Jakie opony wybrać? Czym się kierować przy zakupie?

Opony są jedynym elementem samochodu, który ma stały kontakt z podłożem. Dlatego też warto o nie zadbać, aby zapewnić sobie i bliskim bezpieczeństwo. Artykuł ten będzie swoistym poradnikiem w zakresie wyboru opony. Ponadto wskażemy miejsce, w którym można tanio kupić i sprzedaż opony.

Opony nowe, czy używane?

Stojąc przed wyborem opony, wielu kierowców zastanawia się, czy wybrać nową, czy używaną. W momencie, kiedy decydujesz się na oponę nową, masz całkowitą pewność jej stanu technicznego. Ponadto zawsze otrzymujesz gwarancję i rękojmię.

Jeśli chcesz dokonać zakupu opon używanych – musisz bardzo uważać. Przejechały one już pewien dystans, który nie musi zgadzać się z zapewnieniami sprzedawcy, dlatego warto dany produkt bardzo dokładnie sprawdzić. Zmierz bieżnik, zbadaj jego stan techniczny, ewentualne ubytki, wnikliwie pytaj sprzedawcę o historię opony.

Rozmiar opony

Jednym z podstawowych parametrów opony jest jej rozmiar. Parametr ten inaczej możemy odczytać jako średnicę danej opony. Przed wyborem odpowiedniego rozmiaru sprawdź instrukcję obsługi swojego auta lub odnajdź tabliczkę znamionową z odpowiednimi informacjami. Do każdego auta producent przewidział inny, dedykowany rozmiar opony. Odpowiednie odczytanie go, a następnie dobranie właściwej opony względem niego jest kluczowe, ponieważ popełnienie błędu na tym etapie może skończyć się nieprawidłowymi wskazaniami prędkości.

Jeżeli nie chcesz przeznaczać dużej kwoty na opony, możesz zdecydować się na takie, które mają mniejszy rozmiar. Będą wyraźnie tańsze, jednak przygotuj się na wizytę w warsztacie samochodowym lub ASO.

Etykieta opon

Każda opona posiada własną, indywidualną etykietę. Informuje ona o głośności, oporach toczenia, a także o zachowaniu produktu na mokrej powierzchni. Ostatni parametr może być nieco mylący, ponieważ odczytywać go należy jako zdolność hamowania z prędkości 80 km/h. Ponadto istotny jest również fakt, że parametry są odwrotnie proporcjonalne względem siebie. Jeżeli jeden parametr będzie bardzo dobry, pozostałe będą wyraźnie gorsze.

Dobierając parametry na etykiecie, skup się na tym, który jest dla Ciebie najważniejszy. Jeśli zależy Ci na oponach cichych – zdecyduj się na takie, które charakteryzują się bezgłośną pracą. Ponadto warto zwrócić uwagę na opory toczenia, gdyż pozwalają one określić zachowanie samochodu na drodze.

Gdzie kupić opony?

Podstawowymi źródłami, z których możemy pozyskać opony, są sklepy motoryzacyjne, wulkanizatorzy i stacjonarne hurtownie oponiarskie. Jednak wiele osób decyduje się na kupno opony przez Internet. To bardzo dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale również czas.

Szczególnie popularny jest serwis Allegro. Oferty związane z ogumieniem znajdziesz w kategorii opony oraz w podkategoriach np. opony zimowe.

oferty opon

Kupujący również mogą skorzystać z wielu, atrakcyjnych opcji. Pierwszą z nich są Monety Allegro.  To system zakupów opierający się na bonach uprawniających do skorzystania z rabatu. Im więcej monet zbierzesz, tym większy otrzymasz rabat. Warto zaznaczyć, że monety otrzymujesz za zakupy na oznaczonych ofertach, a wymieniasz je w swoim panelu użytkownika. Więcej informacji na temat systemu rabatowania znajdziesz tu: monety.allegro.pl. Ponadto przesyłka opon jest w pełni darmowa, a także możliwy jest zakup ogumienia na raty 0%, wszystkie formalności załatwiane są przez Internet.

5/5 - (2 votes)

Zostaw komentarz