szablony na tumblr

Poznaj darmowe szablony na tumblr! 10 Popularnych Propozycji


Tumblr to serwis odpowiadający na zapotrzebowanie dzisiejszych internautów, całkowicie oparty na idei WEB 2.0. Łącząc w sobie zamysł serwisów społecznościowych oraz pamiętników online jest unikatową platformą mikro blogową. Od popularnego Twitter’a różni się możliwością dodawania nie tylko wpisów tekstowych, ale również obrazków, klipów wideo, muzyki, linków, cytatów oraz dialogów. Od czasu swojej premiery w 2007 roku przebojem podbił amerykańską sieć, wirusowo rozprzestrzeniając się na cały świat. Obecnie gromadzi kilkaset milionów użytkowników, a ich baza cały czas się powiększa!

Dziennie stronę Tumblr, której założycielem jest David Karp uruchamia się około 1,5 miliarda razy. Dwa lata temu Tumblr wyprzedził również WordPress’a, przekraczając liczbę 20 milionów aktywnych i cały czas działających blogów. Obecnie Tumblr należy do Yahoo! i wzbija się na wyżyny swojej popularności – z końcem sierpnia 2013 roku ogłoszono przekroczenie liczby 130 milionów aktywnych blogów. Do wykupu platformy doszło natomiast kilka miesięcy wcześniej za rekordową kwotę 1 miliarda dolarów.

Serwis reklamowany jest jako miejsce, w którym udostępnić możesz wszystko niezależnie od tego gdzie się znajdujesz. Korzystaj ze swojej przeglądarki, telefonu, komputera lub maila, aby podzielić się ze znajomymi i z całym światem własnymi przemyśleniami i znalezioną w sieci ciekawą treścią.

Co stoi za tak ogromnym sukcesem Tumblr w skali światowej?

Podobnie jak w przypadku innych największych serwisów społecznościowych (Facebook, Twitter, itp.) genialny pomysł oraz spora dawka szczęścia. Tumblr jest niezwykle prostym, wygodnym, intuicyjnym oraz modyfikowalnym źródłem kontaktowania się ze światem oraz dzielenia w treściwej formie własnymi opiniami, czy też pasjami.

Podstawowa funkcjonalność serwisu

Podstawowa funkcjonalność serwisu
Created by Stuart Miles

Kokpit (dashboard)

Najważniejsze narzędzie każdego tumblr’owicza. Jest to aktualizowane w czasie rzeczywistym źródło, w którym wyświetlane są posty i wpisy osób przez nas śledzonych. Poprzez deskę rozdzielczą userzy mają możliwość komentowania, reblogowania oraz lubienia wpisów innych osób. Z dashboard’u publikujemy również własne materiały, od czego dzieli nas zaledwie jedno kliknięcie!

Kolejka(queue)

Użytkownicy mają możliwość ustawienia kolejki czasowej swoich wpisów. Zaplanuj dokładną datę i godzinę, w której pojawi się Twój nowy post. Jest to niezwykle przydatna opcja szczególnie w przypadku kont firmowych lub oficjalnych.

Tagi (tags)

Jedno z najpopularniejszych rozwiązań w dzisiejszym Internecie, pozwalające grupować poszczególne wpisy. Dzięki odpowiednim tagom, publikowane posty przypisywane są do określonej grupy i kategoryzowane. Ułatwia to poszukiwanie interesujących nas treści.

Edycja HTML

To tylko i wyłącznie od Ciebie zależy, jak wyglądała będzie deska rozdzielcza Twojego Tumblr’a. Dzięki możliwości edycji kodu HTML strony możesz stworzyć jej unikatowy szablon od całkowitych podstaw i wyrazić samego siebie. To między innymi dlatego, Tumblr cieszy się tak dużą popularnością wśród internautów w całej sieci.

Możliwość edycji HTML dashboard’u to jedno, a umiejętność stworzenia ładnego i estetycznego szablonu to drugie. Sporo użytkowników nie ma najmniejszego pojęcia o projektowaniu stron, dlatego poszukują gotowych i najlepiej darmowych rozwiązań. Na całe szczęście w sieci nietrudno znaleźć szablony na Tumblr oraz poradniki jak tworzyć je samemu lub dodawać już gotowe skórki. Wiedzę tę postanowiłem zebrać w dzisiejszym tekście i podzielić się nią z Wami! 🙂

Jeżeli do tej pory nie wiedziałeś gdzie możesz znaleźć najlepsze szablony na Tumblr lub jak je połączyć z Twoją deską rozdzielczą to mam nadzieję, że rozwieję wszystkie wątpliwości. Nie przedłużam zatem i startujemy!

