bezpieczeństwo data center

Komplet Informacji O Bezpiecznym Data Center

Data center to miejsce w jakim znajdują się odpowiednie sprzęty informatyczne i telekomunikacyjne takie jak choćby serwery. Skupienie ich w jednym miejscu pozwala na zapewnienie odpowiednich warunków użytkowania.

Wiele wytycznych powinno być spełnionych by dane data center zasłużyło na tytuł miejsca bezpiecznego, z jakiego można korzystać bez jakichkolwiek obaw.

Najważniejszym elementem każdego z takich miejsc jest odpowiednie zaopatrzenie w energię elektryczną. W każdej sekundzie taka serwerownia pochłania wielkie ilości prądu. Każdy pojedynczy serwer to wielkości rzędu 250 W, a pomnożyć to przez setki czy też tysiące serwerów daje nam jednoznaczną odpowiedź o jak wielkich mocach mowa.

Oprócz serwerów w data center pracują urządzenia chłodzące, komputery, świetlówki itp. Skoro takie miejsce pracuje przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu to wielkim wyzwaniem jest przygotowanie nieprzerwanych dostaw energii. Bezpieczeństwo zapewnia się poprzez przygotowanie kilku źródeł zasilania. Każda serwerownia opierająca się na tylko jednym źródle energii nie będzie brana poważnie, nie będzie profesjonalnym graczem na rynku usług data center. Dodatkowo stawia się również na własne generatory prądotwórcze.

Kolejnym czynnikiem jaki gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w serwerowni jest oczywiście przygotowanie odpowiedniego chłodzenia. Rodzaj systemów obniżania temperatury uzależniony jest od wielkości data center. W przypadku największych graczy oferujących usługi wynajmu powierzchni serwerów mowa o profesjonalnych urządzenia, które oprócz swoich właściwości obniżania temperatury ściśle regulują kwestie wilgotności. Mniejsze firmy, stawiające na kilkadziesiąt serwerów zadowalają się klimatyzacją i tak naprawdę przy takich ilościach to w zupełności wystarczy.

data center

Odnosząc się do kwestii wilgotności należy wspomnieć, że jest to bardzo ważne. Proces skraplania wody może zaszkodzić serwerom łącznie z ich spaleniem, dlatego gdzie występuje ich nagromadzenie należy bacznie kontrolować nie tylko temperaturę ale również wilgotność.

Wymieniając różnego rodzaju zabezpieczenia jakie zostały przygotowane w data center nie można zapominać naturalnie o ochronie fizycznej takich miejsc. Wiąże się z tym skomplikowana logistyka oraz żmudne przygotowania wielu zapór bezpieczeństwa. To nie tylko odpowiedniego przygotowanie pomieszczeń na serwery gdzie dostęp mają tylko wybrani.

Całe otoczenie budynku z serwerami powinno być pilnie chronione zarówno przez ochronę jak również dodatkowe zabezpieczenia w postaci systemu monitoringu, systemu kontroli każdego aspektu. Zniszczenie fizyczne serwerowni powoduje praktycznie zmiany niemożliwe do odtworzenia. Dlatego najwięksi gracze rynkowi nie szczędzą grosza na coraz to wymyślne systemy zabezpieczeń.

Ostatni aspekt zabezpieczenia data center zgodnie z normami to naturalnie ochrona przed pożarem. Wiadomo działanie serwerowni jest wysoko narażone na pożar. Praca w wysokiej temperaturze, plątanina tysięcy kabli. Dlatego inwestuje się nie tylko w tradycyjne systemy wykrywania dymu.

W miejscu gdzie są tysiące serwerów należy w sekundzie zlokalizować jedno zepsute urządzenie i dlatego inwestycje w odpowiednie systemy informatyczne mają tutaj niebagatelne znaczenie. Dodatkowo w data center nie ma możliwości stosowania wody do gaszenia pożarów. To zrozumiałe, a w zamian stosuje się różnego rodzaju innowacje technologiczne w postaci specjalnych mieszanek gazów.

Oceń post

Zostaw komentarz