Co To Jest Tablet? Jakie Pełni Funkcje? Który Model Wybrać?

Odkąd tylko powstały maszyny, choć odrobinkę zbliżone do dzisiejszych komputerów – ludzie próbowali wykorzystać je do generowania grafiki.

Z początku za wszelakie obrazki służył po prostu tekst i jego elementy, czyli literki. Z czasem pojawiły się proste programy graficzne, a sukces, jaki osiągnęła mysz komputerowa sprawił, że te mogły się rozwijać.

Obecnie z pomocą chociażby Adobe Photoshop i ręki wprawnego grafika można wyczarować prawdziwe cuda.

Problem pojawia się wtedy, gdy chcemy zabrać się do tego na nieco bardziej poważnie lub zwyczajnie mamy ochotę porysować na komputerze.

Myszka, owszem spełni swoje zadanie. Ale ponieważ w branży IT zawsze można lepiej – pojawił się tablet.

I dokonał prawdziwej rewolucji, jeśli chodzi o możliwości artystyczne współczesnych komputerów.


Co to jest tablet?

Co to jest tablet? Idea urządzenia, które potrafiłoby przenieść ruchy ludzkiej dłoni na postać cyfrową nie jest nowa. Pierwszy tego typu sprzęt pojawił się już w 1888 roku, choć oczywiście nie był podłączany do komputera. Dopiero w 1957 roku pojawił się gadżet, który mniej więcej potrafił to, co dzisiejsze tablety. Jednakże rozwój był dość powolny, ze wskazaniem na lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte, a prawdziwym graficznym tabletem był dopiero KoalaPad, który na rynek wszedł w 1984 roku.

Czym zatem jest to urządzenie? Co to jest tablet? Najprościej mówiąc – możemy go wykorzystać, aby w wielu z dostępnych na rynku programach graficznych zastąpić myszkę, która nie zawsze będzie odpowiednio precyzyjna. To pozwala nam na rysowanie w stylu tym, jaki znamy biorąc ołówek i kartkę papieru. Oczywiście nowoczesne tablety mają możliwość symulowania chociażby pędzla czy kredki, a zamiast wspomnianego ołówka w ręku trzymamy tak zwane piórko lub rysik. Tablet graficzny wyróżnia się tym, że odróżnia siłę nacisku, dzięki czemu możemy uzyskać efekt, na którym nam zależy. Jeśli zdecydujemy się na bardziej profesjonalne rozwiązanie – taki sprzęt będzie też potrafił określić, pod jakim kątem trzymamy wspomniany rysik, co wpłynie oczywiście na jakość i wygodę pracy. Co oczywiste – tabletu graficznego możemy też używać zamiast myszy, co pozwala na stosunkowo wygodną nawigację po menu systemu operacyjnego czy też chociażby wszystkich co bardziej złożonych programów.

 

Zastosowanie tabletów

tablet

Skoro wiemy już, co to jest tablet, pora przyjrzeć się potencjalnym zastosowaniom. Kupując tablet zapewne mniej więcej wiemy, do czego będziemy chcieli go wykorzystać, ale warto wiedzieć co taki sprzęt naprawdę potrafi. Pierwszym i najważniejszym z zastosowań jest praca w różnorakich programach graficznych. Im lepszą aplikację tego typu posiadamy – tym ciekawsze będą efekty. Jest to zwłaszcza wygodne, jeśli chodzi o tworzenie grafiki 2D, a także używanie różnorakich narzędzi, które mogą zostać automatycznie uruchomione przez dany program po wykryciu konkretnej siły nacisku czy wychylenia rysika. Dotyczy to także zmian np. koloru czy przezroczystości. Każdy, kto przez jakiś czas pracował z chociażby Adobe Photoshop wie, jak wielką wygodą potrafią być takie możliwości.






