Aplikacje webowe a strony internetowe – jakie są różnice?

Świat się zmienia, a razem z nim zmieniają się powiedzienia. Jednym z najbardziej popularnych i dokładnych jest powiedzenie o stronach internetowych. Jeśli firma nie posiada strony internetowej, to można powiedzieć, że nie istnieje. Strona internetowa, profile w mediach społecznościowych, a także aplikacje mobilne są najlepszym sposobem na pozyskiwanie nowych klientów, komunikację z nimi oraz reklamę własnej działalności.

Aplikacja mobilna i strona internetowa – co wybrać? Aby dokonać najlepszego wyboru, warto poznać różnicę między stroną internetową i aplikacją webową. Choć aplikacja i strona służą do przedstawienia Twojej firmy w sieci, to robią to na różny sposób.

Strona internetowa

Głównym zadaniem strony internetowej lub wizytówki internetowej jest informowanie świata i użytkowników o Twojej firmie. Za pomocą strony internetowej przekazujemy takie informacje jak historia, misja i cel firmy, a także szczegóły naszej oferty, przykładowe realizacje oraz cennik i dane kontaktowe.

Jeśli podchodzić do określenia czym jest strona internetowa pod względem technicznym, to jest ona statycznym tworem webowym. Strony internetowe są tworzone za pomocą HTML i stylów CSS, które pozwalają na przedstawienie informacji w przyjazny dla oka użytkownika sposób, ale nie dają możliwości jego interakcji z systemem.

Aplikacje internetowe

Odmiennie od strony internetowej, aplikacja webowa jest systemem, którego celem jest komunikacja z użytkownikiem. Aplikacje mobilne są interaktywne, dlatego za pomocą nich użytkownicy mogą robić zakupy, składać zlecenia i rezerwacje.

Zobacz aplikacje webowe na: https://greenparrot.pl/software-house/oferta/dedykowane-aplikacje-webowe/

Właśnie interaktywność jest zaletą, dzięki której aplikacje cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. Warto jednak wytłumaczyć różnicę między aplikacją i stroną internetową na prostym przykładzie. Przykładowo, przyjmijmy, że chcemy kupić bilety na koncert ulubionego zespołu. Jeszcze 10-15 lat temu, prawdopodobnie, najlepszym rozwiązaniem było pojechanie do sklepu, który sprzedaje dane bilety. Aktualnie, nie musisz wychodzić z domu by dostać bilety na koncert.

Na stronie internetowej możesz sprawdzić szczegóły koncertu oraz ceny biletów, ale w celu rezerwacji lub zakupu będziesz musiał się kontaktować telefonicznie lub mailowo. Za pośrednictwem aplikacji webowej szybko i wygodnie wybierzesz miejsca, dokonasz płatności, a bilety będą u ciebie już w kilka minut.

Obecnie, granica między stroną i aplikacja internetową jest zatarta. Co jeden uważa za podstawową stronę internetową, inny nazwie aplikacją webową. Już dawno się przyzwyczailiśmy do tego, że nieodłączną częścią, nawet najbardziej prostej i typowej strony internetowej jest formularz kontaktowy. Jednak według określenia formularz kontaktowy jest interaktywną częścią strony, dlatego dany serwis już nie jest stroną internetową, a aplikacją webową.

Oceń post

Zostaw komentarz