przez MS. Zgodnie z żartobliwym powiedzeniem „Nowa wersja programu, to ten sam program, w którym naprawiono stare błędy i wprowadzono nowe.”

W tym wypadku można jednak uznać, że użytkownicy byli na „nowe” błędy przygotowani lub też nie były one na tyle poważne by utrudnić wykorzystanie systemu. Po części wynikało to z faktu, że Windows 7 był raczej kolejną usprawnieniem dotychczasowych Win XP i Vista niż rewolucyjną nowością. Przykład Windows 8, który wprowadził wiele usprawnień technicznych, ale został odrzucony ze względu na interface, potwierdza, że użytkownicy nie chcą być zaskakiwani. Pożądają natomiast rozwiązań prostych.

Każda kolejna wersja Windows ma więcej możliwości, ale też wymaga mocniejszego komputera i pożera większą część dysku twardego. Pod tym względem uczyniono wyjątek dla Windows 7, ale też po zasobożernej Viście nie było to trudne. W momencie wprowadzenia na rynek system był dostosowany do możliwości większości komputerów używanych przez osoby prywatne. Po negatywnym szoku jaki Microsoft zapewnił użytkownikom wymaganiami Windows Vista, Windows 7, który działa na takim samym sprzęcie i co najwyżej wymaga więcej miejsca na dysku został dobrze przyjęty. System nie był oczywiście wówczas 100% kompatybilny ze starszymi urządzeniami i programami, aktualnie jednak można założyć, że zostały one zaktualizowane lub wyszły z użycia.





Wymagania minimalne to procesor z zegarem 1 GHz, 1 GB RAM (2 GB przy wersji 64 bitowej) i 20 GB wolnego miejsca na dysku.

Można śmiało powiedzieć, że jest to jedna z lepszych produkcji Microsoft i mimo pewnych niedociągnięć – skuteczny system operacyjny. Nie jednak tak dobrego programu by nie dało się go usprawnić.

Poprawianie Windows 7 – Zadbaj o Optymalizacje Interfejsu Graficznego

Poprawianie Windows 7 Zadbaj Optymalizacje Interfejsu Graficznego

Jeśli masz mocny komputer i lubisz proste rozwiązania, nie ma potrzeby by cokolwiek zmieniać. Trudno jednak nie zgodzić się z opinią części użytkowników, że Win 7 działa zbyt wolno ze względu na interface graficzny. Dla niektórych nie ma szybkości, czy wydajności, która byłaby zadowalająca. Jeśli do nich należysz – zacznij od wyłączenia interface’u Aero.

1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonce – Komputer
2. Wybierz – Właściwości
3. Zaawansowane ustawienia systemu, po czym – Zaawansowane
4. W menu Wydajność wybierz  – Ustawienia
5. Pojawi się zakładka –  Efekty wizualne, gdzie wybierz –  Niestandardowe
6. Większość pól odznacz (pozostaw puste) choć lepiej zachowaj użycie cieni dla etykiet ikon pulpitu, wygładzenie krawędzi czcionek ekranowych i ewentualnie wizualne style okien i przycisków.

Dzięki temu interface wciąż będzie całkiem estetyczny, ale Ty będziesz krócej czekać na uruchomienie systemu i otwarcie okien.

Windows 7 jako potężny system ma sporo funkcji, z których raczej nigdy nie skorzystasz. Możesz je wyłączyć i dzięki temu jeszcze trochę przyspieszyć działanie swojego komputera. Jak to zrobić i czego faktycznie nie potrzebujesz?

1. W menu Start wpisz services.msc
2. Pojawi się lista funkcji
3. W każdej z nich możesz wejść w Tryb uruchomienia i wyłączyć funkcję.

Musisz zdecydować czego nie potrzebujesz. Jako przykłady podamy: serwer, telefonia, raportowanie błędów Windows, rejestr zdalny, udostępnianie w sieci z pomocą Win Media Player. Prawdopodobnie dopiszesz do tej listy przynajmniej kilka własnych pozycji. Zawsze kiedy uznasz, że jednak dana usługa była dla Ciebie przydatna, możesz włączyć ją ponownie.

