jak-napisac-list-motywacyjny

Tak Bardzo Chcę Tu Pracować, Czyli Jak Napisać List Motywacyjny.

Pracodawcy szukają pracowników, którzy zaangażują się w powierzone im zadania. Chcą mieć zmotywowany, a jednocześnie jak najbardziej posłuszny zespół. List motywacyjny jest sposobem przekonania ich, że trafili na odpowiedniego człowieka.
Twoją motywacją do podjęcia pracy jest oferowane za nią wynagrodzenie, a dopiero w dalszej kolejności możliwość realizacji interesujących projektów, samorozwoju i poznania nowych osób.

To wszystko możesz przecież osiągnąć na wiele innych, nie związanych z 8 godzinnym pobytmiem micw siedzibie firmy, sposobów.

Pracodawca wie o tym, chce jednak wierzyć, że wybierasz jego firmę kierując się czymś więcej niż tylko potrzebami finansowymi.

 


 

Gra pozorów?

jak-napisac-list-motywacyjny-gra-pozorow

Zdarzyło Ci się kiedyś szukać pracy tylko dlatego, że potrzebujesz gotówki? Pewnie tak. W końcu konieczność zapłacenia rachunków jest bardziej istotna niż na przykład potrzeba przynależności do organizacji o ugruntowanej renomie. Po prostu musisz z czegoś żyć.

Co nie znaczy, że napiszesz tak w liście motywacyjnym. Będzie tam sporo o twoich kompetencjach, coś na temat idei jakie Ci przyświecają, może też zakreślenie dalekosiężnego planu. Na pewno nie wpiszesz po prostu „Chcę u Państwa pracować, ponieważ potrzebuję 2000 zł miesięcznie by się utrzymać”. Byłoby to poważne faux pas. Czy więc można powiedzieć, że pytanie o list motywacyjny i jego pisanie to tylko gra pozorów między stronami? W końcu pracodawca doskonale zdaje sobie sprawę, że chodzi w tym wszystkim o pieniądze. Mimo to LM mają sens ponieważ pracodawca pyta nie „Dlaczego chcesz pracować?”, ale „Czemu przychodzisz do mnie, a nie do innej firmy?”.

Właściciel firmy czy specjalista od kadr nie wiedzą, że tego dnia zamierzasz wysłać jeszcze 40 CV. Jeśli spełniasz stawiane Ci wymagania dotyczące kompetencji zawodowych w tej firmie, to prawdopodobnie również w innych. Z punktu widzenia pracodawcy masz wybór i niekoniecznie musisz wybrać pracę u niego. Poza tym może on zapłacić Ci tylko określoną kwotę i nie chcąc jej ciągle podnosić musi dać Ci inny powód do dłuższego pozostania w firmie. Dlatego prosi o list motywacyjny, z którego dowie się czego oczekujesz oprócz pieniędzy i czy może Ci to zaoferować.





List motywacyjny jest grą pozorów tylko w firmach, które nie dbają o morale pracowników inaczej niż wynagrodzeniem. Większość przedsiębiorców uważa raczej, że na pewno chcesz zarobić i tego nie warto wpisywać w LM, ale też mieć ze swojej pracy satysfakcję.

 

Sztuka Pisania Podania

sztuka-pisania-podania-list-motywacyjny

List motywacyjny jest rodzajem referencji, które samodzielnie sobie wystawiasz. Jednocześnie musi zachowywać pewne normy kurtuazyjne. Zanim powiemy Ci jak napisać list motywacyjny, zastanów się do kogo chcesz go pisać. Przeprowadzenie choćby minimalnego rozeznania na temat firmy do jakiej aplikujesz i jeśli to możliwe, także osób, które będą oceniać twój list bardzo poprawi twoje szanse. Można by powiedzieć, że jest niezbędne.

Najpierw wypada objeśnić czytelnikom z kim mają do czynienia. Nagłówek po lewej stronie listu powinien więc zawierać twoje imię bądź imiona i nazwisko, a także telefon. Po prawej natomiast umieść datę, a pod nią dane osobowe adresata. W ten sposób upewnisz go w 100%, że nie wysyłasz tego samego listu wszystkim firmom. Dane poprzedź odpowiednio sformułowanym zwrotem grzecznościowym.
– Szanowny Pan Jan Kowalski,
– Szanowna redakcja portalu X,
– Szanowna Pani Dyrektor Janina Kowalska,

Nawet jeśli faktycznie list motywacyjny czytać będzie asystentka, lub pracownik działu kadr, zwróć się do osoby decyzyjnej. Jeśli spodziewasz się, że Twój list przeczyta kolegialnie kilka osób, użyj zwrotów typu
– Szanowny zespół firmy Y,
– Szanowny zarząd spółki Z sp. z o.o.