Jak zmienić szablony na Tumblr – poradnik krok po kroku

Jak zmienić szablony na Tumblr – poradnik krok po kroku
Created by Rawich

Szablony na Tumblr zmienia się niezwykle łatwo. Oprócz możliwości tworzenia całkowicie nowych skórek, możemy po prostu zainstalować już wcześniej przygotowane przez użytkowników rozwiązania. W poniższym poradniku skupimy się po prostu na instalacji, gdybyś chciał jednak uzyskać więcej informacji na temat przygotowania autorskiego designu od podstaw, to więcej wskazówek na ten temat znajdziesz na stronie serwisu http://www.tumblr.com/docs/en/custom_themes

  1. Zaloguj się do Tumblr i kliknij w link „Kokpit” jeżeli nie zostałeś przekierowany tam automatycznie
  2. Kliknij w nazwę swojego bloga, aby zostać przekierowanym na następną stronę

Widok Twojego Tumblr’a widocznego w wersji, w której przeglądają go inni dostępny jest pod adresem

www.TWOJANAZWAUŻYTKOWNIKA.tumblr.com

  1. Naciśnij przycisk Dostosuj, aby przejść do menu edycji

Naciśnij przycisk Dostosuj, aby przejść do menu edycji

Przycisk pojawia się w górnym, prawym rogu!

  1. Zapoznaj się z podstawowymi opcjami sekcji Dostosuj

W trybie edycji po lewej stronie pojawia się pasek kontekstowy menu, z prawej masz natomiast podgląd obecnego wyglądu Twojego tumblr’a. Dostępne w menu narzędzi opcje to:

  • Edytuj HTML – pozwala na edycję bezpośredniego kodu strony i stworzenie całego szablonu od podstaw
  • Tytuł/Opis/Przywróć domyślne – podaj opis swojego mikrobloga, jego opis lub przywróć domyślne ustawienia
  • Wygląd – w sekcji tej możesz wybrać kolor tła, tekstu, linków i wszystkich sekcji pojawiających się na Twoim blogu. Jest to jednocześnie najłatwiejszy sposób, aby edytować szablony na Tumblr. Masz również możliwość wyboru interesującej Cię czcionki, ustawienia cieni poszczególnych sekcji i tym podobnych.

Chcąc jednak zainstalować gotowe szablony na Tumblr, w tym momencie wystarczy Ci w zupełności znajdujący się w lewym, górnym rogu przycisk Szablony, który należy kliknąć.

tumblr

  1. Wybierz interesujący Cię szablon

Menu z lewej strony zastąpione zostanie podglądem dostępnych szablonów. Klikając w belkę u góry, będziesz miał możliwość ich przefiltrowania i ograniczenia się jedynie do skórek płatnych/darmowych/wielokolumnowych/siatek/tekstowych/minimalistycznych/vintage oraz kilku innych kategorii. Na potrzeby poniższego poradnika skorzystamy ze skórek darmowych, co widać na poniższym zrzucie ekranu

darmowe szablony

Na dosyć obszernej liście szablonów odnajdź ten, który najbardziej Ci się spodoba i po prostu kliknij na niego myszką.

Ja osobiście wybrałem szablon Clarus, który całkowicie zmienił wygląd mojego Tumblr’a:

nowy-szablon-tumblr

  1. Użyj wybranego szablonu

Jeżeli jesteś pewien, że dany szablon przypadł Ci do gustu, kliknij po prostu przycisk Użyj znajdujący się u góry lewego menu. Zostaniesz przekierowany ponownie do sekcji Szablony gdzie masz możliwość indywidualnej zmiany podstawowych kolorów i czcionek wybranej skórki. Jeżeli zakończysz modyfikacje lub dojdziesz do wniosku, że nie są one potrzebne, to całość zatwierdzasz przyciskiem Zapisz (zielony w górnym rogu menu bocznego).

