Posiadanie własnej strony www jest niemal obowiązkowe w biznesie i bardzo przydatne gdy chcesz zamieścić w sieci coś związanego ze swoim hobby. Zdradzimy Ci sekret. Możesz zrobić stronę samodzielnie. I to dobrą.
Jeśli poruszasz się biegle w środowisku HTML, a jeszcze lepiej potrafisz zaprogramować samodzielnie kilka usprawnień, stworzenie praktycznej strony www nie powinno stanowić dla Ciebie problemu.
Natomiast jeśli brak Ci cierpliwości by przedzierać się przez gąszcz podejrzanych znaczków, w dalszym ciągu nie musisz korzystać z pomocy profesjonalnego twórcy stron www.
Zamiast płacić wykorzystaj popularne i darmowe narzędzia do tworzenia stron – takie jak WordPress
WordPress – Najpopularniejsza Alternatywa Tworzenia Stron Internetowych
WordPress powstał jako proste narzędzie do tworzenia blogów internetowych. Od tamtej pory przeszedł długą drogę, pełną modyfikacji i usprawnień. Aktualnie jest jednym z najpopularniejszych programów do tworzenia stron www i zakładania blogów.
Często wymieniany jest jako jeden z lepszych CMS-ów, choć początkowo nie był planowany jako system zarządzania treścią. Na początku 2014 roku istniało już ponad 70 milionów witryn stworzonych dzięki szablonom WordPress.
Skąd takie zainteresowanie? Przede wszystkim WordPress jest prosty. Po wejściu w panel sterowania nawet wyjątkowo oporny użytkownik intuicyjnie będzie wiedział jak stworzyć podstrony, zmienić coś w menu czy zapełnić zakładki tekstem i grafiką.
Nie trzeba znać zasad kodowania, ponieważ można skorzystać z menu przypominającego popularne edytory tekstów (Word, Writer). Można też publikować treść bezpośrednio z nowszych wersji Worda, z zachowaniem większości formatowań. Prostota jest więc największą zaletą.
To nie wystarczyłoby bardziej zaawansowanym użytkownikom. Na stronie profesjonalnej muszą pojawiać się gify, filmiki, ankiety. Witryna (a tym bardziej blog) muszą wchodzić w interakcje z użytkownikami. Tu okazuje się, że ilość opcji w WordPress jest znaczna, a w dodatku można do gotowego szablonu dodać własne wtyczki i moduły. W ten sposób powstaje unikalna, oryginalna strona.
Zacznij Od Początku – Poznaj WordPressa Dogłębnie w Praktyce
Pobranie WordPressa w wersji polskojęzycznej wymaga wejścia na oficjalną stronę – WordPress.org i kliknięcia pobierz.
Teraz możesz skorzystać z darmowego hostingu WordPressa, ale pewnie wolisz wgrać go na swój serwer. Wówczas rozpakuj pliki na PC-ie i skopiuj je na serwer. Kiedy przejdziesz z wyszukiwarki do folderu, który te dane zawiera, wyświetlą się dalsze instrukcje.
Po samym uruchomieniu zobaczysz panel sterowania, zdecydowanie prosty i intuicyjny. Po lewej masz czytelny pasek zadań. Zakładka Strony pozwala dodać nowe zakładki na twojej www lub edytować istniejące. Dla blogerów tę samą funkcję spełnia zakładka Wpisy. Widzisz tez tam na pewno informacje o ilości zainstalowanych wtyczek, po jej kliknięciu rozwinie się menu, które pozwoli Ci dodać nowe.
Każda ikona oznaczona jest graficznie i nazwana po polsku. Rozwija się do menu związanego z daną funkcją lub ustawieniem. Po tym jak zdecydujesz się wykonać jakąkolwiek akcję, środek ekranu zajmie jego okno. Czasami w prawej części tego okna pojawią się dane takie jak: data modyfikacji i jej autor, status modyfikacji itp.
Każdą zmianę możesz od razu podejrzeć korzystając z umieszczonej na górze strony ikony z domkiem (Przejdź do Strony). Skrypt dobrze radzi sobie z grafiką, która pojawi się na stronie dokładnie tam gdzie chcesz. Gorzej w archiwum, ale o tym w wadach.
Czy Warto Kupować Oryginalne Szablony?
