Jak działa tablet

Poznaj Tablet Graficzny – Autorskie Kompendium Wiedzy

 

Grafika komputerowa to dziedzina informatyki, która stale się rozwija.

Nowoczesne rozwiązania technologiczne pozwalają na generowanie niezwykle zaawansowanych rysunków na ekranie monitora, a specjalistyczne oprogramowania graficzne umożliwiają tworzenie prawdziwych dzieł sztuki.

Do tej pory najpopularniejszym urządzeniem wskazującym, stosowanym podczas obróbki i tworzenia grafiki była myszka komputerowa.

Niestety jej funkcjonalność jest ograniczona, dlatego też powstało znacznie doskonalsze rozwiązanie, jakim jest tablet graficzny.


Co to jest i do czego służy tablet graficzny?

podsumowane-tablety-graficzne-ceny-testy-opinie

Tablet graficzny jest urządzeniem wskazującym stworzonym właśnie po to, by rysowanie grafik na ekranie monitora było maksymalnie ułatwione.Składa się ze specjalnej podkładki oraz wskaźnika, który nazywany jest piórkiem bądź rysikiem.Zazwyczaj ma on kształt długopisu, a jego ruch po podkładce przenoszony jest do komputera z uwzględnieniem siły nacisku. Nowoczesny tablet graficzny umożliwia wierne przeniesienie ruchów ludzkiej dłoni do postaci cyfrowej.

Bardziej profesjonalne sprzęty określają także kąt nachylenia rysika oraz jego obrotu zarówno względem własnej osi, jak i powierzchni tabletu. W sprzedaży są także tablety z wieloma rysikami. Oczywiście tablet może być również wykorzystywany jako tradycyjna myszka, pozwalając na bardzo wygodną nawigację.

Zastosowania tabletów

Najważniejszą funkcją tabletu jest ułatwienie obsługi różnych programów graficznych.

Od tego, jakiej aplikacji używamy w dużej mierze zależą efekty. Niektóre narzędzia mogą być uruchamiane automatycznie przez dany program po zastosowaniu odpowiedniego nacisku, a nawet kąta wychylenia rysika. Nietrudno zauważyć, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które znacznie przyspiesza pracę.
Bez wątpienia tablet graficzny doskonale sprawdza się także podczas obróbki zdjęć.

Za pomocą rysika można idealnie skorygować efekt czerwonych oczu, a także usunąć niektóre elementy, które zaburzają kompozycję fotografii.
Tego rodzaju sprzęt wykorzystywany jest również do wspomaganego komputerowo projektowania. Tworzenie szczegółowych rysunków technicznych dzięki tabletowi jest o wiele prostsze, dlatego urządzenie jest bardzo cenione przez inżynierów budowlanych, czy architektów.
Oprócz wymienionych funkcji tablet umożliwia pisanie. Dzięki odpowiedniemu oprogramowaniu urządzenie rozpoznaje pismo odręczne. Można więc za jego pomocą stworzyć chociażby swój elektroniczny podpis, czy po prostu pisać bez używania klawiatury. Jeśli chcesz dowiedzieć się znacznie więcej, specjalnie przygotowaliśmy osobną publikację, prezentującą wszelkie zastosowania dotyczące tabletów – Obszerne Kompendium Wiedzy – Co to jest Tablet?






Wymiary i formaty tabletów

Wybór tabletu o konkretnych wymiarach zależy oczywiście od tego, do czego będziemy go najczęściej używać i jaki posiadamy monitor. Generalnie urządzenia te mają podobne wymiary jak arkusze papieru i mają identyczne oznaczenia:
• A3 – 1920×1200 i wzwyż aż do konfiguracji wielomonitorowych,
• A4 – 1920×1980, 1920×1200,
• A5 – 1366×768, 1440×900, 1600×900, 1680×1050, 1920×1080,
• A6 – 1024×600, 1280×800, 1366×768, 1440×900.
Ponadto istotne znaczenie ma również format. Obecnie najczęściej stosowane są formaty panoramiczne i to zarówno w monitorach, jak i tabletach. Zdarzają się jednak jeszcze tablety kwadratowe, które należy odpowiednio skonfigurować, aby prawidłowo współpracowały z komputerem.

Tablet graficzny a myszka

myszka-vs-tablet-koniec-ery-klikania

Zalety tabletu docenią zwłaszcza osoby, które profesjonalnie zajmują się grafiką komputerową.

Dotykowy ekran reagujący na siłę nacisku zapewnia możliwość dopracowywania swoich prac z ogromną dokładnością. Zastosowanie odpowiedniego piórka pozwala na tworzenie grafik w identyczny sposób, jak gdyby robione to było prawdziwym pędzlem, czy ołówkiem. Ponadto duże znaczenie ma naturalne ułożenie ręki, podobne jak podczas rysowania na kartce papieru.

Takich efektów i wygody nie da się uzyskać przy pomocy myszki, więc jeśli grafika komputerowa jest naszą pasją lub zawodem, to warto zainwestować w dobrej jakości tablet graficzny. Dodatkowo jeśli chodzi o słynne i popularne urządzenie sterujące kursorem na pulpicie, pisaliśmy już o tym wcześniej i znacznie obszerniej w tym miejscu – Myszka Komputerowa i Jej Unikalne Możliwości

Jaki tablet graficzny wybrać?

tablet graficzny


Oczywiście najlepiej, by zarówno jego rozmiar, format, jak i rozdzielczość były jak najbardziej zbliżone do parametrów monitora. Zacznijmy jednak od początku, czyli od rozmiaru. Powierzchnia robocza tabletu powinna być na tyle duża, by można było na niej swobodnie rysować.

Najlepiej sprawdzają się tablety A5, ale w przypadków większych monitorów lepiej kupić proporcjonalnie większy tablet. Kolejny ważny parametr to oczywiście rozdzielczość. Dobrze, by miała ona tę samą wartość, co rozdzielczość posiadanego monitora.Oczywiście im ten parametr jest wyższy, tym więcej szczegółów będziemy mogli odwzorować. Optymalna wartość to co najmniej 2000 lpi.

Siła nacisku jest także bardzo istotna, zwłaszcza jeśli zamierzamy używać tabletu do tworzenia grafik. Najnowocześniejsze sprzęty oferują możliwość wykrycia nacisku aż do 1024 poziomów. Oczywiście im ten parametr jest wyższy tym lepiej. Odwrotna zasada obowiązuje zaś przy dokładności. Tutaj z kolei wartość ta powinna być jak najniższa.Pozostałe parametry to szybkość odczytu danych (minimum 200pps), wysokość odczytu oraz możliwość odczytu nachylenia rysika. To, jaki tablet graficzny wybrać w dużej mierze zależy także od posiadanych przez nas środków finansowych, ale warto wiedzieć, że nie zawsze droższy tablet graficzny jest lepszy od tańszego.

Oprogramowanie

Do korzystania z tego sprzętu niezbędne jest posiadanie odpowiedniej aplikacji umożliwiającej odczytywanie siły nacisku. Wiele firm dołącza programowanie do swoich tabletów, ale takie aplikacje mają niewielkie możliwości. Jeśli więc zamierzamy za pomocą tabletu wykonywać skomplikowane grafiki to lepiej kupić oprogramowanie, które pozwoli w pełni wykorzystać możliwości tabletu.

Porównanie tabletów graficznych

Przedstawione poniżej porównanie tabletów graficznych ma na celu ułatwienie wyboru, a także pozwoli sprawdzić możliwości najbardziej popularnych na rynku urządzeń. Niestety nie każdy tablet graficzny jaki wybrać można w naszych sklepach, nadaje się do wykonywania szczegółowych i skomplikowanych grafik, dlatego warto uważnie im się przyjrzeć i dokładnie porównać parametry.

Wacom Bamboo 3 Pen&Touch

Tablet Wacom Intuos5 Touch

Podstawowe parametry:
• format – szerokoformatowy, nadaje się do pracy w otoczeniu wielomonitorowym
• rozdzielczość – 2540lpi
• czułość na nacisk piórka – 1024 poziomy
• wysokość odczytu – 16mm
• dokładność – 7mm
• cena – około 320-450zł.

