Najpopularniejsze Polskie Hostingi

Hosting To Podstawa Profesjonalnego Wizerunku Firmy w Sieci

Tworzysz własną stronę w internecie? Doskonale. Najpierw jednak zastanów się gdzie chcesz ją umieścić. Wybór wpływa na kilka czynników, takich jak objętość informacji jakie możesz umieścić na stronie czy ilości gości, którzy mogą naraz korzystać ze strony bez ryzyka zawieszenia jej funkcjonowania. Znajdziesz zarówno oferty płatnego jak i darmowego hostingu. Mamy nadzieję, że dzięki informacjom poniżej wybór stanie się nieco łatwiejszy.

Na co zwrócić uwagę wybierając lokację dla własnej wizytówki w internecie?

 


 

Czy Darmowy Hosting to Dobry Hosting? Oczywiście, że.. Nie

Jeśli planujesz postawienie niewielkiej strony internetowej, która miesięcznie będzie mieć kilkuset gości – np. chcesz stworzyć stronę poświęconą wąskiej tematyce, lub „firmową” wizytówkę dla lokalnej działalności, najważniejszą wytyczna będzie dla Ciebie cena. Znalezienie hostingu darmowego nie jest problemem, warto jednak pamiętać, że jego dostawca chce zarobić w ten czy inny sposób. Może to oznaczać reklamy – albo takie które pokażą się Tobie (np. w panelu administracyjnym) albo takie, do których oglądania będą zmuszeni goście twojej strony. Jeśli wybierzesz hosting z reklamami, nie masz wpływu na to jakie są one treści, choć teoretycznie w interesie reklamodawcy jest znalezienie stron powiązanych tematycznie. W dalszym ciągu jednak na Twojej stronie o silnikach odrzutowych może pojawić się reklama pieluch. Działają w ten sposób między innymi domeny rejestrowane na prv.pl i yoyo.pl.
W przypadku darmowego hostingu mogą się też pojawiać problemy z transferem danych. Może się tak zdarzyć nawet wówczas gdy Twoja strona jest odwiedzana tylko przez 1 osobę, a wynika to z faktu współdzielenia możliwości przez większą liczbę użytkowników. Jeśli inna strona, która dzieli hosting z twoją nagle zostanie najechana przez tysiące użytkowników, pochłonie cały dostępny transfer danych i do twojej nie będzie dostępu. Zdarza się to rzadko, ale jednak jest istotnym mankamentem. Z przykrością, jako zwolennicy darmowych usług, musimy przyznać, ze w większości wypadków dobry hosting jest płatny. Najbardziej polecany bezpłatny to 000webhost.pl.

 


 

Opłacalność Oferty Ograniczonej Limitami – Wybór Hostingu na Podstawie Ceny

Kiedy korzystasz z hostingu, masz przydzielone pewne możliwości, poza które nie opłaca się wykraczać. Ograniczenia dotyczą przede wszystkim:

  • pasma transferowego,
  • powierzchni dysku na serwerze,
  • ilości stron / domen,

O limitach warto wiedzieć 2 rzeczy:

Po pierwsze za ich przekraczanie możesz słono zapłacić. Zazwyczaj regulamin lub warunki umowy określają kary umowne za przekroczenie limitu, szczególnie w zakresie transferu (zbyt dużo gości naraz). Czasami w umie jest zapis, że w razie przekroczenia limitu transferu strona automatycznie się wyłącza, a Ty nie ponosisz z tego tytułu kosztów. To korzystniejsze, ale…

Druga wiadomość jest taka, że jeśli specjalnie się nie uprzesz to nigdy nie osiągniesz limitu oferowanego nawet przez darmowy czy tani hosting. Dopiero kiedy stworzysz potężny portal, odwiedzany codziennie przez tysiące użytkowników możesz potrzebować opcji „bez limitów”.

Poznaj Prawdziwe Perełki – Hosting Płatny, Droższy i dla VIPów

Ceny za hosting są zróżnicowane. Prosta strona na współdzielonym serwerze może swobodnie działać za 40-60 zł rocznie co nie wydaje się wygórowaną kwotą. W tym przedziale mieszczą się w większości usługi dedykowane dla stron prywatnych, niewielkich sklepów internetowych, wizytówek firmowych i tym podobnych.
Polecany jest w tej kategorii zwłaszcza linuxpl.com, choć i tej firmie zdarzają się problemy z obsługą klienta. 

Także nazwa.pl, hekko.pl i dropped.pl, dhosting.pl działają dość dobrze w kategorii tanich hostingów, natomiast również popularne home.pl i az.pl budzą więcej wątpliwości wśród użytkowników. Masz również do wyboru przynajmniej kilkudziesięciu mniejszych dostawców. Trudno dokonać ich dokładnego porównania ponieważ częste są zmiany takie jak wykupienie jednej firmy przez inną, udostępnienie nowej usługi itp. Wyższa półka oznacza serwery VPS.