Jeśli system działa wciąż za wolno i sądzisz, że winny może być RAM, wykorzystaj pendrive z USB 2.0 lub 3.0 jako dodatkowy RAM. W Windows 7 usługa Readyboost jest widoczna po wejściu we właściwości danego dysku twardego lub właściwości komputera. Polecamy w tym kontekście artykuł Pendrive to RAM.

Z poprawianiem systemu związana jest też funkcja podglądu miniatur i ikon na pulpicie. Podstawowe ustawienie jest takie, że kiedy najedziesz kursorem na daną ikonę i odczekasz chwilkę, pojawi się okno z podglądem zawartości. Jeśli pracujesz bardzo szybko, ten moment oczekiwania może wydać Ci się zbyt długi. Nie jest to na ogół wina słabego sprzętu, ani wolno działającego systemu Windows. Po prostu od najechania kursorem do wyświetlenia podglądu upływa z góry określony czas, który możesz w Windows 7 zmienić.

1. W oknie Wyszukaj pliki i programy wpisz regedit.
2. Potwierdź po czym wybierz HKEY_CURRENT_USER, dalej ControlPanel i Mouse.
3. W prawej części okna wybierz MouseHoverTime.
4. Możesz przyspieszyć reakcję komputera zmniejszając określaną tam w milisekundach wartość. Do 0 jednak nie schodź.

Bazowe ustawienia tego parametru odpowiada większości użytkowników, więc zmień go tylko jeśli faktycznie musisz czekać na swój komputer.

Tylko Jeden System – Zlikwiduj Wszelkie Zbędne Opóźnienia

Tylko Jeden System Zlikwiduj Wszelkie Zbędne Opóźnienia

Twój komputer podczas uruchamiania sprawdza jakie masz systemy operacyjne. Zajmuje mu to sekundę, ale nawet tak niewielkie opóźnienie można zlikwidować. Jeśli korzystasz z kilku systemów operacyjnych: np. pracujesz na Ubuntu, ale Windows 7 służy Ci do odpalenia gier, nic nie zmieniaj. Natomiast jeśli masz tylko Windows 7, możesz odrobinę przyspieszyć uruchamianie komputera.
1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na ikonie Komputera i wejdź we Właściwości,
2. Wybierz Zaawansowane ustawienia systemu, a w nich Uruchamianie i Odzyskiwanie,
3. Wybierz menu Ustawienia,
4. W oknie „Czas wyświetlania listy systemów operacyjnych” wpisz 0.

Uruchomienie twojego komputera zajmie o tyle sekund mniej ile wcześniej wyświetlała się lista systemów operacyjnych. Nie zapomnij zmienić tego ustawienia, kiedy jednak doinstalujesz inny system.

Pulpit Iluzjonisty – Poznaj Kilka Ciekawych Sztuczek

Pulpit Iluzjonisty - Poznaj Kilka Ciekawych Sztuczek

Windows 7 ma bardzo dużo schowanych opcji, o których większość użytkowników nie ma pojęcia i które prawdę mówią przydają się raczej rzadko. Co nie znaczy, że nie możesz wykonać kilku sztuczek.
Załóżmy na przykład, że z twojego komputera korzysta też ktoś inny, lub przynajmniej czasem spogląda Ci w ekran. Pewnie to ktoś z rodziny, parter lub partnerka. Niby Ci to nie przeszkadza, ale 1 czy 2 skróty na pulpicie mogłyby owego domownika przestać razić po oczach.
Możesz zastosować niewidzialne ikony, które będą działać jak normalne, ale by ich użyć trzeba by wiedzieć gdzie są umieszczone na pulpicie.

Zacznij od wybrania skrótu umieszczonego na pulpicie, wejdź w jego Właściwości – > Skrót
Wybierz funkcję Zmień ikonę
Wpisz ścieżkę %SystemRoot%\system32\SHELL32.dll
Wybierz pustą ikonę i zatwierdź.

