Co można robić po studiach z informatyki?

Studia informatyczne to kierunek, który od lat cieszy się sporym zainteresowaniem. Dzieje się tak ze względu na powszechne przekonanie, że dzięki informatyce bez problemu można znaleźć dobrze płatną pracę od razu po skończeniu studiów. Czy faktycznie studia inżynierskie na tym kierunku to droga do łatwego sukcesu? Zobacz, na jakich stanowiskach możesz pracować po studiach informatycznych.

Programista

Niewątpliwie to jeden z zawodów, który jest marzeniem wielu osób interesujących się informatyką. Wszystko za sprawą nie tylko prestiżu tej profesji, ale przede wszystkim zarobków. Doświadczony programista, znający kilka języków programowania, może zarabiać nawet kilkanaście tysięcy złotych miesięcznie! Co więcej, to branża, na którą panuje aktualnie dość silny trend związany m.in. z przebranżawianiem się, co dodatkowo wzmacnia zainteresowanie tą specjalnością. Aby rozpocząć swoją przygodę z programowaniem, należy ukończyć odpowiednie studia (na kierunku informatyka) lub zapisać się na kurs prowadzony przez dobrą i sprawdzoną szkołę. Wybierając tę ścieżkę kariery, trzeba jednak liczyć się z tym, że nie jest to łatwa praca. Programiści stale muszą aktualizować swoją wiedzę oraz często pracują pod presją czasu. Ponadto wiele godzin spędzają przed komputerem, na czym cierpi ich zdrowie. Naturalnie wszystko to rekompensuje nie tylko satysfakcja z tworzenia coraz to lepszych projektów, ale także odpowiednie wynagrodzenie.

Twórca aplikacji mobilnych

Aplikacje mobilne z każdym rokiem stają się coraz popularniejsze. Mają za zadanie ułatwić użytkownikom korzystanie ze smartfonów czy urządzeń mobilnych. Stąd na rynku pracy coraz częściej widać zapotrzebowanie na tego typu specjalistów. Studiowanie informatyki daje możliwość wybrania specjalności, na której studenci rozwijają swoją wiedzę w zakresie budowy oprogramowania mobilnego czy jego projektowania. Jedną z nich jest specjalizacja „inżynier aplikacji i systemów mobilnych”, dostępna m.in. w Zachodniopomorskiej Szkole Biznesu w Szczecinie na kierunku informatyka (więcej o informatyce można przeczytać na stronie uczelni https://www.zpsb.pl/studia-i-stopnia/kierunki-i-specjalnosci/informatyka). Takie studia pozwalają na zdobycie wiedzy niezbędnej do pracy na stanowisku twórcy aplikacji mobilnych. Poznać tu można nie tylko tajniki systemów, ale również podstawy tworzenia interfejsów czy grafiki 2D.

Administrator sieci komputerowych i baz danych

Bazy danych to potężne narzędzia dla wielu przedsiębiorców, dlatego do ich obsługi potrzeba specjalisty z doświadczeniem, który nie tylko będzie o nie dbał, ale także stale je aktualizował i odpowiednio zabezpieczał. Administrator sieci komputerowych i baz danych to kolejna profesja, do której doprowadzić mogą studia informatyczne. Zawód ten wymaga ogromnej wiedzy z zakresu konfiguracji różnych sieci informatycznych oraz umiejętności projektowania infrastruktury sieciowej. Jednak zapotrzebowanie na takich specjalistów jest wysokie, stąd nie muszą się oni martwić o pracę. Co więcej, wynagrodzenie także nie należy do najmniejszych (starszy specjalista może zarabiać nawet ok. 8/9 tys. złotych miesięcznie), co dodatkowo zwiększa atrakcyjność tego zawodu.

5/5 - (1 vote)

Zostaw komentarz