Co to znaczy swag

Dowiedz Się Co To Znaczy Swag. Popularne Słowo Swag!

Czy to coś co można mieć, chwalić się tym, czy raczej unikać?

Popularne wśród młodych ludzi określenie potrafi przysporzyć trudności już dwudziestopięciolatkom, którzy przecież wcale nie są jeszcze tacy starzy.

A może są? Może wszyscy jesteśmy?

Język internetu to dynamiczny, nie poddający się żadnym normom gramatycznym i stylistycznym angielski. Cały czas pojawiają się w nim nowe słowa, a stare nabierają nowych znaczeń. Wszystko to miesza się i komplikuje, ponieważ nie ma żadnej nad tym kontroli. Jest tylko ludzka wolność w używaniu takich określeń jakie im się podobają i są rozumiane przez ich rozmówców. Dlatego warto też wiedzieć co to znaczy lol.





Najtrudniej jest wówczas gdy osoby z różnych środowisk spotykają się i każda próbuje mówić „własnym” językiem. Oczywiście obie strony mogłyby wówczas skorzystać z oficjalnego języka danego kraju, który z natury swojej służy rozstrzyganiu, które z używanych wyrażeń są właściwe.

Z pewnością jednak znasz osoby, dla których poprawne wysławianie się po polsku stanowi wyzwanie. Z drugiej strony spotykasz się też ze słowami obcego pochodzenia, które nie mają dobrych polskich odpowiedników.

Dlatego czasem warto trochę douczyć się nawet młodzieżowego slangu. Za 10 lat może on być obowiązującym językiem. Dzisiejsi 15-latkowie będą wówczas stać na jego straży, broniąc go przed jeszcze młodszymi słowami. Tak to działa. 

Dlatego warto wiedzieć kto mówi YOLO i co to jest SWAG.





 

Co To Znaczy Swag? – Historia 

co to znaczy swag - historia

W latach sześćdziesiątych obnoszenie się ze skłonnościami homoseksualnymi nie było popularne. Geje woleli nie afiszować się ze swoją seksualnością, obawiając się ataków. Pojawiły się więc symbole, znane jedynie części społeczeństwa, które identyfikowały osoby homoseksualne i miejsca ich spotkań. Jednym z nich był skrót SWAG.

Co to znaczy SWAG? – Secretly We Are Gay, czyli Sekretnie Jesteśmy Gejami. Pomagał homoseksualistom znajdować partnerów i lokale, gdzie byli dobrze widziani, bez jawnego ogłaszania wszem i wobec, że są homoseksualni.

Zmiany społeczne w kolejnych latach spowodowały, że geje przestali się ukrywać. Tym samym stary skrót powoli zaczął tracić na znaczeniu i w latach 90’ zanikł niemal całkowicie.
Przypomniano sobie o nim, gdy ktoś w zupełnie innym kontekście zapytał co to znaczy swag.

Lans – Równoważne Znaczenie Swag

lans

Tłumaczyć nieznane poprzez nieznane. Podstawowy błąd jaki mogą popełnić encyklopedyści. Trudno jednak tłumaczyć słowo SWAG jedynie wyrażeniami obecnymi w słowniku języka polskiego w roku 1990. Kiedy słowo SWAG pojawiło się ponownie było określeniem stylu bycia i ubierania się. Bardzo pozytywnym w swoim wydźwięku, od początku jednak niedookreślonym.

Swag można było zyskać robiąc coś niezwykłego, nie tylko wyglądając. Nieodmiennie było to jednak określenie dotyczące całokształtu obejmującego zarówno zachowanie jak, noszony strój czy gadżety.

Można powiedzieć, że zaczęło podobnie jak wcześniejsze słowo „lans”, które przez swag zostało niejako zastąpione. Jeśli ktoś miał swag, to znaczyło, że ubierał się oryginalnie, ciekawie, miał własny styl, ale jednocześnie wybierał markowe ubrania i biżuterię. Imponował innym tym co miał i w jaki sposób potrafił to eksponować.

Budził też w pewnym stopniu zawiść, gdyż musiał wydać sporo grosza by osiągnąć odpowiedni wygląd. Same pieniądze jednak nie wystarczały, potrzebne było to coś trudno uchwytnego co odróżnia bogatego, ale totalnie nie mającego gustu dzieciaka od kogoś budzącego szacunek.

