NASK podsumował IV kwartał 2018 roku

W Polsce funkcję operatora domen z rozszerzeniem .pl, w tym również domen funkcjonalnych i regionalnych, pełni NASK, czyli Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa. To instytucja, która podlega Ministerstwu Cyfryzacji. Abonenci rejestrują jednak domeny nie w NASK-u, lecz w firmach, które są partnerami tego instytutu. Na stronach NASK-u pojawił się raport podsumowujący, jak wyglądał rynek domen .pl w 4 kwartale 2018 roku.

Partnerzy NASK-u

Jak wspomnieliśmy, klienci zainteresowani rejestracją poszczególnych nazw nie robią tego bezpośrednio w NASK-u, lecz korzystają z usług partnerów tej instytucji. Lista tych firm znajduje się pod adresem: https://www.dns.pl/lista_rejestratorow.

Przykładowy wpis wygląda tak:

Po prawej stronie widoczne są ikonki, które pokazują, jakie usługi oferuje dana firma. Na przykład RL oznacza, że rejestrator oferuje usługę .pl Registry Lock. Partnerzy NASK-u umożliwiają nie tylko odpłatne rejestrowanie nazw – pojawiają się również darmowe domeny internetowe.

Domeny .pl w IV kwartale 2018 roku

Na koniec grudnia 2018 roku łączna liczba nazw w domenie .pl wyniosła 2 596 748, co oznacza, że ich liczba zwiększyła się w stosunku do końca poprzedniego kwartału o 11 139. Ważne dla rynku jest to, że zwiększył się po raz kolejny wskaźnik odnowień i wynosi on obecnie 65,59%. Zwiększyła się również liczba abonentów domen, która wynosiła 1 075 433 i jest o 8 029 wyższa w stosunku do końca poprzedniego kwartału. Oto najważniejsze liczby opisujące rynek domen w IV kwartale 2018 roku:

  • 216 partnerów rejestru domen .pl,
  • średnio ponad 2,5 tysiąca rejestracji dziennie,
  • 34 tysiące dokonanych transferów domen,
  • 36 tysięcy domen IDN,
  • 66,03 proc. abonentów to organizacje, a pozostałe to osoby fizyczne.

Z 2 596 748 aktywnych domen w rejestrze NASK-u 76,84% miało bezpośrednio domenę .pl, 18,84% to domeny funkcjonalne (czyli np. .com.pl), a 4,32% to domeny regionalne (np. .waw.pl). W omawianym okresie doszło dokładnie do 33 802 transferów domen, co oznacza, że abonenci zmienili partnera obsługującego utrzymywaną nazwę.

W IV kwartale 2018 roku zarejestrowano 3 429 domen IDN, czyli nazw z narodowymi znakami diakrytycznymi. Na koniec okresu w bazie znajdowało się 35 797 takich domen, co oznacza spadek w stosunku do poprzedniego kwartału tego samego roku o 1,18%. Domeny IDN w dalszym ciągu nie cieszą się w Polsce szczególnym zainteresowaniem, ale też świadomość ich istnienia pozostaje niewielka. Szczyt ich popularności miał miejsce w 2011 i 2012 roku, kiedy to zarejestrowanych nazw było ponad 30 tysięcy więcej.

W dalszym ciągu rośnie zainteresowanie Polaków korzystaniem z zabezpieczenia domen DNSSEC. W 4 kwartale 2018 roku korzystało z niego 502 083 nazw. Dzięki temu systemowi za każdym razem, kiedy wczytywana jest strona WWW, weryfikowana jest również autentyczność i niezmienność danych pochodzących ze strefy DNS tej domeny. Choć rozszerzenie DNSSEC zostało wdrożone przez NASK już 2012 roku, to w dalszym ciągu pozostaje nowinką technologiczną, która jednak cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

W omawianym okresie 2 571 razy skorzystano z usługi opcji na domenę .pl. W tym przypadku mamy do czynienia ze spadkiem w stosunku do poprzedniego kwartału o 552. 1 503 przypadków założonych opcji zakończyło się możliwością rejestracji domeny. Na czym dokładnie polega opcja? Otóż dzięki niej zainteresowany daną nazwą może zarezerwować prawo do pierwszeństwa rejestracji opcji w przypadku, gdy jej dotychczasowy abonament jej nie przedłuży. Opcje są popularnym rozwiązaniem wykorzystywanym m.in. przez handlarzy domenami.

Kim są partnerzy NASK-u?

NASK współpracował w IV kwartale 2018 roku z 216 rejestratorami z 23 krajów. 133 podmioty miały siedzibę w Polsce i łącznie obsługiwały 74,04% nazw. 15,56% domen obsługiwało 55 rejestratorów mających siedzibę w innych krajach Europy, natomiast 10,40% 28 rejestratorów, którzy mieli siedzibę poza Europą. Porównując do poprzedniego kwartału 2018 roku, przybyło 2 rejestratorów – jeden z Polski i jeden z Bułgarii. Oczywiście mowa o firmach, którzy umożliwiają rejestrację domen .pl. Co jeśli interesuje was nazwa z innym rozszerzeniem, np. domena eu – czy warto rejestrować je w tych samych firmach? Jeśli dają one taką możliwość, to jak najbardziej. Należy tylko przeanalizować, czy w przypadku danego biznesu to rozszerzenie ma sens.

Oceń post

Zostaw komentarz