Właściwa Treść

Cały list powinien zajmować ½ do ¾ strony A4, czyli około 1000-1200 znaków ze spacjami. Pierwszy akapit poświęć na przedstawienie powodu, dla którego wysyłasz LM. Jeśli na przykład aplikujesz na posadę kontrolera jakości, przypomnij o tym swoim odbiorcom.
Kolejne kilka akapitów masz na zwarte i rzeczowe, a jednocześnie interesujące przedstawienie odpowiedzi na 2 pytania:

Czego Ty oczekujesz od pracodawcy, oprócz oczywiście wynagrodzenia?
Wybraź sobie jak mogłaby wyglądać idealna praca na tym stanowisku. Zapomnij o kwestiach finansowych. Gdyby zarobki były identyczne w kilku firmach, zdecydowałyby twoje poboczne potrzeby i ambicje. Możesz na przykład pożądać prestiżu, lub przeciwnie – anonimowości w swoich działaniach zawodowych. Jeśli motywuje Cię możliwość uczestnictwa w szkoleniach i podnoszenia kompetencji – napisz to w LM. Najlepiej umieść w liście tylko prawdziwe ambicje, które Tobą kierują. Unikaj natomiast tych, które wydają Ci się odpowiednie dla danego stanowiska, ale pozostają Ci obce.

Inaczej jako osoba „szukająca kolejnych ambitnych wyzwań i nieuznająca słowa niemożliwe” dostaniesz jakiś wybitnie stresujący projekt i od razu pożałujesz, że przyjęto Cie do tej pracy.
Dlaczego jesteś najlepszą osobą na dane stanowisko?
Tu już możesz trochę się zareklamować, staraj się jednak nie powielać informacji wyraźnie zakreślonych w twoim CV. Możesz rozwinąć coś co wcześniej pojawiło się w kategoriach: atuty, cechy charakteru, dokonania i osiągnięcia. Te ostatnie nie muszą być udokumentowane umowami, mogą nawet nie być bezpośrednio związane z działalnością zawodową, jeśli tylko udowadniają posiadanie przez Ciebie kompetencji mających znaczenie dla nowego miejsca pracy.

Przykładowo jeśli udało Ci się przepłynąć kajakiem całą Wisłę, to z pewnością charakteryzuje Cie wytrwałość w dążeniu do celu. Pamiętaj, że kłamstwo ma krótkie nogi. Możesz wprowadzić pracodawcę w błąd podając nieprawdziwe informacje i raczej nie ma on jak ich sprawdzić. W całej idei listów motywacyjnych chodzi jednak o nawiązanie dobrej i trwałej współpracy, która zakończy się gwałtownie jeśli ktoś udowodni Ci oszustwo.

W ostatnim akapicie podkreśl swoją gotowość do nawiązania współpracy i podsumuj to co jest już w liście motywacyjnym. Poniżej całego listu umieść frazę „z poważaniem” i swój podpis. Jeśli chcesz zrobić wrażenie osoby sympatycznej, załącz pozdrowienia dla zespołu firmy. Pamiętaj jednak, że jest to odrobinę mniej profesjonalne. W żadnym wypadku natomiast nie umieszczaj w tekście emotikonek i podobnych znaków graficznych.

Po napisaniu i podpisaniu całego listu motywacyjnego zostaw go na chwilę – na przykład zaparz sobie herbatę. Potem wróć do niego i przeczytaj go. Najlepiej na głos. Dzięki temu unikniesz drobnych błędów, które niekorzystanie wpłynęłyby na odbiór Twojego Listu Motywacyjnego.Weź sprawy w swoje ręce i przeczytaj o tym, jak zadbać o swoją karierę zawodową.

Wysyłanie Listu Motywacyjnego

Wysyłanie Listu Motywacyjnego

Wiedza jak napisać list motywacyjny to nie wszystko. Musisz jeszcze odpowiednio go dostarczyć do adresanta. Współcześnie najpopularniejszą metodą jest wysłanie wiadomości e mail, lub wgranie wiadomości na serwer pracodawcy z pomocą umieszczonej na jego stronie aplikacji. Tradycyjne listy, nie tylko motywacyjne odchodzą do historii, ale związane z nimi zasady dobrego wychowania częściowo zostały przeniesione na wiadomości elektroniczne.