Pamiętajmy, że dotyczy to nie tylko kreacji. Jeśli nie czujemy się na siłach, aby rysować z pomocą tabletu, a mamy wiele zdjęć z wakacji, które chcielibyśmy odpowiednio obrobić – korzystanie z rysika będzie nieporównywalnie wygodniejsze niż z praca z jedynie myszką. Zwłaszcza, jeśli interesuje nas nie tylko usuwanie chociażby tak zwanych czerwonych oczu, ale też wycinanie konkretnych, niepasujących nam do koncepcji elementów, np. nieatrakcyjnych wizualnie budynków.

Poza wspomnianą grafiką – chociażby komiksy – czy fotografią kolejnym elementem, do którego możemy wykorzystać tablet jest rysunek techniczny. Dotyczy to tak zwanego CAD (Computer Aided Design), czyli projektowania wspomaganego komputerowo. Przydaje się to choćby w inżynierii budowlanej lub mechanicznej. Ponadto, niektórzy architekci korzystają z tabletów przy wykonywaniu swoich projektów.

Coraz popularniejszy staje się też elektroniczny podpis. Z pomocą odpowiedniego oprogramowania możemy złożyć naszą sygnaturę, co ułatwia załatwianie rozmaitych spraw, które inaczej wiązałyby się z koniecznością wizyty w urzędach. Co prawda nie jest to jeszcze coś bardzo rozpowszechnionego, ale w przyszłości zapewne to się zmieni.

Kolejną funkcją tabletu jest po prostu pisanie. Co prawda te same możliwości daje klawiatura, ale są osoby, które chciałyby wykorzystać komputer niczym kartkę papieru. Tutaj z pomocą przychodzi właśnie tablet oraz odpowiednie oprogramowanie pozwalające na rozpoznanie słów stworzonych odręcznie. Jakość takich aplikacji jest z roku na rok coraz wyższa, toteż nawet osoby o niezbyt atrakcyjnym wizualnie charakterze pisma mogą skorzystać z takiej możliwości. Na przykład w Windows 7 dodano pełną obsługę języka polskiego, jeśli chodzi o litery tworzone odręcznie. Całość działa co najmniej poprawnie i jest atrakcyjna dla osób, które już posiadają ten system operacyjny, a np. nie piszą zbyt szybko na klawiaturze.

Warto jeszcze wspomnieć, że w Azji Wschodniej tablety wykorzystywane są do wprowadzania znaków w językach takich jak japoński czy chiński, co znacznie ułatwia życie mieszkańcom tamtych regionów. Jest też zwyczajnie bardziej naturalne niż pisanie z pomocą klawiatury.

Tablety graficzne są też wykorzystywane przez wszelakiej maści nauczycieli, co pomaga zaplanować wspólną pracę z uczniami lub przyglądać się ich dziełom I korygować błędy. Poza tym – jest to też przydatne w trakcie nauki online, zwłaszcza jeśli chodzi o skomplikowane obliczenia matematyczne, których wprowadzanie na komputerze byłoby uciążliwe. Dotyczy to chociażby takich przedmiotów jak logika czy zwłaszcza statystyka.

Jak już wiemy, tablet może też zastąpić urządzenie wskazujące jakim jest przeważnie mysz komputerowa. Dla wielu osób jest to bardziej intuicyjne niż korzystanie z myszki, a przez to bardziej wygodne. Jeśli będziemy długo pracować z pomocą tabletu nad np. kolekcją zdjęć – raczej nie odłożymy go i sięgniemy po mysz, aby w przerwie chociażby sprawdzić pocztę.