  1. Zamknij menu i ciesz się nowym szablonem

Na sam koniec pozostaje Ci jedynie kliknąć guzik Zamknij znajdujący się zaraz obok guzika Zapisz i cieszyć nowym, całkowicie odmienionym Tumblr’em! 🙂

Kiedy wiesz już jak zmienić skórkę Twojego mikrobloga, warto zainteresować się wzbogaceniem go o inne dodatki. W innym poradniku opisywałem między innymi jak dodać muzykę na tumblr – wszystko przedstawione oczywiście w prostych i czytelnie opisanych krokach, opatrzone dodatkowymi screenami 🙂

Najpopularniejsze witryny oferujące darmowe szablony na Tumblr

szablony na tumblr
Created by Pixomar

Tumblr to serwis na tyle popularny w skali światowej, że tysiące osób zajmuje się tworzeniem skórek i szablonów na jego potrzeby. Część z nich jest darmowa, za inne musimy zapłacić – wybór jest jednak praktycznie nieograniczony. Jeżeli jesteś ciekawy, gdzie możesz znaleźć naprawdę fajne i oryginalne szablony na Tumblr to specjalnie dla Ciebie przygotowałem listę najpopularniejszych stron oferujących skórki tworzone specjalnie pod największego mikro bloga w Internecie

Tumblr Theme Garden

Przechodząc w tumblr.com do zakładki themes otrzymujemy dostęp do wszystkich skórek znajdujących się w głównej bazie serwisu. Są one umieszczane tutaj zarówno przez samych zarządzających stroną, jak i dodawane przez osoby zajmujące się tworzeniem szablonów. Jeżeli interesują Cię więc nietuzinkowe i oryginalne szablony na Tumblr to swoje poszukiwania powinieneś rozpocząć właśnie tutaj!

Podobnie jak przy instalacji interesującego Cię szablonu występuje tutaj podział na kategorie, a klikając wybraną przez siebie skórkę uzyskujesz informacje na temat jej dodatkowych funkcjonalności, ilości instalacji, ewentualnej ceny oraz masz możliwość podglądu lub bezpośredniej instalacji.

Level82

Level 82 to jedne z najpiękniejszych i najciekawszych szablonów Tumblr, które możesz sobie wyobrazić. Na stronie level82.com znajduje się siedemnaście w pełni modyfikowalnych skórek, które pobrać można całkowicie za darmo! Autorzy proszą jedynie o drobne wsparcie finansowe, które jest jednak dobrowolne i nie wymagane podczas korzystania z szablonu. Skórka instalowana jest dokładnie tak samo jak wszystkie inne dostępne w Theme Garden opisywanym przed chwilą.

Snazzy Space

Jeżeli chcesz, aby Twój Tumblr błyszczał się i pełny był przepychu jak barokowy pałac, wtedy strona Snazzy Space będzie najlepszym miejscem do poszukiwania szablonów. Autorzy oferują specjalnie wyselekcjonowane skórki, animowane bannery i loga, interaktywne tła, indywidualne kursory oraz paski przesuwania tekstu. Dzięki tej stronie całkowicie odmienisz swojego dotychczasowego mikrobloga i znajdziesz naprawdę oryginalne szablony na Tumblr!

Theme Guide

Theme Guide to kolejny serwis oferujący darmowe szablony na Tumblr, tym razem jednak minimalistyczne i o wiele bardziej stonowane. Jeżeli poszukujesz czegoś estetycznego i jednocześnie stylowego, posiadającego widoczną klasę, wtedy warto zapamiętać adres themeguide.tumblr.com.

Skórki są oczywiście w pełni kompatybilne z wyświetlaniem na urządzeniach mobilnych i posiadają wszystkie niezbędne funkcje personalizacji – zmienisz w nich czcionkę, kolory, dodasz muzykę dowiedz się jak dodać muzykę na tumblr, itd!

Templates101

Propozycja przede wszystkim dla młodszych użytkowników Tumblr oraz nastolatków. Kolorowe, świecące, z dynamicznie zmieniającą się grafiką – każdy znajdzie tutaj coś dla siebie i odmieni swojego mikrobloga nie do poznania!

Na stronie znajduje się również wiele porad i wskazówek odnośnie samodzielnego tworzenia szablonów i ich wprowadzania do Tumblr.

The Max Davis

Jeżeli ktoś udostępnia 14 milionów kopii skórek dla serwisu mikro blogowego, to z pewnością muszą mieć one w sobie coś wyjątkowego. Świetnym przykładem jest tutaj strona themes.themaxdavis.com, na której znajdują się wyjątkowe, wielokolumnowe szablony na Tumblr, w pełni konfigurowalne, które da się zainstalować zaledwie kilkoma kliknięciami myszki!

Oprócz tego na The Max Davis znajdziecie wiele przydatnych skryptów w HTML-u, które wyraźnie zwiększą funkcjonalność waszego mikrobloga.

Themes by Issac

A może spójrz na swój kokpit Tumblr jak na ekspozycję sztuki nowoczesnej? Dlaczego by nie! W takim razie idealnie sprawdzą się skórki przygotowywane przez użytkownika Issac, dostępne na stronie themesbyisaac.tumblr.com. W pełni darmowe, w pełni funkcjonalne, z możliwością edycji wszystkich najważniejszych opcji.