Po pierwsze muszą one być czytelne, a więc w tym wypadku – zapisane w łatwo odczytywanym pliku. Zdecydowanie najlepszym wyborem jest to .PDF. Format ten jest odczytywany przez każdą firmę. Jako plik graficzny nie może też zostać zniekształcony przez otwarcie innym programem niż ten, którego używasz.

Jest to bardzo istotne gdy Ty korzystasz z Microsoft Word, a firma z wolnego oprogramowania lub na odwrót.
Nadaj plikowi właściwą nazwę. Jeśli ktoś widzi na liście załączników „Jak Kowalski – List Motywacyjny” z pewnością chętniej go otworzy niż gdy będzie tam „Nowy Dokument PDF”.
Jeśli wysyłasz e mail, list motywacyjny potraktuj jako załącznik, oddzielny od tego w którym znajduje się twoje CV. W temacie i treści swojej wiadomości zwięźle napisz dlaczego wysyłasz swoją aplikację np.

W odpowiedzi na Państwa ogłoszenie na portalu Gumtree.pl dotyczące wakatu na stanowisku inżyniera produkcji, przesyłam CV i list motywacyjny. Z poważaniem.
Pozostałe informacje są już w CV lub LM.
Między słowami
Odbiorca listu motywacyjnego może się z niego dowiedzieć znacznie więcej niż Ty zamierzasz tam zawrzeć. Na pewno na przykład znajdzie tam odpowiedź na pytanie czy potrafisz poprawnie formułować myśli w języku polskim (ewentualnie innym języku, w którym napisany jest LM). Mówi o Tobie także to czy używasz krótkich, czy rozbudowanych zdań. W efekcie uważny czytelnik może wywnioskować nieco na temat twojego rzeczywistego charakteru. Nie zwróci na to uwagi, jeśli cechy jakie u Ciebie podejrzewa nie będą stały w jawnej sprzeczności z tym co piszesz o sobie. W działach kadr zatrudnia się psychologów właśnie po to by takie sprzeczności wychwycić i odrzucić kandydatów, którzy próbują za bardzo stuningować swoje atuty i kompetencje.

Przemyślenia, Czyli Jak Napisać List Motywacyjny Poprawnie I Skutecznie

Przemyślenia Czyli Jak Napisać List Motywacyjny Poprawnie I Skutecznie

Podczas pisania listu motywacyjnego w twojej głowie może pojawić się pytanie „Czy ja naprawdę chcę tam pracować?”. Nie ignoruj go. Dużo lepiej poświęcić czas i energię na kontakt z mniejszą ilością firm, ale takich, w których rzeczywiście widzisz swoja przyszłość. Oczywiście nie rezygnuj z szansy i jak już udało Ci się zacząć pisać LM to go dokończ.

Miej jednak świadomość, że w ten sposób ryzykujesz krótką i nieudaną współpracę z nowym pracodawcą. Dlatego jeśli już potrzebujesz szybkich wpływów na konto i decydujesz się aplikować, to przed napisaniem listu motywacyjnego (ostatecznie w trakcie) pomyśl o tym jakie pozytywne strony możesz znaleźć w objęciu danego stanowiska. Świadomość, że możesz polubić daną pracę bardzo pomoże Ci na rozmowie kwalifikacyjnej, podczas której przyszły pracodawca będzie próbował wyczuć czy to co zamieszczasz w CV i LM jest prawdą.

Proces rekrutacji nie jest wojną, a próbą nawiązania porozumienia miedzy dwoma lub więcej myślącymi osobami. Nieczyste zagrania z obu stron są godne ubolewania. Pisaliśmy również artykuł o tym jak napisać CV

 

Stopniowo właściciele i managerowie firm przekonują się, że szczery pracownik może być cennym nabytkiem, a wymagać zaufania od niego można tylko jeśli sama firma postępuje właściwie.

Coraz więcej uwagi przykłada się do jakości komunikacji.

Jak napisać list motywacyjny, mając to na uwadze?

Postaw się w roli osoby prowadzącej rekrutację.

Napisz tak by było to dla Ciebie jak najbardziej rzetelne.

Oceń post

Zostaw komentarz