Wszystko o baterii w laptopach

Na temat baterii w laptopach krąży wiele mitów i nieprawdziwych informacji. Ot, choćby – dbaj o to, by zawsze była ona naładowana do pełna. Co powinieneś wiedzieć o swojej baterii w laptopie i jak o nią dbać, aby służyła Ci jak najdłużej?

Pojemność baterii – jak ją odczytywać?

Wielu producentów chwali się, że ich baterie mają pojemność wynoszącą nawet 12 godzin. Oznacza to, że zgodnie z deklaracjami bateria taka po pełnym naładowaniu i odłączeniu od zewnętrznego źródła zasilania powinna pracować przez około 12 godzin. Jak jest naprawdę? Okazuje się, że obietnice te w bardzo niewielkiej mierze pokrywają się z rzeczywistością. Dowiedli tego dziennikarze popularnego portalu Which, którzy wzięli pod lupę 67 najpopularniejszych modeli komputerów – 3 produkcji Acera,  8 Apple’a, 8 ASUS-a, 10 Della, 12 HP, 20 Lenova oraz 6 Toshiby. W pierwszej fazie testów eksperci na każdym z komputerów oglądali filmy aż do jego rozładowania. W drugiej części intensywnie przeglądano Internet przy użyciu wi-fi. Wyniki były zatrważające: niektórzy producenci zawyżali czas pracy baterii o ponad 50%, tłumacząc, że maksymalny czas pracy baterii podany był w przypadku pracy komputera działającego na maksymalnie oszczędnym trybie pracy i minimalnie jasnym ekranie.

(źródło zdjęcia: internetowe wydanie Daily Express)

Na czarno zaznaczony jest średni deklarowany czas pracy baterii modelu danego producenta, na czerwono i pomarańczowo – czas rzeczywisty. Być może dziwi Was zielony kolor baterii Apple’a. Okazuje się, że firma z logiem nadgryzionego jabłka podała w swojej specyfikacji… zaniżony czas pracy baterii i w rzeczywistości pracuje ona nieco dłużej.

Jeśli często podróżujecie ze swoim komputerem i długość czasu pracy baterii jest dla Was szczególnie istotna, poczytajcie w Internecie opinie na temat konkretnego modelu. Inaczej Wasz komputer może sprawić Wam przykrą niespodziankę podczas pracy nad Bardzo Ważnym Projektem Bardzo Daleko Od Domu 😉

Skoro wiemy już, jak odmienne bywają deklaracje producentów od rzeczywistości, warto zapoznać się z najczęstszymi mitami na temat pracy baterii. Kto wie, może dzięki temu przedłużysz co nieco żywotność swojego komputera?

Mity na temat baterii komputerowej

Ładuj zawsze do pełna

Fakt: Coraz więcej komputerów automatycznie ładuje się maksymalnie do 80%. Dlaczego? Podczas ładowania komputera wytwarza on ciepło, które szkodliwie wpływa na pracę jego układów. Ładowanie do maksymalnej baterii może spowodować, że ostatecznie będzie ona pracować krócej niż w przypadku mniej naładowanych komputerów.

Temperatura nie ma wpływu na czas pracy baterii

Fakt:  O ile raczej nikt nie używa komputera podczas trzaskających mrozów, o tyle wiele osób beztrosko korzysta z komputera podczas największych upałów. Błąd! Optymalna temperatura otoczenia, w jakiej powinien pracować komputer, to 20°C. Wyższa temperatura nie tylko skraca żywotność baterii, ale też znacząco utrudnia pracę komputera z powodu przykład niespodziewanych restartów, zwiększonego poziom hałasu, rozgrzanej obudowy. Jak się przed tym chronić? Sprawdź, w jaki dysk wyposażony jest Twój komputer – najlepiej sprawdzą się dyski SSD. Jeśli często używasz komputera w łóżku lub na kanapie pod ciepłym kocem, zainwestuj w specjalną podstawkę pod peceta, który pozwoli na lepszą cyrkulację powietrza między komputerem a pokojem.

Po naładowaniu baterii należy odłączyć kabel

Fakt: Nowoczesne laptopy (których szeroką ofertę znajdziesz na https://www.neonet.pl/komputery/laptopy.html) posiadają funkcję, w której proces ładowania zostaje automatycznie zatrzymany w momencie, kiedy bateria osiągnie 100%.

Baterię można ładować nieskończoną ilość razy

Fakt: Większość baterii można naładować do pełna jedynie około 500 razy. Jednak już po mniej-więcej 300 ładowaniach można zaobserwować spowolniony czas pracy komputera czy szybsze rozładowywanie się baterii. Kiedy nasza bateria zacznie coraz gorzej działać, możemy pokusić się o jej samodzielną wymianę (pamiętając o tym, żeby kupować oryginalne modele) lub – jak na w przypadku ultrabooków z wbudowaną baterią – oddać nasz komputer do serwisu.

Jak dbać o baterię w laptopie – podsumowanie

Bateria w laptopie to jeden z tych komponentów, o które musimy się szczególnie troszczyć. Dbałość o odpowiednią temperaturę, nieładowanie do pełnia, szybka wymiana psującej się baterii i… ograniczone zaufanie do producenta pozwolą nam długo cieszyć się ukochanym sprzętem. Aplikacje takie jak HWMonitor pozwolą Ci szybko zdiagnozować ewentualne usterki poszczególnych komponentów  – w jednym oknie znajdziesz bowiem informacje o m.in. o temperaturze, napięciu czy prędkości chipsetu, procesora i jego poszczególnych rdzeni.

Więcej porad dotyczących tego, jak dbać o sprzęty elektroniczne, aby służyły Ci jak najdłużej, znajdziesz na https://www.neonet.pl/.

Oceń post

Zostaw komentarz