Dla niektórych prawdziwy swag miały tylko gwiazdy i celebryci, którzy wpływali na trendy mody, ale się im nie poddawali. Pojawiło się rozwinięcie „skrótu” swag – stuff we all get. Jest trudno przetłumaczalne na polski. Można użyć wyrażenia „rzeczy, które nosimy”, ale nie oddaje ono właściwie dumy z owego swagu. Pierwotne znaczenie oczywiście zdewaluowało się równie szybko jak to było w przypadku lansu. Co sądzisz o zdjęciach w stylu selfie? – czy są lanserskie? 

Kto Miał Swag?

Oczywiście to bardzo uznaniowe, jednak można wskazać znanych ludzi, którzy pozytywnie i negatywnie byli kojarzeni ze słowem swag. Bez wątpienia w tym gronie powinien znaleźć się Justin Bieber, kochany przez nastolatki, ale wywołujący niekoniecznie przyjazne emocje u starszego pokolenia.

Ze stylem kojarzona jest też Cher Lloyd. W mniejszym stopniu również inni piosenkarze i członkowie zespołów urodzeni między 1990 a 1995 rokiem byli uważani za obdarzonych swagiem. Byli wśród nich zarówno amerykańscy, czarnoskórzy raperzy jak i europejskie wokalistki popowe.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]

Co To Znaczy Swag? – Dewaluacja Słowa

Kiedy ktoś mówił „Ona ma swag” lub „Ty masz swag” było to odbierane jednoznacznie jako wyraz szacunku. Przynajmniej na początku. Bardzo szybko jednak pojawili się ludzie, którzy twierdzili, że ich styl ubierania się i zachowania powinien być jedyny obowiązujący, a każdy kto nie potrafi go naśladować powinien wrócić na swoją wieś.

Kiedy ktoś stwierdził „Ja mam swag, a Ty nie.” oczywistym było, że oprócz tych którzy zignorują takie stwierdzenia lub zaczną im zaprzeczać, pojawią się i tacy, którzy wynajdą wady samego swagu.

Tu z pomocą przyszło poprzednie, starsze znaczenie słowa swag. Uznano, że swag to nowa, gejowska moda, co nie miało wiele wspólnego z rzeczywistością. Nietrudno było przekonać część społeczeństwa do takiego postrzegania swagu, jako że moda osób, którym powszechnie przypisywano swag była raczej mało męska.

Problem w tym, że moda w ogóle jest mało męska, więc zawsze można użyć tego argumentu. Przypomniano sobie więc stary skrót i od samego początku „nowożytnego” użycia słowa swag kojarzyło się ono dwuznacznie.

Jednocześnie podobnie jak wcześniej nastolatki lansowały się nieudolnie udając swoich idoli, tak i teraz słabe naśladownictwo przykryło, a potem zastąpiło pierwotny swag. Naturalny proces wykrzywiania i udziwniania wszystkiego co zaczęło się zbyt górnolotnie ma miejsce cały czas.

Stale kolejne słowa tracą swoje pierwotne znaczenia i ze swagiem nie mogło być inaczej. Szybko uznano, że to coś dla młodzieży, która jeszcze nie wypracowała swojego stylu i małpuje znanych piosenkarzy czy aktorów. Znalazło to odbicie w popularnym powiedzeniu, że „Chłopcy mają swag, a mężczyźni styl”.

Swagger

swagger

Skoro jest swag, to musi być i swagger. To określenie jest jednak raczej pejoratywne i niewiele osób chciałoby powiedzieć o sobie, że są swaggerami. W tłumaczeniu na nieco starszy slang oznacza ono szpanera, a więc kogoś kto próbuje zaimponować innym drogimi rzeczami, które kupił, muskulaturą lub urodą i robi to w sposób arogancki, pozbawiony dobrego smaku.

Swagger chce być podziwiany, ale nie ma zwyczaju okazywac szacunku nikomu, kogo uważa za gorszego od siebie. Wiele osób nie wie, że samo słowo swagger jest starsze od swag i być może stało się przyczyną do jego utworzenia.

