vpn

Kiedy warto ukrywać się w Sieci? Dowiedz się czym polega działanie VPN

Dane na temat naszej aktywności internetowej są na wyciągnięcie ręki dla usługodawców internetowych, właścicieli portali, rządu, instytucji i cyberprzestępców. Jeśli nie zadbamy o ich uprzednie zabezpieczenie, może okazać się, że zostaną one przechwycone i wykorzystane przez niepowołane osoby bez naszej zgody. Jednym ze sposobów na pozostanie w sieci bezpiecznym jest używanie VPN. Dlaczego warto z niego korzystać? Jak działa VPN? I kiedy polecane jest jego użycie?

Jakie niebezpieczeństwa czyhają na Ciebie w Sieci?

Podczas codziennej eksploracji sieci czyha na Ciebie wiele niebezpieczeństw. Przed wirusami uchroni nas firewall i dobry program antywirusowy. Nie będą one strzegły jednak bezpieczeństwa transmisji danych.

Dane, które wysyłamy i pobieramy każdorazowo, łącząc się z internetem i przesyłając kolejne zadania, są dostępne praktycznie dla wszystkich. Jeśli tylko ktoś podejmie niewielki wysiłek poznania mechanizmów bezpieczeństwa sieciowego, to szybko przekona się, jak jest ono delikatne i ulotne. Odczytanie naszej aktywności i danych, które przesyłamy za pośrednictwem sieci, wymaga jedynie specjalnego oprogramowania i odrobiny fachowej wiedzy. Ochrona wrażliwych informacji, zdjęć, czy też planów biznesowych jest naszym prawem, a ich wykorzystywanie bez naszej woli (nawet sprzedaż) jest nie tylko niebezpieczne, ale również dyskusyjne pod względem moralnym i prawnym. Nie zatrzymuje to jednak ani firm zbierających dane, ani też szeregu innych instytucji i osób, które je przechowują i posługują się nimi w różnych celach.

W ochronie cennych informacji osobistych i firmowych może nam pomóc ich zaszyfrowanie, które jest możliwe przy pomocy VPN.

Na czym polega działanie VPN?

VPN tworzy wirtualną sieć prywatną, w której to informacje, które wysyłamy i otrzymujemy, przesyłane są poprzez „tunel”. Jego zawartość jest niewidoczna dla osób trzecich, a jej odczytanie jest praktycznie niemożliwe. Dzięki temu nasza sieciowa aktywność jest w 100% anonimowa, a informacje osobiste, zdjęcia, czy inne są ukryte. Nie odczyta ich ani dostawca internetowy, ani właściciel serwera, ani nikt inny. Ten, kto będzie chciał podejrzeć informacje na temat Twoje połączenia internetowego, będzie wiedział jedynie, że jest ono aktywne. Nic poza tym.

vpn

Źródło: najlepszyvpn.pl

Kiedy używać usług VPN?

VPN to narzędzie, które będzie przydatne każdemu użytkownikowi sieci. Jeśli cenisz sobie prywatność i nie chcesz, aby ktoś wykorzystywał informacje o Twojej działalności i o Tobie, dla swojego własnego użytku i bez Twojej zgody, to VPN jest dla Ciebie. Usługa pozwoli Ci uchronić prywatną korespondencję, zdjęcia, czy też istotne dane na temat prowadzonego biznesu.

Niewiele osób zdaje sobie do końca sprawę z tego, jak wiele informacji zostawiamy o sobie, podczas prostych internetowych czynności. Na ich podstawie możliwe jest określenie naszej lokalizacji, upodobań, celów, planów, problemów, a nawet strategii firmowych. Dzielenie się tak ważnymi danymi z osobami niepowołanymi może spowodować naszą szkodę lub niepowodzenie. Zwłaszcza jeśli robimy to, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Informacje na temat naszej aktywności mogą zostać wykorzystane poprzez firmy, którym będzie zależeć na sprzedaży swoich produktów, jak i cyberprzestępców, konkurencję i wielu innych.

Lokalizacja jest tym, co może powiedzieć osobom trzecim bardzo dużo. W przypadku, gdy ktoś „czyha” na nasz dobytek, może on wypatrywać okazji do tego, aby odwiedzić nasze mieszkanie, czy dom, podczas naszej nieobecności. Określenie miejsca naszego aktualnego pobytu jest niezwykle proste i nie wymaga większego wysiłku. Dlatego tak ważne jest, aby zwłaszcza tę informację ukryć przed osobami, do których nie mamy zaufania.

Bez odpowiedniego zabezpieczenia niezwykle proste jest przechwycenie prywatnej korespondencji (mailowej, czy social media), poznanie codziennych rytuałów, czy też planu dnia. Od tego już mały krok do zaplanowania perfekcyjnego włamania i kradzieży. VPN jest narzędziem, które w prosty sposób może nasz uchronić przed tymi przykrymi ewentualnościami.

Gdy często podróżujesz…

VPN jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które często podróżują. I jest tak z wielu względów. Przede wszystkim chodzi tutaj o aspekt bezpieczeństwa, który w tym przypadku ma wiele wymiarów. Znowu dzięki niemu nie zdradzimy informacji na temat swojej bieżącej lokalizacji. Ale także uchronimy się przed niepowołane przechwycenie danych na temat naszej aktywności, gdy będziemy korzystać z sieci publicznych (np. w hotelu lub na dworcu). Zabezpieczenia takich otwartych punktów dostępu mogą pozostawiać wiele do życzenia. Dlatego logowanie się przy ich pomocy do swoich kont bez zabezpieczenia, może skutkować późniejszym włamaniem na rachunek lub kradzieżą ważnych danych. Jest to szczególnie istotne nie tylko w przypadku osób z własną firmą, ale również prywatnych. Gdy logujemy się na rachunek bankowy poprzez sieć publiczną, ryzykujemy utratę pieniędzy na nim zgromadzonych.

VPN jest bardzo dobrym sposobem na znaczne ograniczenie ryzyka związanego z przechwyceniem transmisji przez osoby trzecie.

Artykuł powstał we współpracy z serwisem TopVPN.pl – poradnikiem poświęconym usługom VPN, zawierającym recenzje i rankingi najpopularniejszych dostawców usług VPN.

4.5/5 - (2 votes)

Zostaw komentarz