 

Jak działa tablet?

tablet-wiecej-mozliwosci

Skoro wiemy już, co to jest tablet, przyjrzyjmy się jak działa. Kupując tablet dostajemy w komplecie dwa elementy. Pierwszym jest sam tablet właśnie, czyli urządzenie przypominające telefon z ekranem dotykowym, ale znacznie większe. Przeważnie o czarnej powierzchni ekranu. Drugą jest tak zwane piórko, czyli inaczej rysik, które może wymagać osobnego zasilania. To urządzenie wskazujące posiada co najmniej dwa przyciski, które odpowiadają tym, jakie znamy z myszy komputerowej. Wszystko, co wykonamy na tablecie z pomocą rysika, jest przenoszone na ekran komputera. Możemy wybrać, czy nasz tablet ma być odwzorowaniem całego ekranu czy jedynie jego wybranej części – co jest przydatne podczas pracy z systemem operacyjnym.

Tablet mają różnorakie rozmiary, zaś przeważnie działa to w ten sposób, że im większym – tym droższy. Rozmiar określa się podobnie jak kartki papieru – czyli np. A4 lub A6 a nawet A0.

Tablet będziemy mogli wykorzystać w praktycznie każdym systemie operacyjnym, choć te mniej popularne nie oferują wsparcia takich urządzeń. Na pewno uruchomimy sprzęt tego typu pod Windows, Linux i Mac OS. Do podłączenia wystarczy jedynie wolny port USB.

Warto jeszcze przyjrzeć się rysikom czy też piórkom. Do komunikacji pomiędzy nimi, a tabletem wykorzystywane jest specjalne pole elektromagnetyczne, które może też pełnić rolę zasilania dla wspomnianych przyrządów. Co bardziej zaawansowane tablety graficzne oferują w zestawie co najmniej kilka rysików, co znacznie ułatwia pracę. Chociażby ten imitujący pędzel z uwagi na wykonanie sprawia wrażenie, jakbyśmy korzystali z takiego jak najbardziej prawdziwego, co ułatwia wykonanie bardziej skomplikowanych zadań graficznych, np. osobom, które ukończyły studia związane ze sztuką. Dodatkową sztuką jest to, jak wykorzystasz swój tablet, warto w takim celu zaopatrzyć się w przydatne aplikacje na androida

 

Zalety korzystania z tabletu

 

Skoro wiemy już co to jest tablet i jak działa – przyjrzyjmy się dodatkowym funkcjom. Jedną z ciekawszych są na pewno wszelakie skróty. Naciskając odpowiednie pola możemy uruchomić zdefiniowany wcześniej skrót, co jest wielką wygodą w czasie nawet standardowej pracy w systemie operacyjnym. Niektóre tablety oferują też możliwość uruchomienia danego działania poprzez konkretny gest – tak jak chociażby przeglądarka Mozilla Firefox z odpowiednią wtyczką. Powszechne są też dodatkowe przyciski, które możemy dowolnie zdefiniować.

Ponadto, z pomocą tabletu możemy też obsługiwać niektóre gry wideo. Jeśli chodzi zwłaszcza o przygodówki typu point&click takie rozwiązanie będzie znacznie wygodniejsze i bardziej naturalne, niż korzystanie z myszki.

Największą zaletą korzystania z takiego sprzętu jest możliwość pracy niemal identycznej, jak w przypadku kawałka papieru czy nawet płótna. Skoro wiemy już, co to jest tablet, dodajmy, że odpowiednie rysiki potrafią zagwarantować pracę identyczną jak z pędzlem czy ołówkiem. Tego nie da się osiągnąć z pomocą myszy komputerowej.

Drugą istotną cechą jest ekran dotykowy reagujący na nacisk. Z uwagi na ten fakt możemy dynamicznie zmieniać narzędzia, ale też z ogromną dokładnością dopracowywać nasze dzieła. I to niezależnie, czy będzie to obróbka zdjęć czy też praca z grafiką 2D lub 3D. Istotną sprawą jest też wygoda użytkowania. Tablet daje możliwość naturalnego ułożenia ręki, co przy rysowaniu ma niebagatelne znaczenie. Poza tym – nasza dłoń znacznie mniej męczy się, a to pozwala na uniknięcie kontuzji, których łatwo się nabawić pracując przy komputerze przez długi czas.

Poza tym, sprzęt taki nie wymaga od użytkownika specjalistycznej wiedzy. Co to jest tablet wie chyba każdy, a tym samym wystarczy tylko podłączyć go do portu USB i gotowe. Możemy w zasadzie od razu rozpocząć pracę. Nie zapominajmy też o wspomnianych skrótach, dzięki którym znacznie ułatwimy sobie nawigowanie tak po aplikacjach graficznych jak i systemie operacyjnym.

Jak wybrać odpowiedni tablet?

co to jest tablet

Przeczytaliśmy już, co to jest tablet i jak działa a także jakie ma dodatkowe funkcje i jakie są zalety korzystania z niego, przejdźmy do tego jak dokonać właściwego wyboru, jeśli chodzi o model. Na początek powinniśmy ustalić sobie, co jest przeznaczeniem naszego tabletu. Bez tego nie ruszymy dalej.

Gdy już mniej więcej wiemy, do czego chcemy używać sprzętu tego typu, musimy zdecydować się na konkretną markę. Nie warto przepłacać, a jeśli już jakąś sobie upatrzymy – kierujmy się opiniami już posiadających taki sprzęt osób, o które nietrudno na rozmaitych forach. Dobrym pomysłem przed zakupem jest oczywiście sprawdzenie sprzętu osobiście. Nie jest to trudne zwłaszcza w większych sklepach. Możemy też sprawdzić możliwości tabletu w jednym sklepie, a następnie zamówić go z innego, który nie oferuje testowania, ale ma konkurencyjne ceny. Metoda ta jest używana przez wiele osób, które nabywają monitory komputerowe lub telewizory LCD/plazma. Niestety, wielu sprzedawców wciąż do końca nie wie co to jest tablet i nie potrafi udzielić przydatnych porad.

Istotnym elementem tabletu jest jego powierzchnia robocza. To najprościej mówiąc cały ten czarny lub szary obszar, na którym będziemy rysować lub pisać. Aby było nam wygodnie – przeprowadźmy wcześniej odpowiednie testy. Skoro rozmiary tabletów są takie, jak kartek – weźmy do ręki kartkę i rozpocznijmy rysowanie. Jeśli na A5 czujemy się komfort pracy – czy jest sens dopłacać, bo przeważnie im większy tym droższy, do A4?

Kolejną rzeczą jest rozdzielczość. Tablet graficzny jak każdy ekran posiada ten parametr i podobnie jak w przypadku chociażby monitorów – im jest większy, tym lepiej. Duża rozdzielczość sprawi, że będziemy mogli odwzorować wszystkie szczegóły z precyzją porównywalną do ręcznego rysowania, nawet bardzo wypełnionych detalem rysunków. Jeśli jednak zamierzamy pracować ze zdjęciami – nie będzie to miało aż tak wielkiego znaczenia, chyba, że nastawiamy się na bardzo precyzyjną obróbkę. Pamiętajmy, że optymalne minimum to 2000 lpi (lines per inch, wartość, w jakiej określa się rozdzielczość tabletów).

Następna ważna sprawa to siła nacisku. Tu również istotne jest, do czego zamierzamy używać tabletu. Jeśli będzie to obróbka fotografii albo tylko pisanie – siła nacisku nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Jeśli jednak chodzi o grafikę, zwłaszcza 2D, jest to bardzo istotny parametr. Większość nowoczesnych sprzętów tego typu oferuje możliwość wykrycia siły nacisku do 1024 różnych poziomów. To bardzo wiele, ale przy skomplikowanych rysunkach – jest to niezbędne. Aby lepiej to uzmysłowić wyobraźmy sobie pedały w samochodzie. Im mocniej przyciśniemy gaz – tym szybciej pojedziemy. Tu zasada jest identyczna – im mocniej przyciśniemy rysik, tym grubsza będzie linia.