Jako czasownik to swagger znaczy: puszyć się, pysznić się, ale także kroczyć z dumą. Jest używane w Szkocji, w lokalnej gwarze języka angielskiego. W Angli, czy USA było raczej martwym słówkiem. Do czasu oczywiście.

Swagger to doskonałe wyrażenie by opisać kogoś aroganckiego i pewnego siebie. Jak widać jednak znaleziono w nim kilka pozytywów. Właśnie one na kilka lat przekonały miliony młodych ludzi do słowa swag. W końcu po subkulturach takich jak emo, pewność siebie mogła wydawać się podstawą.

Swag Jako Kierunek w Modzie

swag jako kierunek w modzie

Oczywiście każda moda gdy powstaje, jest promowana jako ta najdoskonalsza i lepsza od wszystkich poprzednich. Potem dany trend przestaje budzić zachwyt i trzeba go jakoś zaklasyfikować, chociażby po to by w odniesieniu do niego móc promować nową, jeszcze dziwniejszą modę.

Rzeczywiście pewne elementy stroju bardziej kojarzą się (pozytywnie i negatywnie) ze swagiem. Wynika to raczej z nałożenia się na siebie mody na pewien typ stroju i popularności danego określenia niż z celowego działania kogokolwiek. Niemniej powstało coś co można by określić mianem swag-styl.

Najbardziej charakterystyczna jest tu czapka z daszkiem. Koniecznie sztywnym i optycznie zbyt dużym w stosunku do głowy. Daszek odchodzi od czapki pod kątem, lekko w górę i jego przydatność jako ochrony przed słońcem jest ograniczona. Można nosić „swagowe” czapki daszkiem do przodu, do tyłu, a nawet na bok.

Popularne były również zwykłe czapki, przypominające te zimowe, ale noszone w cieplejsze miesiące, najczęściej w połączeniu z bluzą z długim rękawem lub marynarką. Do swagu pasują drobne gadżety takie jak okulary przeciwsłoneczne, muszki i krawaty, efektowne zegarki czy biżuteria.

Ubiór często uzupełniają sportowe lub pseudo sportowe buty w jaskrawym kolorze. Jak zwykle damska moda ma tu do powiedzenia więcej niż męska, choć zasadnicze elementy są podobne. Różnica jest zwłaszcza w dolnej części stroju. Męski swag-styl oznacza spodnie, choć czasem mocno udziwnione. Panie miały do wyboru również legginsy, shorty, spódniczki i szeroki zestaw butów na płaskim obcasie.

Niezbędnym uzupełnieniem stroju i ekwipunku były gadżety elektroniczne. Smartfony, słuchawki i inne eksponowano, zwłaszcza jeśli były odpowiednio drogie i oryginalne. Pod tym względem jednak styl nie różnił się ani od wcześniejszych, ani późniejszych.

Te elementy kojarzą się dziś z trendem w modzie określanym jako swagowy. Faktycznie swag przypisywano osobom ubierającym się bardzo różnie, a oryginalność była początkowo dobrze widziana.

Zakończona Era Słowa Swag?

Słowo swag traci na popularności. Zdewaluowało się zbytnio by było warto go bronić. Z punku widzenia nastolatków lepiej jest stwierdzić, że swag to coś czego widocznie potrzebowały starsze, niewiele wiedzące o świecie roczniki.

Po kilku latach gdy było modne, musiało ustąpić następnym, nowszym określeniom. Podobnie jak wcześniej lans i szpan, swag stopniowo staje się określeniem kogoś o złym guście i w dodatku popisującego się tym.

Języki, zarówno angielski, jak i polski żyją i zmieniają się, a ich wersje używane przez młodych ludzi są wyjątkowo dynamiczne. Nie ma tam miejsca na stagnację, zwłaszcza wśród pozytywnych i negatywnych określeń. 

Współcześnie bardzo trudno określić co to znaczy swag i komu można go przypisać.Chyba najczęściej jest używane w memach internetowych o zdecydowanie negatywnym wydźwięku. 

Być może nadeszła pora na nowe słowo, które będzie synonimem uznania dla stylu jaki ktoś reprezentuje?

Oceń post

Zostaw komentarz