Kupujemy komputer – oto 5 najważniejszych cech dobrego sprzętu!

Szykujesz się do zakupu swojego pierwszego, samodzielnie skomponowanego komputera? Aby był doskonale wydajny i posłużył Ci przez długi czas zarówno do pracy, jak i rozrywki, konieczne jest dobranie właściwych komponentów. Podpowiadamy 5 głównych elementów, które koniecznie musisz mieć!

Płyta główna

O tym, jaką płytę główną powinieneś wybrać do swojego komputera decyduje przede wszystkim jej kompatybilność z innymi komponentami. To od tego zależeć będzie, czy będziesz mógł w pełni wykorzystać potencjał zakupionego procesora czy karty graficznej. Zwróć zatem uwagę, czy poszczególne elementy, z których składać się będzie Twój komputer pasują do siebie. Aby uniknąć wpadek, lepiej wybieraj komponenty znanych i renomowanych w Europie marek o uniwersalnych złączach.

Procesor

Jeśli Twój komputer ma służyć przede wszystkim do pracy, wybór procesora jest całkiem prosty. Jeśli jednak zamierzasz w równie często na nim grać i zależy Ci na uruchamianiu gier na najwyższych ustawieniach, które zapewniają maksymalną przyjemność z rozgrywki, powinieneś zdecydować się na bardziej zaawansowane komponenty. W przypadku najnowszych gier najbardziej niezawodne są procesory z 4 rdzeniami, które obsługują do 8 wątków. Słabsze elementy mogą zacinać się i pracować znacznie wolnej. Tego typu procesor sprawdzi się także doskonale do półprofesjonalnej obróbki zdjęć i filmów.

Pamięć RAM

Pamięć RAM, czyli pamięć operacyjna komputera zapewnia jego płynne działanie i możliwość korzystania z kilku aplikacji jednocześnie. Im jej więcej tym mniejsze jest ryzyko, że komputer będzie się zawieszał lub przegrzewał. Jej odpowiednia ilość umożliwia swobodną obróbkę graficzną oraz granie w gry komputerowe na wysokich ustawieniach. Do celów domowych wystarczy, ze zaopatrzysz się w 8 GB RAM, natomiast jeśli jesteś zapalonym graczem, możesz sięgnąć nawet po 16 GB. Sprawdź, czym jeszcze kierować się przy wyborze RAM.

Karta graficzna

Karta graficzna to komponent, który jest ważny nie tylko dla osób, które chcą grać na komputerze w gry. Od jej wydajności zależy ogólna jakość obrazu – a ma ona znaczenie również przy oglądaniu filmów czy obróbce zdjęć. Obecnie zarówno gry, jak i programy komputerowe wymagają coraz większej ilości pamięci graficznej, zatem aby nie musieć zbyt często wymieniać tego elementu, warto od razu zainwestować w dobrej jakości kartę. A jaka to będzie? Podczas gdy obecnie gry zużywają około 2 GB pamięci graficznej, nowsze silniki mogą sięgać nawet po 4 GB. I taka pojemność karty graficznej powinna być wystarczająca na kilka lat umiarkowanego użytkowania. Natomiast jeśli przewidujesz regularnie grać w gry, możesz pokusić się nawet o kartę 6 GB.

Dysk twardy

Na dysku twardym Twojego komputera przechowywane będą wszelkie dane oraz pliki. Powinien on więc zapewniać odpowiednio dużo miejsca. Jednak jeśli aktualnie nie możesz sobie pozwolić na satysfakcjonującą ilość gigabajtów, zawsze możesz wybrać na początek mniej pojemny model, a miejsce dokupić z czasem lub korzystać z wirtualnych skrytek danych.

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz