tumblr

Tumblr – mikroblogowanie w dobrym stylu

Platforma mikroblogowa Tumblr powstała w 2007 roku, a jej założycielem jest David Karp. Jest to nic innego jak strona, na której można pisać blogi. Korzystać z niej może każdy i to zupełnie za darmo, dlatego też zdobywa ona coraz większą popularność. Oprócz słowa pisanego, można tu również zamieszczać zdjęcia, obrazki, filmiki, a także pliki muzyczne, cytaty, czy dialogi lub linki. Dzięki podziałowi na czytelne kategorie, serwis jest przejrzysty i przyjemnie się z niego korzysta. Istotne znaczenie ma również to, że nie ma tu nachalnych reklam, jak na Facebooku, który niestety stracił przez to wielu użytkowników.


Od czasu powstania serwisowi udało się zdobyć wielu inwestorów, dzięki czemu nadal korzystanie z niego nic nie kosztuje. Do najbardziej znanych firm inwestujących w Tumblr należą między innymi Insight Venture Partners, Spark Capital, czy Union Square Ventures. Oczywiście są tu także opcje Premium, np. niektóre szablony, ale do wyboru jest także mnóstwo darmowych funkcji, które w zupełności wystarczają.

Popularność portalu Tumblr

Jak już wspomniałem Tumbrl zdobywa coraz większą popularność. Znajduje się na nim aż 165,6 miliona blogów, a od momentu uruchomienia opublikowano około 73 miliardy postów. To ogromne liczby, świadczące o tym, że Tumblr stale rośnie w siłę. Założyciel portalu David Karp powiedział w  wywiadzie, którego udzielił portalowi TechCrunch, że już w czerwcu 2011 roku na Tumbrl było 20 milionów blogów, dzięki czemu wyprzedził on znany serwis blogowy WordPress. Bez wątpienia było to ogromny sukces, ale trzeba także zauważyć, że czas, w którym osiągnięto tak imponujący wynik to zaledwie 4 lata, więc potencjał platformy jest naprawdę duży. Miejmy jednak nadzieję, że nie doprowadzi to do naszpikowania jej reklamami i płatnymi funkcjami, co jak wiadomo przytrafiło się Facebookowi.

Z oficjalnych danych można dowiedzieć się między innymi, że każdy użytkownik Tumbrl publikuje średnio 14 wpisów w ciągu miesiąca.

 

Niemal połowę z nich stanowią zdjęcia, ale niezwykłą popularnością cieszy się tzw. reblogowanie, czyli po prostu cytowanie lub udostępnianie treści czyjegoś bloga na swojej stronie.Oczywiście swoje blogi prowadzi tu także wiele znanych i cenionych marek. Przepiękne zdjęcia zamieszcza tu np. Nikon, a szwedzki Electrolux prowadzi bardzo popularny kulinarny blog Now You’re Cooking. W bardzo ciekawy sposób korzystają z Tumblr’a niektóre państwa, między innymi Szwecja i Islandia. Obydwa blogi są prowadzone w formie narracji, przy czym w przypadku Islandii „narratorem” jest sama wyspa, która w pierwszej osobie opowiada o swojej historii i ciekawych wydarzeniach. Na platformie swoje blogi mają także inne znane firmy, jak chociażby

  • CocaCola
  • BMW
  • eBay
  • Disney
  • Sephora


Na popularność Tumblr’a ma wpływ także to, że platforma jest stale udoskonalana, dzięki czemu użytkownicy mogą korzystać z coraz bardziej ciekawych funkcji. Ponadto twórcy portalu starają się gromadzić społeczność wokół kilku głównych tematyk, dlatego utworzono np. Tumblr Music, gdzie znaleźć można najciekawsze muzyczne wpisy z blogów Tumblr. Niewątpliwym atutem Tumblr jest także jego prostota. Wszystkie posty obserwowanych przez nas użytkowników są widoczne w jednym miejscu, a edycja bloga, czy samych wpisów jest bardzo prosta.

Dlaczego warto zainteresować się Tumblr?

tumblr

Przede wszystkim dlatego, że platforma jest niezwykle łatwa, a nawet intuicyjna w obsłudze, a dzięki wielu wbudowanym formatom, pozytywnie wyróżnia się na tle innych tego typu portali. Nie ma tu ograniczenia, jeśli chodzi o ilość znaków, a do każdego wpisu można dodać zdjęcie, plik muzyczny, czy filmik – łączenie kilku formatów jest jak najbardziej możliwe, pomimo istniejącego podziału. Ponadto portal udostępnia różnego rodzaju szablony, dzięki którym z łatwością można stworzyć treści, wyróżniające się na tle innych. Do wyboru są szablony audio, wideo, tekstowe, cytatów zdjęć, czy dialogów. Jak już wspomniałem, nie ma tu problemu z dodawaniem plików tekstowych do zdjęć, czy na odwrót – system jest niezwykle elastyczny. Co więcej, posty można dodawać także z telefonu i to bez względu na format. Możliwe jest również przesyłanie postów mailem, ale o tym później.

Dużą zaletą korzystania z Tumblr jest także dostęp do wielu aplikacji mobilnych i internetowych.

Można je wykorzystywać także na innych stronach, a nawet tworzyć swoje własne. Ponadto w każdej chwili można zmienić ustawienia w taki sposób, aby nasze posty były automatycznie dodawane do Twittera, czy Facebooka. Naturalnie warto rozważyć, czy jest to dobry pomysł – czasem co za dużo, to niezdrowo 😉 Tumblr to również świetne miejsce dla programistów i inżynierów, którzy dzięki API mogą tworzyć ciekawe projekty.

Bardzo ciekawe jest to, że Tumblr podobnie zresztą jak Twitter, pozwala na śledzenie innych użytkowników. Każdy wpis można reblogować. Co to oznacza? Jest to przenoszenie postów z czyjegoś bloga na swój. Zazwyczaj reblogowane są zdjęcia, a użytkownicy, których wpisy są reblogowane, są o tym poinformowani. Wpis, który zreblogujemy jest widoczny na naszym kokpicie, a także na kokpitach osób, które obserwują naszego bloga.

Posty można także polubić, podobnie zresztą jak na Facebooku. Ważną informacją jest to, że o polubieniu postu dowie się zarówno jego autor, jak i inni użytkownicy. Wpisy oznaczone serduszkiem nie są wyświetlane na naszym kokpicie, jeśli nie obserwujemy blogu ich autora.

Z Tumbrl’a warto korzystać także dlatego, że daje on możliwość prowadzenia kilku blogów z jednego konta. To bardzo przydatna opcja, ponieważ pozwala realizować się na kilka sposobów. Jeden blog może dotyczyć np. naszego codziennego życia, a drugi hobby, czy ulubionych filmów. Ponadto portal pozwala na zmianę ustawień prywatności, dzięki czemu nasze wpisy nie będą widoczne dla wszystkich, a jedynie dla osób, które obserwujemy.

Jak stworzyć swój własny mikroblog?

stworz swojego wlasnego mikrobloga

Najpierw trzeba się oczywiście zarejestrować. Wpisujemy więc swój e-mail oraz hasło, po czym klikamy zarejestruj. Dla mnie osobiście problemem było wpisanie kodu z obrazka – naprawdę trudno go było odczytać, nawet po kilku próbach.

Niemniej rejestracja nie jest trudna, więc raczej każdy powinien sobie z tym poradzić. Należy jednak pamiętać o tym, aby zweryfikować swój adres mailowy. Wystarczy kliknąć na link przysłany w e-mailu zaraz po rejestracji. Czasem zdarza się, że e-mail trafi do folderu spam, dlatego warto to sprawdzić.

Pierwsze kroki po zalogowaniu to dodanie kilku blogów do obserwacji. Ich propozycje znajdują się po prawej stronie ekranu, ale możemy też wpisać interesujące nas frazy w specjalnej wyszukiwarce w prawym górnym rogu ekranu. Aby obserwować wybrany przez nas blog wystarczy na niego wejść i kliknąć „Obserwuj”. Zazwyczaj opcja ta znajduje się w prawym górnym rogu ekranu, ale może być także w innym miejscu, co zależy od zastosowanego szablonu. Następnie dodajemy swoje zdjęcie profilowe, wiek i ewentualnie krótki opis swojego bloga. Nie jest to  konieczne, ale z pewnością ułatwi innym użytkownikiem podjęcie decyzji o tym, czy nasze wpisy będą dla nich interesujące.

Najważniejszym miejscem na Tumblr jest oczywiście kokpit, nazywany zamiennie dashboard, czyli synonim tablicy w Facebooku lub po prostu strona główna. Nasza tablica nie jest widoczna dla innych użytkowników, ale możemy na niej obserwować aktywność obserwowanych osób, a także zobaczyć reblogowane przez nie wpisy. Ponadto na kokpicie widzimy również własną aktywność.

Z racji tego, iż na samym początku dodajemy kilka blogów do obserwacji, możemy zobaczyć najaktualniejsze wpisy na naszym kokpicie. Oczywiście od razu mamy dostęp do kilku opisywanych już opcji – reblogowania, czy polubienia. Możemy również kliknąć na ikonę Notki i sprawdzić kto dany wpis polubił, czy zreblogował.

Zanim rozpoczniemy pisanie swojego bloga, powinniśmy przyjrzeć się Ustawieniom. Wbrew pozorom nie ma tu nic trudnego, a najlepiej zacząć od ikon znajdujących się u góry strony.

  • Pierwsza z nich, w formie domku, to oczywiście strona domowa, czyli nasz Kokpit. Klikamy ją zawsze wtedy, gdy chcemy wrócić na swoją stronę, np. z innego blogu,
  • Kolejna ma kształt koperty, więc można się domyślić, że są to Wiadomości, czyli zazwyczaj pytania, proponowane posty lub fan maile, które otrzymywane są przez nasze blogi,
  • Następna ikona to znak zapytania, czyli Pomoc. Tutaj można dowiedzieć się między innymi jak zmienić zdjęcie portretowe, czy hasło oraz wielu innych ciekawostek,
  • Przedostatnia ikonka jest najważniejsza, gdyż są to Preferencje. Tutaj w ustawieniach konta możemy wybrać i zmienić szablon swojego bloga, zmienić jego opis, zdjęcie portretowe, zezwolić na komentarze, pytania, czy propozycje postów. Warto właśnie teraz wpisać tytuł naszego bloga i jego krótki opis. W tym miejscu możemy również połączyć nasze konto z kontem na Facebooku lub Twitterze. Zmienimy tu także strefę czasową, czy preferowany język. Dostępne są również ustawienia kokpitu, powiadomień i aplikacji mobilnych. Z poziomu ustawień możemy także utworzyć nowy blog,
  • Ostatnia ikona umożliwia wylogowanie.

Teraz przyszła pora na rozpoczęcie naszego mikrobloga

Przechodzimy więc na Kokpit, klikając ikonę z domkiem.

kokpit - ikona z domkiem

Następnie decydujemy, jaki format będzie miał nasz post. Do wyboru mamy opcje wspomniane już wcześnie. Najczęściej publikowane są zdjęcia, więc właśnie na nich się na razie skupimy.

Klikamy więc ikonkę z aparatem i pojawia nam się okienko, umożliwiające dodanie fotek.

wybor-formatu-zdjecia-tumblr

 

Zdjęcia najprościej jest przeciągnąć z folderu, w którym się znajdują lub po prostu kliknąć na znajdującą się na środku okienka ikonę.

Można również zrobić zdjęcie, klikając „Zrób zdjęcie” w lewym dolnym rogu otwartego okna.

Tumblr zapyta nas wówczas o zezwolenie na użycie kamery, więc trzeba je wyrazić.  Nie zapomnijcie się uśmiechnąć 😉

przeciagnij-tutaj-swoj-obrazek

 

Zdjęcia można także dodawać z konkretnego adresu, klikając napis „Adres URL”. Każde ze zdjęć można oczywiście podpisać. Następnie klikamy „Publikuj” lub wybieramy inną z dostępnych w tym przycisku opcji, np. prywatność, aby nasze zdjęcie było widoczne wyłącznie dla obserwowanych użytkowników. Nasz pierwszy post jest już widoczny na naszym kokpicie. Możemy również dodać post tekstowy lub jakikolwiek inny. Najlepiej pisać zawsze wtedy, gdy mamy coś ciekawego lub ważnego do powiedzenia. Ważne, aby robić to w miarę regularnie i starać się być aktywnym.

Jak dostosować wygląd swojego bloga?

O opcjach związanych ze zmianą wyglądu było już wspomniane przy okazji opisu przycisku „Preferencje”. Teraz zajmiemy się tym krok po kroku. Wchodzimy więc na swój Kokpit i klikamy „Preferencje”. Interesuje nas Website Theme. Do wyboru mamy tu dwie opcje: Edytuj szablon oraz Znajdź szablony.

edytuj-szablon-znajdz-szablony

Najpierw nauczymy się edytować szablon. Wybieramy więc opcję Edytuj szablon.

Teraz mamy do wyboru kilka opcji, znajdujących się po lewej stronie ekranu. Zwróćmy uwagę na zakładkę „Przeglądaj szablony”. Tuta znajdują się gotowe szablony, z których niektóre są bezpłatne, a inne należą do tzw. premium i trzeba za nie zapłacić. Po wybraniu jednego z szablonów, z prawej strony widzimy zmiany w naszym blogu. Jeśli nam odpowiadają, to klikamy „Użyj”, a jeśli nie, to wybieramy inny szablon.

szablony-tumblr

Oczywiście w momencie, gdy już na jakiś się zdecydujemy, nadal możemy go edytować. Opcje dostępne są po lewej stronie ekranu i dla każdego szablonu są nieco inne. W niektórych można np. zmienić tło na jakieś własne zdjęcie, a w innych nie jest to możliwe. Podobnie jest z czcionkami, czy rozmieszczeniem elementów. Programiści mogą skorzystać z opcji „Edytuj HTML” i samodzielnie zmienić konstrukcję strony. Warto chwilę się tym pobawić, aby nasz blog wyróżniał się na tle innych i komponował się z treścią publikowanych postów.

Najlepsze szablony w sieci

Z racji tego, iż Tumblr jest portalem bardzo popularnym, istnieje mnóstwo osób, które zajmują się tworzeniem szablonów oraz tzw. skórek. Wiele z nich można pobrać za darmo, ale są i takie, które sporo kosztują. Niektórzy autorzy chętnie przyjmują drobne wsparcie finansowe, ale umożliwiają także pobieranie szablonów za darmo. Wybór jest naprawdę ogromny, a oto strony oferujące najciekawsze szablony:

  • Level82 – jest to stronka słynąca z najpiękniejszych i najbardziej oryginalnych szablonów. Co ważne, aż 17 z nich dostępnych jest za darmo, choć ich autorzy chętnie przyjmują wsparcie finansowe, nawet całkiem niewielkie,
  • Tumblr Theme Garden – szablony te znajdziemy klikając na „preferencje” i wybierając „Find themes”. Znajdują się tu liczne skórki stworzone przez zarządzających stroną, a także przez jej użytkowników. Wiele z nich jest darmowych, ale są i płatne. Niektóre szablony mają dodatkowe funkcjonalności i mogą być edytowane. Dzięki czytelnemu podziałowi na kategorie, łatwo można znaleźć coś, co się nam spodoba, a także wyświetlić np. tylko darmowe szablony,
  • Theme Guide – jest serwisem, który oferuje minimalistyczne, stylowe szablony za darmo. Są one stonowane i umożliwiają zmianę czcionki, kolorów, czy dodawanie muzyki. Na pewno spodobają się każdemu, kto preferuje styl klasyczny i nie przepada za przerostem formy nad treścią,
  • Snazzy Space – oferowane tu szablony są całkowitym przeciwieństwem poprzedników. Tutaj wszystko błyszczy i migoce, pojawiają się animowane loga i bannery, kolorowe interaktywne tła, indywidualne paski przesuwania tekstu i kursory – po prostu barkowy przepych, ale uwaga – strona z takim szablonem może się dłużej ładować,
  • Templates101 – tutaj również można znaleźć szablony ze zmieniającą się dynamicznie grafiką, a zdecydowana większość z nich jest kolorowa i błyszcząca. Ponadto na stronie są również porady i interesujące wskazówki, dzięki którym można samodzielnie stworzyć szablon i wprowadzić go do Tumblr,
  • Themes by Issac – coś dla wielbicieli sztuki nowoczesnej. Skórki są całkowicie darmowe i wyjątkowo kreatywne, a przy tym można je dowolnie edytować,
  • The Max Davis – wystarczy tylko powiedzieć, że jest tu aż 14 milionów kopii szablonów. Szczególnie popularne są zwłaszcza wielokolumnowe skórki, które można konfigurować i z łatwością zainstalować na swoim blogu,
  • Theme Hunter – swoje szablony publikują tutaj różni twórcy, więc są one naprawdę nieprzeciętne. Tematyka jest bardzo różnorodna, a zdecydowana większość szablonów dostępna jest za darmo,
  • Themes that You like – oferuje szablony na Tumblr o nowoczesnym designie i innowacyjnych rozwiązaniach. Strona w ciągu zaledwie kliku miesięcy zdobyła ogromną popularność wśród bloggerów,
  • Totally Layouts – alterntywna baza szablonów, w której znaleźć można skórki modowe, z ulubionymi postaciami, czy trójwymiarowe.

Oprócz tradycyjnych szablonów o układzie kolumnowym, dużą popularnością cieszą się także tzw. siatki, czyli układ kokpitu, który umożliwia prezentację zdjęć i treści w postaci równych rzędów. Gotowe szablony tego typu można znaleźć na tej stronie . Wyglądają one bardzo efektownie i przede wszystkim pozwalają na łatwe przeglądanie treści, umieszczonych na blogu. Obecnie skórki „siatkowe” zyskują coraz więcej zwolenników wśród użytkowników Tumbler’a. Można również stworzyć taką skórkę samodzielnie, choć wymaga to znajomości HTML i stylów CSS. Użytkownicy Tumblr’a korzystają w tym celu z odpowiednich skryptów, np. z narzędzia Wookmark, czy Masonry.

Jak dodać muzykę na swój blog?

JAK DODAC MUZYKE NA TUMBLR

Dodanie muzyki na swój blog nie jest trudne, choć wymaga poświęcenia chwili czasu. Przedstawiam obszerny artykuł w tym miejscu –  Jak dodać muzykę na tumblr . Najpierw trzeba wejść na stronę http://www.wikplayer.com/.

  1. Następnie klikamy na Create new Playlist i wybieramy jedną z dostępnych skórek.
  2. Klikamy Next i przenosimy się na kolejny poziom:
  3. Najprostszym i najszybszym rozwiązaniem jest wklejenie linku do playlisty w Youtube. Następnie profilujemy ustawienia, zaznaczając np. Repeat Playlist, dzięki czemu utwory będą odtwarzanie bez przerwy. Klikamy Done i otrzymujemy kod HTML, który należy teraz skopiować pomiędzy sekcje <body>. Jak to zrobić?
  4. Otwieramy swojego bloga i klikamy na zakładkę Dostosuj, znajdująca się po prawej stronie.  Następnie klikamy Edytuj HTML.

Wygenerowany kod wklejamy w linijce zaczynającej się od numeru 23, ale tylko wtedy, gdy mamy domyślny, pierwszy szablon. Następnie zapisujemy zmiany. Sztuczka udaje się raczej tylko osobom, które znają nieco HTML, ponieważ w zależności od wybranego szablonu, może on wyglądać nieco inaczej i miejsce wklejenia linku tekstu będzie inne. W moim przypadku „skuteczna metoda” Wirtualnego Wojownika okazała się nieskuteczna 😉 Niemniej warto spróbować. Ciekawe możliwości wklejania muzyki na swojego bloga oferują także niektóre serwisy internetowe, np.:

  • StreamPAD.com
  • Hypster.com
  • BeeMP3.com
  • Grooveshark.com

Tips & Tricks dla początkującego blogera

tips and tricks dla tumblr amatora

Wiemy już do czego można używać Tumblr, jak to zrobić i dlaczego warto skorzystać z tej możliwości. Okazuje się jednak, że serwis ma również wiele innych, całkiem ciekawych funkcji, które znacznie ułatwiają pracę. Oto kilka trików, dzięki którym Tumblr nie będzie miał dla nas tajemnic:

  • Nie każdy wie, że na Tumblr można jednocześnie edytować kilka swoich postów jednocześnie. Jak to zrobić? Wystarczy wejść w zakładkę „Posty”, znajdującą się po prawej stronie kokpitu i kliknąć opcję „Masowy edytor postów”. Dzięki temu można edytować lub dodać tagi do wszystkich wpisów, a także usunąć niechciane posty,
  • Na Tumblerze można publikować swoje posty poprzez mail. Jest to bardzo łatwe, ale najpierw trzeba wejść w „Preferencje” (symbol trybika u góry strony). Tam znajdujemy punkt „Publikowanie przez e-mail”. Na podany w tym miejscu adres możemy wysyłać informacje ze swojej skrzynki mailowej, aby zostały opublikowane na Kokpicie. Wysłać można zarówno tekst, jak i zdjęcia, linki, a nawet cytaty. Ponadto wiadomość można także oznaczyć tagami, pisząc je pod treścią postu. Należy jednak pamiętać, że póki co nie ma możliwości publikowania poprzez mail postów wideo i audio,
  • Istnieje również prosty sposób na opublikowanie postu audio na swoim Kokpicie. W tym celu trzeba wybrać w telefonie numer 1-866-584-6757 i zostawić wiadomość, która nastęnie zostanie przetworzona na post audio,
  • Nietrudno zauważyć, że Tumblr nie daje możliwości komentowania postów. Można to jednak zmienić, ale należy pamiętać, aby przed opublikowaniem jakiegokolwiek wpisu kliknąć na ikonkę trybika i zaznaczyć opcję „Zezwalaj na komentowanie za pomocą zdjęcia”,
  • Jeśli kogoś interesuje czas opublikowania posta, to można to łatwo sprawdzić, najeżdżając myszką w jego górny, prawy róg. Wygląda to mniej więcej tak: link
  • Niemal na wszystkich serwisach informacyjnych, rozrywkowych, czy jakichkolwiek innych istnieje możliwość udostępnianie interesującej nas treści na Facebooku lub Twitterze. Okazuje się, że Tumblr też ma taką opcję, ale żeby była ona dostępna trzeba przeciągnąć przycisk „Udostępnij na Tumblrze”, który znajdziemy na stronie http://www.tumblr.com/tips
  • Jak w prosty sposób skontaktować się z osobami, których posty widać na naszym Kokpicie? Nic trudnego, wystarczy że z poziomu Kokpitu najedzie się myszą na zdjęcie wybranego użytkownika, a rozwinie się dodatkowe menu. Klikamy tam ikonkę takiego małego, szarego człowieczka 😉 i rozwijają się opcje: Zadaj pytanie, Wyślij fan maila lub Zablokuj. W zależności od potrzeb, klikamy jedną z tych opcji.

Oczywiście opcji jest znacznie więcej, jak chociażby możliwość przewijania postów na kokpicie za pomocą klawiszy K i L, co znacznie ułatwia nawigację. Generalnie Tumbrl jest bardzo łatwy w obsłudze i osoba, która jest tu po raz pierwszy na pewno ze wszystkim sobie poradzi.

10 najpopularniejszych blogów na Tumblr

Tumbrl jest portalem, który został utworzony w Stanach Zjednoczonych i co za tym idzie, właśnie tam cieszy się największą popularnością.

Oto lista 10 najczęściej odwiedzanych i obserwowanych blogów według Quantcast, posiadających domenę tumbrl.:

  1. mcupdate.tumblr.com – w ciągu miesiąca blog odwiedzany jest przez niemal 1,9 miliona użytkowników. Jego tematyka to gra Minecraft, która i w Polsce ma wielu swoich fanów,
  2. comoeumesintoquando.tumblr.com – ten blog odwiedza miesięcznie 1,2 miliona użytkowników. Znajduje się tu zbiór wielu zabawnych gifów, które można reblogować i w ten sposób ubarwić nieco swój własny blog,
  3. dedalvs.tumblr.com – ma niewiele mniejszą liczbę odwiedzin niż poprzednik, wynoszącą aż 1,1 miliona użytkowników. Jest to blog prowadzony przez lingwistę Davida J. Petersona – twórcę języka Dothraków i valyriańskiego do serialu „Gra o tron”,
  4. oneable.tumblr.com – jest to stronka z koreańskimi komiksami, którą miesięcznie odwiedza ponad 715 tysięcy użytkowników,
  5. theworstroom.tunblr.com – blog, na którym w bardzie ciekawy i zabawny sposób opisywane są perypetie ze znalezieniem mieszkania w Nowym Jorku. Zagląda na niego 707 tysięcy użytkowników,
  6. publicshaming.tumblr.com – jest to bardzo ciekawy blog, którego ideą jest publiczne zawstydzanie osób, głoszących treści, które oburzają, czy denerwują innych użytkowników i ogół społeczeństwa. Stworzył go Matt Binder, a miesięczna liczba odwiedzających użytkowników to ponad 645 tysięcy,
  7. siriuslymeg.tumblr.com – ten blog miesięcznie odwiedza pod 606 tysięcy użytkowników, lubujących się w cytatach i żartach filmowych,
  8. howdoiputthisgently.tumblr.com – zabawny blog studentki, która dokumentuje swoje przeżycia za pomocą gifów. W ciągu miesiąca śledzi go ponad 525 tysięcy użytkowników,
  9. comedycentral.tumblr.com – jest to oficjalny blog kanału Comedy Central, który co miesiąc odwiedza ponad 490 osób,
  10. reasonsmysoniscrying.tumblr.com – blog opisujący powody, dla których dzieci płaczą. Jest odwiedzany przez niemal 450 użytkowników miesięcznie. Z pewnością zdecydowana większość z nich, to rodzice 😉

Według mnie Tumblr jest wyjątkowy i przede wszystkim niekomercyjny. Nie ma tu żadnych denerwujących reklam, czy zaproszeń do gier i innych nikomu niepotrzebnych aplikacji, jak to ma miejsce na Facebooku. Jest czysto, schludnie i na temat.

Nikogo nie powinna dziwić rosnąca popularność tej platformy blogowej, ponieważ jest nie tylko profesjonalnie skonstruowana, ale i czytelna oraz łatwa w obsłudze nawet dla początkującego bloggera. Tutaj każdy znajdzie sobie miejsce, a co najważniejsze – zamieszczane posty są podzielone kategorie, co znacznie upraszcza korzystanie ze strony. Warto osobiście przekonać się, jakie możliwości daje Tumblr, ale uwaga – portal potrafi naprawdę wciągnąć 😉

Zdjęcia opublikowane dzięki uprzejmości serwisów :

Autorzy wykonanych zdjęć

Open Mind Stock Image byIdea go
Girl Silhouette by Hotblack
Black and White Bow-Tie by Imelenchon
Tips And Tricks word by David Castillo Dominici

Oceń post

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawy i pomocny jak dla mnie artykuł.
    Autor podszedł do tematu bardzo profesjonalnie i przedstawił to w obrazowy i zrozumiały sposób.Muszę wypróbować.
    Pozdrawiam.

Zostaw komentarz