Jest to tablet graficzny ze średniej półki cenowej, którego funkcje z pewnością zaspokoją wymagania osób, zajmujących się grafiką profesjonalnie. Wyposażony jest w dwa czujniki – jeden do obsługi piórka, a drugi do obsługi wielodotyku (przewijanie, obracanie, przybliżanie itp.). Zarówno końcówka pióra, jak i gumki jest wrażliwa na dotyk, a powierzchnia robocza tabletu imituje papier. Piórko wyposażone jest w dwa przyciski. Urządzenie może być obsługiwane zarówno przez osoby praworęczne, jak i leworęczne.

Dzięki czterem programowalnym przyciskom ExpressKey możliwy jest łatwy dostęp do najczęściej używanych funkcji. W wyposażeniu podstawowym znajdują się końcówki piórka, narzędzie do ich wymiany, uchwyt na pióro, funkcjonalny samouczek oraz płyta instalacyjna.

Pentagram QuadPen 2 P2020

Pentagram QuadPen 2 P2020

Podstawowe parametry:
• format – panoramiczny
• rozdzielczość – 2048lpi
• czułość na nacisk piórka – 1024 poziomy
• wysokość odczytu – 10mm
• dokładność – b/d
• cena – około 120-160zł.

To jeden z tańszych tabletów, który idealnie nadaje się do obróbki i retuszu zdjęć, a także rysowania. Jest bardzo cienki, więc ułożenie dłoni podczas pracy jest naturalne, co zapewnia maksymalną wygodę. Znajdujące się w zestawie piórko jest dobrze wyważone i łatwo się nim operuje.

Tablet posiada jedynie czujnik do obsługi piórka i nie posiada żadnych dodatkowych funkcji. Niemniej jego cena i jakość wykonania jest zachęcająca, więc zastanawiając się jaki tablet graficzny wybrać dla początkującego grafika, warto wziąć go pod uwagę.

Tablet Wacom Intuos5 Touch

Wacom Bamboo 3 Pen&Touch

Podstawowe parametry:
• format – panoramiczny
• rozdzielczość – 5080lpi
• czułość na nacisk piórka – 2048 poziomów
• wysokość odczytu – 10mm
• dokładność – 0,25mm
• cena – około 1700-1800zł.

Jest to tablet graficzny z wyższej półki cenowej, przeznaczony do tworzenia zaawansowanych grafik. Wyposażony jest w moduł pracy bezprzewodowej, a wybór dodatkowych akcesoriów jest naprawdę duży. Tablet posiada czujnik do obsługi piórka, a praca na nim wspomagana jest przez wielofunkcyjny pierścień Touch Ring. Urządzenie można z łatwością przystosować do własnych preferencji, gdyż wyposażone jest w 8 programowalnych przycisków.

W podstawowym wyposażeniu znajduje się podstawka pod piórko oraz 10 wymiennych końcówek wraz z narzędziem ułatwiającym ich wymianę. Obsługi można łatwo nauczyć się, korzystając z dołączonego przewodnika szybkiego startu. Niestety cena tego tabletu jest dość abstrakcyjna jak na nasze realia, ale jeśli zajmujemy się grafiką profesjonalnie to można w niego zainwestować.

Co Warto Powiedzieć Na Temat Tabletów Graficznych – Porównanie oraz Podsumowanie

Co Warto Powiedzieć Na Temat Tabletów Graficznych - Porównanie oraz Podsumowanie


Nasze porównanie tabletów graficznych dotyczy trzech najbardziej popularnych na rynku modeli, ale oczywiście jest ich znacznie więcej. Osoby, które po raz pierwszy zamierzają korzystać z tego urządzenia wskazującego nie muszą od razu inwestować w najdroższy model. Warto zwrócić uwagę na wymienione w tekście parametry oraz ewentualne dodatkowe funkcje, ale przede wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek.

Do amatorskich zastosowań najlepszy będzie tablet graficzny jaki wybrać można z tzw. średniej półki cenowej.

Nawet te najtańsze urządzenia dobrze spełniają swoje funkcje, jeśli są prawidłowo dobrane do posiadanego monitora.

W przypadku jednak, gdy grafiką zajmujemy się profesjonalnie, to faktycznie najbardziej optymalnym wyborem będzie ostatni z opisywanych w tekście sprzętów.

 

 

Oceń post

Zostaw komentarz