Odkurzacz workowy czy bezworkowy?

Trudno wyobrazić sobie skuteczne sprzątanie bez dobrego odkurzacza. Idealny powinien nie tylko zbierać kurz i zabrudzenia, ale radzić sobie również z sierścią zwierząt czy wbitymi w dywan z długim włosiem pyłkami. Kupując odkurzacz dla siebie, wielu z nas zastanawia się, jaki model wybrać: workowy czy bezworkowy. Przyjrzyjmy się różnicom między nimi.

Odkurzacz workowy – wciąż najpopularniejszy

Mimo podbijających rynek odkurzaczy automatycznych, piorących czy pionowych, wciąż to dobrze nam znane odkurzacze workowe są najpopularniejsze w naszych domach. Z czego to wynika? Modele workowe są praktyczne: wymiana worka przebiega szybko i nie jest skomplikowana.

Minusem jest na pewno konieczność dokupowania worków, co można rozwiązać przez zakup wielorazowego worka tekstylnego. Ten ekologiczny sposób nie jest jednak pozbawiony wad – opróżnianie wielorazowego worka wiąże się z większym kontaktem użytkownika z zebranymi przez odkurzacz zanieczyszczeniami. Z tego powodu nie jest to polecane rozwiązanie dla alergików. W przypadku odkurzacza workowego musimy więc wybrać: stawiamy na ekologię i worki wielorazowego użytku lub mniejszy kontakt z kurzem, a w zamian za to cykliczne wydatki.

Odkurzacz bezworkowy, czyli brak wydatków

Ci, którym zależy na pozbyciu się kosztów eksploatacji, powinni zastanowić się nad modelem bezworkowym. Zamiast miejsca na worek ma on pojemnik, który należy cyklicznie opróżniać i czyścić (przykładowe modele odkurzaczy: https://www.neonet.pl/do-domu/odkurzacze.html). To stały element użytkowania odkurzacza bezworkowego, którego należy mieć świadomość.

Jednak brak konieczności wymiany worków to przede wszystkim zaleta. Zakup odkurzacza to ostateczny koszt, jaki ponosimy. Nie musimy martwić się też o to, gdzie dokupować worki do urządzenia, a także o tym pamiętać. Co więcej, zapełnienie pojemnika nie wpływa na siłę ssania odkurzacza – inaczej niż w przypadku odkurzaczy workowych, które, gdy mają wypełniony kurzem worek, mają zauważalnie niższą wydajność.

Odkurzacz workowy czy bezworkowy? Na co się zdecydować?

Wybierając sprzęt dla siebie, należy wziąć pod uwagę, na czym w przypadku odkurzacza zależy nam najbardziej. Jeśli szukamy odkurzacza dla alergika, na pewno lepiej jest postawić na model workowy. Przy wymianie worków mamy minimalny kontakt z zebranymi alergenami. Odkurzacz bezworkowy sprawdzi się wtedy, kiedy chcemy zminimalizować dodatkowe koszty korzystania z urządzenia. Zauważymy też stałą siłę ssania urządzenia – nawet wtedy, gdy pojemnik będzie całkowicie zapełniony zanieczyszczeniami.

Oceń post

Zostaw komentarz