Twoja strona choć może być zbliżona do innych nie powinna ich w 100% kopiować. Pod tym względem używanie szablonów wydaje się mieć drobną wadę. Przecież mają je wszyscy. Z tym, że samych szablonów też jest sporo. WordPress ze wszystkich tego typu programów ma największe zasoby.
Zarówno na samej stronie WordPress jak i na blogach czy stronach użytkowników znajdziesz ogromną ilość „skórek” zmieniających wygląd twojej strony i umiejscowienie elementów na niej.
Istnieje także możliwość dodania własnego elementu do strony, choćby rozwijanego menu umiejscowionego na środku.
Dobrym przykładem tego co można zrobić z popularnym narzędziem do blogowania jest serwis malopolska24.pl.
Często również w ramach jednej skórki możesz wybrać kilka wersji kolorystycznych, co ułatwia Ci zadanie jeśli starasz się utrzymać stronę w odpowiednim klimacie. Jeśli brakuje ci odpowiedniej skórki – możesz wykonać własną, zlecić to komuś lub kupić już gotową.
Bezpłatny WordPress, Ale Czy Na Pewno?
Podstawowo skrypt jest pisany jako Open Source. Brak opłat za korzystanie z WordPressa jest bardzo dużą zaletą dla osób tworzących domowe strony i blogi.
Pewnie już orientujesz się, że to co darmowe, ma swoje ograniczenia.
Na szczęście w tym wypadku niemal wszystkie potrzebne Ci elementy masz w wersji darmowej. Możesz dopłacić za wyjątkową skórkę lub przygotowaną specjalnie wtyczkę. Co do tej drugiej – najpierw sprawdź czy nie znajdziesz darmowej. Niektórzy twórcy udostępniają swoje modyfikacje bezpłatnie.
Dokupić można pojedyncze elementy co kosztuje naprawdę niewiele. Tyle, że w przypadku prostej strony domowej lub bloga nie ma takiej potrzeby.
Społeczność
Z WordPressa korzystają miliony osób. Część z nich bardzo chętnie dzieli się wiedzą i doświadczeniami.
Przydaje się to kiedy szukasz rozwiązania jakiegoś problemu. Sami twórcy WordPressa zamieścili na stronie głównej poradniki dotyczące podstawowych spraw. Fani i użytkownicy zrobili znacznie więcej. Możesz śmiało założyć, ze każda opcja została dokładnie przebadana, a jej opis znajduje się w sieci. Na 90 % znajdziesz go po polsku, po angielsku niemal na 100%.
Jeśli nie wiesz gdzie zacząć szukać, wejdź na pierwszą z brzegu stronę poświęconą… właśnie WordPressowi. Na przykład wpninja.pl, wpfaces.pl czy wpzen.pl. Ich twórcy są wielkimi mózgami, oibeznanymi ze szczegółami programu i znającymi innych, podobnych do siebie specjalistów. Czasami wygląda jakby WordPress stworzył jakąś własną niszę w kulturze sieci. Świadczą o tym papierowe książki wydawane w kilku językach, w tym także 2 polskie tytuły.
Drobne wady
Rozwiązanie jest bardzo lubiane i chwalone, ale ma również kilka mankamentów, które wytykają doświadczeni użytkownicy. Przede wszystkim po umieszczeniu zbyt dużej liczby wtyczek na danej stronie czy blogu zaczynają się one robić „ciężkie”.
Jak większość programów skomponowanych z niezależnych modułów, WordPress może działać trochę za wolno i niestabilnie jak na standardy, których wymagasz od profesjonalnych stron www. Oczywiście tylko jeśli poupychasz w nim zbyt wiele usprawnień.
Poza tym jego popularność i poniekąd darmowość odbijają się na jakości zabezpieczeń. Nie są one bardzo złe, ale gorsze niż w przypadku konkurencyjnych skryptów.
Jeśli wrzucasz na stronę setki zdjęć natkniesz się w końcu na kolejną niedogodność. Znajdują się one wszystkie w tym samym folderze, co nie przeszkadza w umieszczaniu ich na blogu, ale jest delikatnie uciążliwe gdy szukasz tam czegoś później.
Na koniec jest drobny problem z uporządkowaniem dodatków do WordPressa. To że jedna wtyczka umożliwia jakieś działanie, nie znaczy, ze nie robi tego inna. Czasami znajdziesz nawet 5 różnych, choć dających identyczny efekt wtyczek. Jeśli przez pomyłkę zainstalujesz więcej niż jedną o tej samej funkcji, skrypt ma szansę się zawiesić.
