Skok w tandemie – podniebna przygoda dla początkujących

Skoki spadochronowe wydają się być rozrywką dostępną tylko dla nielicznego grona i wymagającą długotrwałych przygotowań. Nic bardziej mylnego! Dzięki rosnącej popularności skoków tandemowych ten piękny sport stał się dostępny praktycznie dla każdego. Bez długotrwałych szkoleń, bez wielogodzinnej praktyki, bez zbędnego stresu, a co najważniejsze bezpiecznie!

Skok w tandemie odbywa się w dwie osoby – pierwszą jest pasażer, czyli osoba chcąca przeżyć podniebną przygodę, drugą natomiast instruktor, czyli doświadczony skoczek, który dba o bezpieczeństwo podczas całego wydarzenia.

Kto może skoczyć?

Ten ekstremalny sport jest dostępny praktycznie dla każdego. Mogą to być zarówno dzieci, dorośli, jak i osoby starsze Jedynymi ograniczeniami uniemożliwiającymi wzięcie udziału w tej niecodziennej przygodzie są:

  • waga powyżej 115kg
  • ciężkie schorzenia kręgosłupa
  • epilepsja
  • ostra niewydolność układu krążenia
  • ostra niewydolność układu oddechowego
  • wrodzona łamliwość kości
  • wzrost poniżej 130 cm

Wszelkie wątpliwości dotyczące stanu zdrowia należy skonsultować wcześniej z lekarzem.

Co trzeba zrobić?

Zamówienie skoku tandemowego jest banalnie proste, wystarczy wejść na stronę https://skydive.pl/tandem-rejestruj/zaproszenie/ i dokonać wszelkich formalności przez Internet. Zakupiony voucher jest ważny przez 12 miesięcy. Termin można wybrać od razu przy rejestracji lub najpóźniej tydzień przed planowanym skokiem. W dniu wydarzenia, zaraz po dotarciu na lotnisko, wypełnia się formularz zgłoszeniowy, a następnie poznaje swojego tandem pilota. Tu właśnie zaczyna się prawdziwa zabawa – instruktor prowadzi krótkie szkolenie naziemne, pomaga dopasować kombinezon (nie trzeba go zakładać, jeśli jest wystarczająco ciepło) i dopasowuje uprząż. Następnie wraz z innymi pasażerami wsiadają do samolotu, który wznosi się na wysokość 3000m lub 4000m. Zaczyna się najbardziej emocjonujący moment. Po sprawdzeniu, czy wszystkie zabezpieczenia są na swoich miejscach tandem pilot podpina do siebie uprząż pasażera i razem podchodzą do wyjścia. Następuje moment wyskoku i tzw. swobodne spadanie, którego czas jest uzależniony od wysokości, z jakiej wyskoczono z samolotu (3000m – 30 sekund, 4000m – 60 sekund). Spada się wtedy z prędkością ponad 200km/h, a poziom adrenaliny znacznie się podnosi. W końcu instruktor otwiera spadochron, ale to nie jest koniec podniebnego szaleństwa. Jeszcze przez kilka kolejnych minut podczas szybowania na czaszy pasażer może cieszyć się pięknymi widokami, a nawet przez chwilę samodzielnie sterować spadochronem. Tandem pilot do samego końca dba o bezpieczeństwo i ląduje na ziemi tak, aby pasażer był na jego kolanach i nawet nie miał bezpośredniego kontaktu z ziemią.

Kiedy i gdzie skoczyć?

        Sezon spadochronowy trwa od kwietnia do października. Niecodzienną przygodę można w tym czasie przeżyć w każdy weekend od piątku do niedzieli, jeśli pozwala na to pogoda. Ze względów bezpieczeństwa skoki odbywają się kiedy nie ma mgły, opadów, a pułap chmur nie jest zbyt niski. Do skoku tandemowego warto wybrać Certyfikowany Ośrodek Szkoleń Lotniczych jakim jest np. Skydive.pl. Strefa spadochronowa mieści się na lotnisku w Kruszynie pod Włocławkiem i jest największą w Polsce.

Ceny skoków wahają się między 550zł, a 700zł. Są one uzależnione od wysokości wyskoku. Do każdego z nich można dokupić nagrywanie (250zł). Wtedy dodatkowy skoczek-kamerzysta towarzyszy w trakcie przygotowań i skoku, a profesjonalny film i zdjęcia, w najlepszej jakości, można odebrać już chwilę po skoku. Szczegółową ofertę (i dużo atrakcyjnych promocji) można zobaczyć na stronie skydive.pl

Skok tandemowy idealnie sprawdzi się dla poszukiwaczy wrażeń, osób które  lubią adrenalinę, albo po prostu chciałyby spróbować czegoś nowego i nietypowego.

Artykuł zewnętrzny

 

Oceń post

Zostaw komentarz