Autor nie rości sobie do nich praw autorskich, pozwalając na swobodne wykorzystywanie jego prac – jeżeli doceniasz jego dzieło, możesz przesłać mu jednak dobrowolne datki.

Themes that You like

Skórki, które lubisz – themesthatyoulike.tumblr.com w przeciągu ostatnich miesięcy stało się jednym z najpopularniejszych serwisów udostępniających szablony na Tumblr. Nowoczesny design dopasowany do najnowszych systemów operacyjnych, ciekawy i nieszablonowy układ oraz innowacyjne rozwiązania.

Niezależnie od tego ile masz lat, jaka jest Twoja koncepcja prowadzenia Tumblr’a oraz na jakiej skórce Ci zależy, tutaj z pewnością znajdziesz coś dla siebie!

Theme Hunter

Theme-hunter.tumblr.com to kolejny serwis oferujący nieprzeciętne i wyjątkowe szablony na tumblr. Publikowane tutaj skórki należą do różnych użytkowników i każdy ma możliwość opublikowania swojej własnej pracy, oczywiście jeżeli ta pozytywnie przejdzie moderację.

Około kilkudziesięciu szablonów nawiązujących do różnej tematyki, możliwości ich swobodnej modyfikacji i sporo dodatkowych opcji sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych serwisów ze skórkami dla popularnej platformy mikro blogowej.

Większość szablonów dostępna jest całkowicie za darmo, w przypadku niektórych uiścić można natomiast dobrowolne opłaty na rzecz twórców.

Totally Layouts

totallylayouts.com to jedna z największych, alternatywnych baz szablonów tumblr i innych serwisów społecznościowych. Wszystkie podzielone są na kilkadziesiąt różnych kategorii tematycznych – znajdziemy skórki trójwymiarowe, z ulubionymi postaciami kreskówek i filmów, modowe, techniczne i tym podobne.

Co można powiedzieć więcej? Do wyboru do koloru! 😉 Na pewno znajdziesz coś interesującego dla siebie i całkowicie zmienisz wygląd swojego Tumblr.

Szablony na Tumblr „w siatkę” – gdzie znaleźć oraz jak ustawić?

Standardowe szablony na Tumblr posiadają zazwyczaj układ kolumnowy. Ogromną popularnością wśród użytkowników cieszy się jednak „siatka” czyli zmodyfikowany układ kokpitu, w którym treść i zdjęcia wyświetlana jest w formie równych rzędów.

Chociaż w sieci zadawana jest spora ilość pytań odnośnie takich szablonów – ich stworzenie okazuje się dosyć trudne i wymaga sporej znajomości HTML-a oraz stylów CSS – to znalezienie gotowych szablonów nie powinno być większym problemem. Ogromną ich ilości znajdziesz między innymi na stronie Tumblr w kategorii Siatka – http://www.tumblr.com/themes/tagged/grid.

W przypadku jednak gdybyś chciał stworzyć siatkowy design samodzielnie, wtedy warto skorzystać ze specjalnych skryptów, na podstawie których projektuje się własne skórki. Około 80% społeczności Tumblr korzysta z narzędzia Masonry (http://masonry.desandro.com). Pozostałe 20% decyduje się natomiast na użycie Wookmark – alternatywy, która zyskuje sobie coraz większą popularność (http://www.wookmark.com/jquery-plugin)

Tak jak wspomniałem samodzielne tworzenie szablonów w siatkę jest dosyć skomplikowane. Nie zmienia to jednak faktu, że końcowy efekt prac jest naprawdę zadowalający i warto trochę się pomęczyć! 😉

Wyraź siebie przez szablony na Tumblr – podsumowanie

szablony na tumblr
Created by ddpavumba

Mam nadzieję, że po lekturze mojego poradnika nie będziesz miał już problemów ze zmianą szablonów na Tumblr – czy to poprzez ich automatyczną instalację, czy też skopiowanie całego skryptu danej skórki do panelu administracyjnego mikrobloga.

Ogromna liczba szablonów dostępna na 10 zaproponowanych przeze mnie stronach z całą pewnością powinna Ci wystarczyć – wśród tysięcy skórek znajdziesz taką, która dopasowana będzie do Twoich indywidualnych potrzeb oraz tematyki prowadzonego przez Ciebie Tumblr’a!

Wyróżnij się spośród miliona użytkowników i podkreśl swoją indywidualność nie tylko przez treści, które dodajesz ale również sam wygląd mikrobloga. Powodzenia! 🙂

 


Oceń post

Zostaw komentarz