Pamięć zewnętrzna – jaką wybrać do laptopa?

Podczas korzystania z laptopa i internetu, każdy z nas przetwarza ogromną ilość informacji. Biorąc pod uwagę fakt, że nawet najlepsze i najdroższe urządzenia niestety bywają wadliwe, musisz przygotować się na utratę ważnych dla Ciebie plików. Jak to zrobić? Warto w takim wypadku zacząć archiwizować dane. Dowiedz się jaką pamięć zewnętrzną wybrać do Twojego laptopa.

Pendrive – czy warto?

Pendrive bez wątpienia jest jednym z najpopularniejszych nośników pamięci zewnętrznej. To małe urządzenie cechuje się prostą obsługą, a dzięki kompaktowym wymiarom możesz zabrać go ze sobą wszędzie. Jeśli zdecydujesz się na taką formę pamięci zwróć szczególną uwagę na jego pojemność. Wybór wielkości zależy od tego jakie konkretnie dane chcesz przechowywać na urządzeniu. Jeśli mają to być dokumenty tekstowe, zdjęcia czy pliki mp3, to w zupełności wystarczy Ci nośnik o pojemności od 2 do 4gb. Natomiast, kiedy planujesz na pamięci zapisywać większe pliki typu gry lub filmy, to lepiej sprawdzi się tani pendrive 64gb.

Następnym parametrem, na który musisz zwrócić uwagę przy zakupie pendrive jest prędkość przesyłania danych. W tym wypadku warto wydać nieco więcej pieniędzy, tym bardziej jeśli nie lubisz czekać na załadowanie plików. Dla standardowych złączy USB 2.0 jest 60 MB/s. Na rynku dostępne są także pendrive o złączu USB 3.0, które zapewniają najszybsze przesyłanie danych, a dodatkowo są one kompatybilne z USB 2.0.

Wady i zalety dysku zewnętrznego

Na początku warto zaznaczyć, że dysk zewnętrzny ma znacznie większą pojemność niż wspomniany wyżej pendrive. Jego cena także jest wysoka, jednak inwestycja w tego typu nośnik pamięci jest naprawdę korzystna. Najnowsze modele urządzeń oferują swoim użytkownikom nawet 2 TB pamięci. Z dysku wygodnie możesz korzystać w domu, ale także przydaje się on w pracy, gdzie archiwizacja danych jest niezbędna. Na tym nośniku możesz bez problemu przechowywać sporą ilość zdjęć, muzyki czy filmów, które obciążają Twój laptop. Dużym jego atutem jest także prędkość transferu danych.

Na co zwrócić uwagę kupując pamięć zewnętrzną?

Jeśli koniecznie potrzebujesz pamięci zewnętrznej i chcesz zdecydować się na zakup któryś z powyżej wymienionych urządzeń, to przede wszystkim zastanów się do czego konkretnie użyjesz danego sprzętu. Zależy Ci na przechowywaniu niewielkiej ilości plików z muzyką lub zdjęciami? W takim przypadku idealny dla Ciebie będzie wybór prostego i małego pendrive. Natomiast do archiwizacji większej ilości danych, zdecydowanie warto postawić na dysk zewnętrzny.

Zastanów się dokładnie jakie urządzenie przenośne przyda Ci się najbardziej tak, byś mógł zawsze mieć pod ręką najważniejsze dane.

Oceń post

Zostaw komentarz