Klawiatura dla gracza – wybieramy ciekawe propozycje

Klawiatury dedykowane graczom znaczącą różnią się od modeli, które wykorzystujemy do codziennej pracy lub rozrywki przy komputerze. Bez wątpienia posiadają o wiele więcej funkcji, a niekiedy także nieco inną budową, która ułatwia szybsze reagowanie, co w grach, w których liczy się refleks, ma bardzo duże znaczenie. Czym jeszcze wyróżniają się klawiatury dla graczy i kiedy warto w nie zainwestować? Sprawdzamy!

Klawiatura dla gracza: mechaniczna czy membranowa?

Pierwszy dylemat, z którym musimy się zmierzyć przy zakupie klawiatury gamingowej, to wybór mechanizmu jej działania. Pod tym względem wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje: klawiatury mechaniczne i membranowe. Co je różni i która okaże się lepszym wyborem? Doświadczeni gracze polecają przeważnie klawiatury mechaniczne, ponieważ cechuje je wysoka trwałość, za którą stoi oddzielny mechanizm dla każdego pojedynczego klawisza. Niestety, generują one dużo hałasu, dlatego niekoniecznie sprawdzą się podczas nocnych rozgrywek, zwłaszcza gdy nie mieszkamy sami. Ponadto, dobrej jakości klawiatura mechaniczna kosztuje całkiem sporo. Za model ze średniej półki cenowej zapłacimy ok. 500-600 złotych.

Klawiatura membranowa jest zdecydowanie bardziej popularna, głównie ze względu na przystępną cenę. Wykorzystuje ona membrany, na których znajdują się specjalne gumki, co sprawia, że po wciśnięciu klawisza generowany jest sygnał. Wśród ich zalet wymienia się ciszą pracę oraz cenę. Najtańsze modele znajdziemy już za kilkadziesiąt złotych. Musimy mieć jednak na uwadze fakt, że ich żywotność pozostawia wiele do życzenia.

Układ klawiszy: europejski czy amerykański?

Podczas wyboru klawiatury musimy zwrócić uwagę również na układ klawiszy. Do dyspozycji mamy układ angielski, zwany też europejskim i układ amerykański. Ten drugi łatwo rozpoznać po podłużnej strukturze klawisza shift. Układ europejski wyróżnia zaś dwurzędowy klawisz enter kształtem przypominający haczyk. Czy układ klawiszy ma wpływ na rozgrywkę? W rzeczywistości jest to kwestia mocno indywidualna, ponieważ odczucia z rozgrywki na poszczególnym typie klawiatury są subiektywne.

Przewodowa czy bezprzewodowa?

Wydawać by się mogło, że klawiatura bezprzewodowa bezsprzecznie wygra w tym starciu, głównie dzięki zapewnieniu większej wygody, jednak nic bardziej mylnego. W praktyce często okazuje się, że klawiatura bezprzewodowa wykazuje opóźnienia w rejestrowaniu akcji. To jednak nie wszystko, gdyż możliwe jest nawet wystąpienie zerwania połączenia. Wystarczy sobie wyobrazić, że znajdujemy się w kluczowym momencie akcji, a nasza klawiatura przestaje nagle reagować. Zdecydowanie lepiej więc zainwestować w model przewodowy. Ciekawe propozycje tego rodzaju stanowi klawiatura dla gracza od eManta.pl. Polski producent zapewnia gwarancję na każdy sprzęt, dlatego nie musimy obawiać się ryzyka jego uszkodzenia. Co więcej specjalizuje się on w akcesoriach gamingowych, dlatego każdy miłośnik rozgrywek komputerowych powinien znaleźć tu nie tylko interesujące propozycje klawiatury gamingowej, ale i słuchawek czy myszek komputerowych.

Dodatkowe funkcje

Klawiatura dla gracza powinna posiadać tzw. tryb gaming, który zabezpiecza rozgrywkę przed wszelkimi kombinacjami, które mogłyby ją zaburzyć. Świetnie sprawdzi się także technika anti-ghosting, dzięki której jednoczesne wciśnięcie kilku klawiszy nie zablokuje klawiatury. Przydatną funkcją okaże się także podświetlenie klawiszy umożliwiające rozgrywkę w godzinach nocnych.

Oceń post

Zostaw komentarz