Jak wybrać najkorzystniejszą ofertę internetu bezprzewodowego? Krótki poradnik dla niezdecydowanych

Internet jest dziś podstawą komunikacji – zarówno tej biznesowej, jak i osobistej. Dlatego lubimy go mieć stale pod ręką, by móc skorzystać z sieci bez względu na miejsce pobytu. Jeśli masz smartfona, korzystasz zapewne z internetu w ramach swojego planu abonamentowego czy innej formy rozliczeniowej. Ale jeśli z sieci korzystasz też na tablecie czy laptopie, lepiej sprawdzi się internet mobilny.

Myślisz o zakupieniu internetu mobilnego? To dobry pomysł – zwłaszcza, jeśli chcesz korzystać intensywnie z sieci. Wtedy bowiem potrzebna Ci będzie duża ilość danych w pakiecie – taka, która pozwoli korzystać z internetu tak swobodnie, jak z tego domowego. Pytanie jednak: jaką ofertę wybrać? Rzeczywiście, opcji i możliwości jest wiele. By odnaleźć się w gąszczu propozycji, musisz określić swoje potrzeby i oczekiwania.

Internet bezprzewodowy na stałe czy tymczasowo?

Pierwsze i najważniejsze pytania, jakie trzeba sobie zadać, dotyczą sposobu, w jaki będziesz korzystać z internetu bezprzewodowego.

  • Czy chcesz, by stał się Twoim podstawowym źródłem komunikacji z siecią, a może jedynie dodatkowym, „zapasowym” łączem?
  • Czy planujesz z niego korzystać dzień po dniu, czy raczej okazjonalnie?

Obie formy wykorzystania internetu bezprzewodowego dostarczonego przez sieć mobilną są możliwe. Z jednej strony, dziś wcale nie potrzeba kabla, by uzyskać szybkie połączenie z internetem (takie, które zapewni komfort np. podczas oglądania filmów w jakości HD w serwisie YouTube, prowadzenie wideorozmów czy granie online bez opóźnień). Z drugiej jednak strony, jeśli dysponujesz już łączem światłowodowym w domu i to tam najczęściej korzystasz z sieci, dodatkowe źródło, które posłużyłoby za domowy router, raczej Ci się nie przyda.

Jeśli chcesz wykorzystać internet mobilny jako stałe źródło dostępu do sieci, najlepsza dla Ciebie będzie wersja na abonament. Jeżeli zaś zamierzasz z niego korzystać awaryjnie lub od czasu do czasu, wybierz bardziej elastyczną ofertę (np. na kartę lub taką, która rozlicza Cię za ilość zużytych danych –np. za każdy rozpoczęty pakiet 10 GB) – wtedy zapłacisz tylko wtedy, kiedy faktycznie skorzystasz z internetu.

Jak duży pakiet wybrać?

Internet bezprzewodowy w sieci mobilnej najczęściej jest dostępny w określonych pakietach danych. Ilość danych do odebrania możesz ustalić samodzielnie. Jeśli internet posłuży Ci głównie na tablecie, gdzie będziesz przeglądać mobilne wersje stron www, korzystać z Facebooka, Instagrama czy komunikatorów w stylu WhatsApp – pakiet ok. 3 GB na miesiąc będzie zupełnie wystarczający. Ale ta ilość danych szybko wyczerpie się, jeśli na laptopie czy tablecie oglądasz filmy wideo z serwisów VOD czy korzystasz z muzycznego streamingu. To samo dotyczy grania online czy pobierania dużej ilości dokumentów, zdjęć i innych plików multimedialnych. Wtedy potrzeba Ci będzie nie kilka, a kilkadziesiąt GB każdego miesiąca.

Pamiętaj również, że jeśli zdecydujesz się na abonament, w jego ramach nabyć możesz również urządzenie multimedialne – np. sam router mobilny, a także laptop, tablet czy smartfon, które pozwolą Ci się w pełni cieszyć dostępem do sieci.

Oceń post

Zostaw komentarz