Jak zaszyfrować pendrive?

Na urządzeniach z pamięcią przenośną przechowujemy wszystko – od zdjęć z wakacji po dokumenty przydatne w pracy. Pendrive’y zyskują coraz większą pamięć, ale mają jedną, poważną wadę – łatwo je zgubić. Na szczęście nie musimy rezygnować z zapisywania na nich istotnych informacji. Wystarczy dowiedzieć się, jak zaszyfrować pendrive, aby być pewnym o bezpieczeństwo przechowywanych na nim danych.

Po co szyfrować pendrive?

Pendrive’y to dość niepozorne urządzenia. Są niewielkie, często wyglądają jak ozdoba, a nawet zabawka. Jednak te małe sprzęty w dzisiejszych czasach okazują się niezbędne. Przenosimy na nich nie tylko zdjęcia, które chcemy pokazać rodzinie. Wielu z nas używa pamięci przenośnej do zapisywania istotnych dokumentów: skanów paszportów czy CV, wniosków do banku czy inne dane, które nie powinny wpaść w ręce niepowołanych osób.

Z racji na jego niewielkie rozmiary, pendrive łatwo jednak zgubić. Zostawić w punkcie ksero, w którym z niego korzystaliśmy czy po prostu niezauważalnie wyrzucić z torebki, gdy sięgamy po klucze. Ponieważ nigdy nie wiemy, do czego pendrive może nam się przydać, nowo zakupione urządzenie najlepiej od razu zaszyfrować. Jak to zrobić?

Programy do szyfrowania pendrive

Aby zabezpieczyć dane na pendrive, potrzebny będzie nam przeznaczony do tego program. Możemy wybrać spośród wielu z nich, chociażby TrueCrypt, VeraCrypt czy USB Safeguard. Nie musimy jednak pobierać dodatkowego oprogramowania na dysk komputera. Posiadacze komputerowego oprogramowania Windows w wersji 7,8 lub 10 (z wyjątkiem wersji Home) mogą skorzystać z systemowego programu BitLocker. Co ciekawe, można dzięki niemu zaszyfrować również każdy dowolny plik, a także kartę SD.

Jak zaszyfrować pendrive?

  1. Kliknij prawym przyciskiem myszy na Eksplorator Windows
  2. Wybierz Właściwości, a następnie zakładkę Ogólne, następnie Zaawansowane
  3. Aktywuj Szyfrowanie zawartości w celu ochrony danych, zatwierdzając OK.,
  4. Kliknij na Utwórz kopię zapasową teraz
  5. W oknie Zabezpieczenie ustaw swoje hasło
  6. Ponownie wybierz Start -> Właściwości -> System
  7. Podłącz pendrive do komputera
  8. Przy ikonie z dyskiem wymiennym pojawi się opcja Włącz funkcję BitLocker. Kliknij Dalej
  9. Wybierz miejsce, w którym kopia zapasowa klucza ma zostać zapisana i określ, która część pamięci zewnętrznej ma zostać zaszyfrowana
  10. Wybierz Rozpocznij szyfrowanie.

Jeśli nie do końca ufasz temu rozwiązaniu, zawsze pamiętaj o kopiowaniu danych przechowywanych na pendrive i trzymaniu ich w innym miejscu. Takie rozwiązanie uchroni Cię przed bezpowrotnym zgubieniem danych, jednak osoby niepowołane nadal mogą uzyskać do nich dostęp.

Warto też kupować pendrive z pewnych źródeł, na których bezpiecznie przechowasz dane. Listę polecanych przez nas znajdziesz pod tym adresem: https://www.neo24.pl/komputery/nosnikipamieci/pendrive.html.

Oceń post

Zostaw komentarz