Wybór odkurzacza – szeroka oferta urządzeń

Sprzątanie domów i mieszkań jest znacznie łatwiejsze w dzisiejszych czasach, niż jeszcze 100 lat temu. Do ułatwienia prac porządkowych przyczyniło się wynalezienie odkurzacza. Dziś możemy wybierać spośród wielu urządzeń odkurzających – manualnych i automatycznych. Na jaki odkurzacz warto się zdecydować i dlaczego?

Szeroki wybór na rynku

Odkurzacz to już nie tylko maszyna z silnikiem, zasysająca za pomocą specjalnej rury kurz i nieczystości z naszych podłóg i dywanów. Występuje wiele rodzajów odkurzaczy – ręczne, automatyczne, workowe i bezworkowe, piorące i inne. Przeciętny klient ma trudny orzech do zgryzienia, aby rozeznać się w asortymencie odkurzaczy, który zdaje się bardzo rozbudowany, czego dowodzi oferta w serwisie aukcyjnym: https://allegro.pl/kategoria/do-domu-odkurzacze-67466.

Można wybrać odkurzacz workowy, tradycyjny, który jest najtańszy i najprostszy w budowie. Zanieczyszczenia są zasysane przez rurę do wymienialnego worka – papierowego lub tekstylnego. Odkurzacze tego typu są małe, łatwe w obsłudze i tanie, ale nie będą w pełni skuteczne w sprzątaniu, zwłaszcza przy pochłanianiu popularnych alergenów, drobinek kurzu i roztoczy.

Alternatywą są odkurzacze z filtrem wodnym, podobne do urządzeń bezworkowych, ale nieczystości wraz z zasysanym powietrzem trafiają do rurki z wodą, gdzie namoczony brud jest szybko odprowadzany i zatrzymywany przez filtr. Odkurzacze wodne dobrze usuwają zanieczyszczenia, dlatego będą idealne dla alergików. Ich wadą jest konieczność regularnego opróżniania pojemnika, wysoka cena i większa awaryjność. Są zwykle duże i ciężkie.

Do zastosowań firmowych przydatne są odkurzacze przemysłowe, które wykorzystują zaawansowany system usuwania zanieczyszczeń. Wśród klientów prywatnych coraz większą popularnością cieszą się z kolei odkurzacze automatyczne, akumulatorowe, które same przemieszczają się po podłodze, pokonują przeszkody takie jak dywany i czyszczą powierzchnie płaskie samodzielnie, bez ingerencji człowieka.

Kryteria wyboru odkurzacza

Dla konsumenta przymierzającego się do wyboru odkurzacza ważna powinna być moc urządzenia. Można przy tym spotkać się w specyfikacjach technicznych produktów z mocą silnika wynoszącą zwykle od 1200 W do nawet 2800 W oraz z mocą ssania, która uzależniona jest od mocy silnika. Ta wartość jest najbardziej istotna dla użytkownika, ponieważ od niej zależna jest skuteczność pracy urządzenia. Parametr ten wynosi od 9 do 500 W.

Przy zakupie odkurzaczy tradycyjnych powinniśmy sprawdzić, jaką mają długość kabla, co ułatwi nam sprzątanie nawet dużego mieszkania bez konieczności przełączania wtyczki. Bardzo istotne są filtry do odkurzacza, m.in. z tkaniny, filtry wodne, papierowe czy antyalergiczne HEPA. Te ostatnie cechują się najwyższą skutecznością filtracyjną.

Oceń post

Zostaw komentarz