Tu można spodziewać się już znacznie lepszych usług, ale koszt to zazwyczaj 300-800 zł rocznie. Przede wszystkim twoje strony na takim serwerze mają zagwarantowany minimalny (i to raczej solidny) pas transferowy, bez względu na obciążenie dotyczące innych użytkowników. Poza tym przeważnie dostępne są narzędzia ułatwiające zarządzanie bazami danych, a w polu Limit Zajmowanej Przestrzeni jest puste pole.

Hosting z tej półki wybierz kiedy masz własną ogólnokrajową firmę lub prowadzisz popularne forum.
Są jeszcze serwery dedykowane. Czyli całe dla Ciebie. Korzystają z takich raczej wielkie portale, których liczba gości przekracza pół miliona dziennie, a stopień rozbudowania sprawia, że trudno połapać się nawet z mapą strony. Jeśli potrzebujesz takiego hostingu, zapłacisz tysiące zł rocznie, dlatego najpierw znajdź dobrego specjalistę, który porówna oferty kilku firm.

Hosting Wymagania,czyli na Co Warto Zwrócić Uwagę 

Hosting Wymaganiaczyli na co Warto Zwrócić Uwagę

 

Możliwe, że nie każdy hosting spełnia wymagania jakie przed nim stawiasz. Określenie powyższych jest proste jeśli korzystasz z gotowego CMSa takiego jak WordPress czy Joomla, albo Drupal. Jeśli dopiero zaczynasz szczerze polecamy takie rozwiązanie. CMSy mają jasno określone wymagania, a większość usług hostingowych jest dostosowana do tych najbardziej popularnych.
Jeśli nie masz pewności czy oprogramowanie, którego używasz i hosting będą kompatybilne wyślij zapytanie do dostawcy usług hostingowych. Ogólnie serwery powinny wspierać jak najnowsze wersje PHP i MySQL.
Wymaganiem mniej oczywistym jest tworzenie kopii zapasowych twojej strony przez firmę hostingową. Bardzo przydatne, ale często dodatkowo płatne lub wykonywane raz w miesiącu. Sprawdź w umowie jak często będzie wykonywana kopia zapasowa – może to kiedyś zaoszczędzić Ci sporo pracy.

Postaw Na Wsparcie Techniczne Hostingu – Istotna Kwestia Warta Przemyślenia

Hosting Postaw Na Wsparcie Techniczne Hostingu Istotna Kwestia Warta Przemyślenia

 

Jeżeli sądzisz, że pomoc techniczna jest Ci niepotrzebna, to praca nad stroną www może szybko zweryfikować Twoje zdanie. Bardzo mało prawdopodobne by nigdy nie zdarzył się problem z edycją danych albo dostępem do strony. W przypadku rozwiązań darmowych i tanich zdarza się też, że strona całkowicie pada i nie można jej wyświetlić. Na serwerach dedykowanych i VPS tego nie ma, albo przynajmniej… nie widać tego. Problemy techniczne mogą się zdarzyć i największym.
Różnica jest w czasie reakcji na błędy. Jeśli dostawca hostingu ma specjalistów czuwających przy serwerach 24 h na dobę przez 365 dni w roku, to powinni oni zażegnywać kryzys w kilka minut. Faktycznie jednak utrzymanie odpowiedniej liczby wykwalifikowanych pracowników kosztuje, więc zdarza się, że na pomoc musisz poczekać. Jeśli jednocześnie wysypie się większa ilość stron, w pierwszej kolejności zostaną obsłużeni klienci VIP, których często dostawca po prostu przełączy na inne pasmo minimalizując poślizg do sekund. Darmowa strona musi poczekać na interwencję, ale jeśli problem dotyczy tylko jej – również uzyskasz pomoc od razu.

Jeśli strona działa przez 99% czasu – jest w porządku, jeśli przez 99,9% – doskonale. Jeśli natomiast firma hostingowa chwali się, że wszystko działa u nich przez 100% czasu – kłamie. Najwyżej poślizgi są mało zauważalne.
Przed wybraniem hostingu, szczególnie z mniej znanej firmy zasięgnij opinii użytkowników na temat pomocy technicznej. Dobry hosting musi mieć właściwe wsparcie, w przeciwnym wypadku zabierze Ci wiele nerwów.
Nieprzyjemne jest między innymi informowanie użytkowników o usterce już po jej usunięciu. Miło móc powiedzieć „sytuacja opanowana” tylko, że Ty wcześniej nie wiesz co się dzieje i dlaczego twoja strona nie działa jak powinna. Firmy, które informują Cię (mailem, SMSem) o bieżących usterkach to rzadkość.
Optymalnie kiedy możesz zawsze skontaktować się zarówno przez czat jak i telefonicznie, a o wszystkich zmianach i błędach to firma informuje Ciebie.

Sprawne Łączenie i Przenoszenie Usług 

Sprawne Łączenie i Przenoszenie Usług

 

Przeważnie zarówno hosting jak i domenę może Ci zaoferować ta sama firma. Jeśli wykupisz obie usługi, pewnie dostaniesz też pewien rabat. Jeśli jednak Ci to nie pasuje – nic nie stoi na przeszkodzie by wybrać domenę od innego dostawcy.

Żadna z firm nie powinna robić problemów, choć pewnie obie wyślą Ci swoje oferty.
Jeśli twój dostawca hostingu zawiódł Cię w jakiś sposób, na pewno możesz przenieść stronę do innego, nie tracąc jednocześnie domeny.

Prawdopodobnie nawet nowa firma pomoże Ci w przenosinach. Jeśli wybierzesz płatną opcję, taka usługa będzie darmowa i z reguły zaproponują Ci ją na samym początku znajomości. Ze zrozumiałych względów trudniej Ci będzie liczyć na pomoc firmy, od której odchodzisz.

Najpopularniejsze Polskie Hostingi 

Najpopularniejsze Polskie Hostingi

 

Choć możesz skorzystać z usług hostingowych kilkudziesięciu firm, to większość rynku jest zajęta przez kilka z nich. Blisko 14% ma aktualnie az.pl. Z pewnością wynika to z niskich cen, ale świadczy również, o tym, ze mimo zróżnicowanych opinii wielu użytkowników ceni sobie te usługi. Inaczej przeszliby do konkurencji, na przykład:

  • nazwa.pl i home.pl mają po ponad 10% udziału w polskim rynku,
  • linuxpl.com przyciąga blisko 8% użytkowników,
  • hekko.pl, dropped.pl, ovh.pl i kej.pl oscylują około 2 % rynku
  • pozostałe firmy mają do 1,5% udziału w rynku, niektóre z nich tylko 0,001 % (czyli ok. 70 domen)

Więcej danych możesz zobaczyć przeglądając ranking hostingów.

Duża konkurencja na Polskim rynku jest dla Ciebie korzystna. Wszyscy mocno konkurują między sobą, więc muszą obniżać ceny zamiast je podnosić. Zdarza się, ze pierwszy rok można mieć hosting za darmo lub za symboliczną złotówkę.
Wybierając mało znana firmę warto sprawdzić, czy w ogóle ona istnieje. Jeśli na jej stronie nie ma danych zawierających np. NIP i REGON – pewnie nie. Z twojego punktu widzenia jest to o tyle kłopotliwe, że jeśli urząd skarbowy w końcu znajdzie takiego dostawcę krypto-hostingu to twoja strona zostanie po prostu wyłączona.

Kilka Ostatecznych Słów – Jak Wybrać Odpowiedni Hosting dla Swojej Strony Internetowej?

Kilka Ostatecznych Słów Jak Wybrać Odpowiedni Hosting dla Swojej Strony Internetowej

Hosting to jedna z tych spraw, bez których trudno się obyć. Strona www przyda Ci się jako wizytówka, czy sposób na nawiązanie kontaktu z innymi osobami. Jeśli tworzysz pierwszą witrynę w swoim życiu, zacznij od wybrania wygodnego CMS, potem sprawdź którzy dostawcy z nim współpracują. Dla strony domowej wybierz hosting tani, ale jednak płatny – dzięki temu jakoś usług będzie nieco wyższa. Na pewno lepszy będzie kontakt z pomocą techniczną.

Natomiast jeśli planujesz postawienie potężnej, popularnej witryny nie oszczędzaj na hostingu.

Wielu użytkowników nawet krótkie przerwy w dostępie do strony wyprowadzają z równowagi – po co masz tracić z tak błahego powodu ich dobrą opinię o Tobie.

Jeśli masz ciekawe spostrzeżenia, które dotyczą tematu dobry hosting w Polsce – chętnie poznamy Twoje zdanie.

5/5 - (1 vote)

Jeden komentarz

  1. Darmowy hosting jest dobry, jeśli chce się postawić stronkę na chwilę. W celach próbnych / ćwiczeniowych? Oczywiście jak później nie wiąże się to z dodatkowymi kosztami obowiązkowymi. Ja w seohost zapłaciłem fakt, ale niewiele. I mam pewność tej jakości. Teraz jeszcze widzę że można u nich rabat 50% na hosting dostać z racji czarnego piątku i cyber poniedziałku.

Zostaw komentarz