Kolejny istotny parametr determinujący wybór tabletu to dokładność. Chodzi o to, jak sprzęt radzi sobie z odczytywaniem tego, gdzie jest piórko/rysik. Wartość ta ma zależność odwrotną niż siła nacisku – im mniejsza, tym lepiej.

Równie istotna jest szybkość odczytu danych. Ten parametr najprościej mówiąc odpowiada za to, jak szybko możemy wykonywać pracę. Jest mierzona w pps, czyli points per second (punkty na sekundę). Aby móc w pełni skorzystać z możliwości naszego tabletu – konieczne będzie minimum 200 pps, inaczej zauważymy różnorakie niedogodności związane z pracą.

Jeśli grafika ma być jednym z celów wykorzystania naszego tabletu, warto wybrać ten, który potrafi odczytać jak nachylone jest piórko/rysik. Dzięki temu będziemy mogli uzyskać wiele interesujących efektów, a także pracować w sposób praktycznie identyczny jak w przypadku kartki i chociażby ołówka.

Ostatnim parametrem wartym omówienia jest wysokość odczytu. Ta, określona w milimetrach, pozwala ocenić, jak wysoko możemy trzymać nasz rysik/piórko nad powierzchnią użytkową, a urządzenie i tak odczyta jego pozycje. Jeśli zainwestujesz w Tablet to prawdopodobnie będziesz również szukał informacji na temat – Darmowe Aplikacje Na Androida

Oprogramowanie

tablet

Co to jest tablet – to już wiemy. Teraz dowiedzmy się więcej na temat oprogramowania, jakie jest niezbędne do korzystania z takiego sprzętu. Zacznijmy od tego, że konieczna będzie aplikacja, która obsługuje siłę nacisku, bo to jedna z najważniejszych funkcji tabletu. Jeśli takiej nie posiadamy – zdajmy się na producenta urządzenia. Wielu z nich dorzuca różnorakie programy graficzne czy użytkowe, które mogą być w wersji Home lub Bundle. Jednakże większość takich aplikacji jest albo dość niskiej jakości, albo nie pozwala na komercyjne zastosowania. Dlatego też zastanówmy się, do czego dokładnie będziemy wykorzystywać nasz sprzęt, a następnie sprawdźmy ceny oprogramowania. Nie ma sensu kupować bardzo zaawansowanego tabletu, jeśli nie będzie nas później stać na program, który w pełni wykorzysta jego możliwości. Co prawda są darmowe zamienniki, ale z wieloma z nich nie osiągniemy oczekiwanych efektów.

Podsumowanie

podsumowanie

Wiemy już, co to jest tablet, znamy jego historię, dowiedzieliśmy się o możliwościach i zaletach posiadania. Będziemy też potrafili wybrać taki, który jest najbardziej odpowiedni właśnie dla nas. Jednakże najważniejszą rzeczą, jaką powinniśmy ustalić przed zakupem sprzętu tego typu to jego zastosowanie. Nie ma sensu wydawać pieniędzy na drogie konstrukcje, jeśli zamierzamy tylko chociażby pisać, podobnie – o czym była mowa we fragmencie dotyczącym oprogramowania – jeśli nie mamy środków na zakup odpowiednich aplikacji graficznych.

Pamiętajmy, że taka konstrukcja może być wspaniałym uzupełnieniem zestawu komputerowego, nawet jeśli wykorzystamy go jedynie do pracy z systemem operacyjnym.

Nie wahajmy się też, jeśli po prostu lubimy rysować. Zakup najtańszego tabletu graficznego wyniesie nas nawet mniej niż 100 złotych, a dzięki temu możemy dokonać znacznie więcej, niż w przypadku kartki i ołówka, zwłaszcza, jeśli chodzi o kolorowanie.

W takim wypadku może to wyjść taniej, niż zakup profesjonalnych kredek czy farbek. A posiadanie tabletu to po prostu przyjemność.

Oceń post

Zostaw komentarz