Udało Ci się już zlikwidować samą ikonę. Teraz zmień nazwę tak by składała się z pustych znaków. Zastała Ci sama strzałka, prawda? Ściągnij program remowe restore shortucut arrow. Ogólnie pozwala on pozbyć się strzałek oznaczających skróty pulpitowe. Jeśli strzałki Ci niepotrzebne, możesz się ich masowo pozbyć.
W ten dość czasochłonny sposób można stworzyć niewidzialną ikonę. Może przydać się jeśli ktoś mieszkający z Tobą jest uczulony na konkretną grę czy program.

Ustawianie Własnego Menu

Masz prawo skonfigurować menu systemu jak Ci się podoba. Co więcej, masz do tego narzędzia. W Windows 7 rozwiązań jest tak dużo, że niektóre wydadzą Ci się nieintuicyjne. Zwłaszcza jeśli jesteś ambitnym użytkownikiem, który nie lubi tracić nawet ułamków sekund na przechodzenie prze kolejne okna menu.

Absolutnie każda funkcja systemu Windows 7 może otrzymać własny skrót klawiaturowy, lub pulpitowy, a przeważnie może też znaleźć się w menu innym od swojego bazowego. Dotyczy to także kompatybilnych z Win 7 pakietów Microsoft Office 2010 i 2013.
Zazwyczaj w każdym pasku menu możesz kliknąć prawym przyciskiem myszy i wywołać w ten sposób menu, w którym możesz dodać nowe narzędzia w to właśnie miejsce.

Każdą ikonę możesz również usunąć z dowolnego paska menu, do którego została przypisana.
Nie starczyłoby książki by opisać wszystkie zmiany w ustawieniach menu, jakie są możliwe w Windows 7. Pamiętaj po prostu, że jeśli czegoś brakuje, możesz to tam dodać w pół minuty, a nadmiarowych ikon pozbyć się w kilka sekund.

Aktualizuj Nie Tylko Microsoft

Mało rzeczy irytuje tak bardzo jak automatyczne aktualizacje Windows i programów oferowanych przez MS. Na szczęście Windows 7 ma już kilka lat i łatki nie pojawiają się tak często. Faktycznie aktualizacje się przydają i w wielu programach znacznie usprawniają działanie. Warto więc monitorować co pojawiło się nowego. Cześć programów aktualizuje się automatycznie, trochę spowalniając Ci komputer (zwłaszcza antywirusy), inne czekają aż je uruchomisz, wreszcie są i takie, które w ogóle nie przypominają o tym, ze mogą działać lepiej.

Sam Windows nie będzie szukać dla nich aktualizacji, ale jeśli chcesz zainstaluj działające na nim programy takie jak Secunia PSI, Ketarin czy Update Checker. Zdarza się, że wolne działanie danej aplikacji jest efektem błędu w niej samej, nie zaś możliwości sprzętu i ustawień systemu.

Porównanie z Innymi Systemami Operacyjnymi

Porównanie z Innymi Systemami Operacyjnymi

Windows 7 jest wyjątkowo udaną produkcję, ale bynajmniej niepozbawioną wad. System operacyjny może działać szybciej i stabilniej, jak jest to w przypadku zaawansowanych i całkowicie darmowych Linuxów. Dlaczego więc użytkownicy płacą za Windows 7, lub Mac X OS?

Chodzi przede wszystkim o prostotę obsługi. Mało intuicyjny Windows 8 został zmiażdżony przez krytykę, zanim ktokolwiek sprawdził pełnię jego możliwości, którymi nie tylko nie ustępuje wersji 7, ale nawet przewyższa go w tej konkurencji.

Wywodzący się z popularnego Windows XP, którego wciąż używa wielu użytkowników z armią USA na czele, Windows 7 miał do spełnienia proste zadanie. Poprawić, ale niczego nie zmieniać. Programiści Microsoft dobrze się z niego wywiązali i stąd miażdżąca przewaga Windows 7, nad każdym innym aktualnie używanym systemem.

System powoli zaczyna się starzeć i w przyszłym roku powinna pojawić się nowa odsłona – Windows 9. Czy będzie godną kontynuacją udanych systemów Windows NT, Windows XP i Windows 7? Za wcześnie by to przewidywać. Na razie Windows 7 pozostaje najwygodniejszym dla prywatnego użytkownika systemem.

Powiązane Tematycznie Publikacje :

Oceń post

Zostaw komentarz