Konkurencja
WordPress jest wyjątkowo rozbudowanym skryptem i społecznością, ale bynajmniej nie jedynym rozwiązaniem. Zdobył największą popularność zwłaszcza dzięki prostocie obsługi – nie wymaga znajomości PHP ani HTML.
Konkurują z nim 2 popularne CMSy – Joomla! i Drupal. Są bardziej skomplikowane w obsłudze, ale lepiej przystosowane do obsługi większych stron czy portali. Bez instalowania wtyczek spełniają większość wymagań twórców stron.
Oba CMSy są polecane bardziej zaawansowanym użytkownikom, którzy chcąc stworzyć stronę o wysokiej liczbie funkcjonalności w WordPressie musieliby zainstalować zna nim sporo wtyczek, a tym samym narazić stronę na zbyt wolne i zawodne działanie.
Bardzo prosty jest natomiast Quick CMS. Nawet prostszy od WordPressa. Bardzo szybki, intuicyjny skrypt ma niestety niewiele opcji, a szablony przygotowane dla niego nie powalają na kolana.
Uniwersalność WordPress’a
W przypadku dostawców hostingu mogą pojawić się zastrzeżenia dotyczące CMSów, które nie są obsługiwane przez daną firmę. Nie dotyczy to WordPressa. Właściciel firmy hostingowej traciłby zbyt wielu klientów gdyby nie dostosował swojej usługi do WordPressa.
Zawsze warto to sprawdzić, ale szanse, że natkniesz się na hosting, na którym nie pójdzie strona tworzona z pomocą WordPressa są znikome.
WordPress korzysta tu w całej rozciągłości z prawa skali. Jeśli jakieś rozwiązanie jest dostatecznie popularne, muszą być do niego dostosowane inne rozwiązania – nawet jeszcze bardziej popularne. Jest tak w przypadku nowszych wersji Microsoft Office – Word 2010 i Word 2013 mają opcję publikowania w sieci i bezpośredniego połączenia z WordPressem. Nazwa zobowiązuje. Jak tego dokonać opisywaliśmy w tym miejscu : Microsoft Office – Potężny Pakiet Biurowy
Czy Warto Zacząć Od WordPressa?
Jeśli zakładasz bloga, WordPress jest zdecydowanie twoim pierwszym wyborem. Do tego został przystosowany wręcz idealnie.Nauczenie się obsługi zajmie Ci niewiele czasu, a wtyczek właściwie nie potrzebujesz. Możesz prowadzić bardzo dobrego bloga nie płacąc za to i nie ucząc się PHP.
Kiedy chcesz postawić domową stronę www, lub stronę niewielkiego przedsiębiorstwa, WordPress również całkiem dobrze powinien spełnić twoje wymagania. Jest optymalnym narzędziem dla kogoś początkującego przez swoją prostotę. Taki „zestaw młodego chemika” wśród CMSów.
W miarę rozbudowywania strony i dodawania funkcjonalności będziesz potrzebować kolejnych wtyczek. Jest ich mnóstwo i na pewno znajdziesz, te które Cię interesują. Niestety przy dużych, rozbudowanych portalach WordPress albo przestaje być prosty bo musisz precyzyjnie dobrać wtyczki do czego jednak przyda Ci się znajomość PHP, albo zaryzykować stworzenie mało wydajnej. strony.Dlatego w odpowiedzi na pytanie: TAK. Zdecydowanie warto zacząć od WordPressa. Zarówno w przypadku blogu jak i strony. Jeśli zamierasz postawić swoje pierwsze kroki z tak niesamowitym systemem zarządzania treścią, proponuję stworzyć klimat sprzyjający uczeniu się nowych rzeczy. W tym wypadku idealnie nadaje się do tego serwis 8tracks o którym staranie napisałem w tym miejscu – 8Tracks Słuchaj Tego Na Co Masz Ochotę
Do stworzenia epickich stron wykorzystaj jednak lepiej dobrane i zabezpieczone narzędzia.
Prawdopodobnie aż takich cudów nie potrzebujesz, bo i kosztowałyby Cię one konieczność poświęcenia wielu godzin na naukę.
Chcesz mieć bloga czy domową stronę – do dzieła, strona sama się nie zrobi.
Choć z WordPressem jej wykonanie będzie proste.