Ostatnio coraz więcej mówi się o freelancerach. Mimo to, pojęcie to wciąż brzmi dla wielu osób dość enigmatycznie. Każdy, kto pracuje jako freelancer musi zdawać sobie sprawę z faktu, że z tym zawodem wiążą się zarówno korzyści jak i pewne zagrożenia. Których z nich jest więcej i o czym warto pamiętać, jeżeli sami chcemy być swoimi szefami? Odpowiedź na to pytanie znajdzie się w poniższym artykule.
Kim jest freelancer?
Jak już zostało wspomniane na wstępie, freelancer sam jest swoim szefem. Znamienne dla freelancera jest również to, że pracuje on bez etatu. Ma to zarówno swoje plusy jak i minusy. Zazwyczaj zarabia on realizując różnego rodzaju projekty przez internet. Jest to bez wątpienia bardzo wygodne. W przeważającej większości przypadków freelancerzy specjalizują się w jednej, ściśle określonej dziedzinie. Freelancerzy są najczęściej dziennikarzami, copywriterami oraz fotografami. Nie sposób nie wspomnieć również o tym, że w ten sposób świadczą swoje usługi niektórzy graficy komputerowi oraz programiści. Freelancerzy świadczą pracę zazwyczaj na rzecz różnych osób. Możliwe jest oczywiście nawiązanie długofalowej współpracy z jednym klientem, ale często bywa tak, że po zrealizowaniu konkretnego zlecenia, freelancer nie ma już kontaktu ze swoim klientem i szybko znajduje następnego.
Jakie są największe zalety bycia freelancerem?
Nie ulega wątpliwości, że z pracą freelancera wiąże się wiele rożnego rodzaju korzyści. Osoby, które zajmują się freelancingiem doceniają zazwyczaj swój elastyczny czas pracy. To one decydują bowiem o tym, jak wiele czasu dziennie poświęcają na swoją pracę, a także o tym, gdzie i na jakich warunkach będą ją świadczyć. Aby móc realizować wybrane zlecenie wystarczy bowiem dostęp do laptopa oraz do internetu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby pracować we własnym domu, ale można udać się również do zielonego ogrodu. Wreszcie, wiele osób decyduje się wykonywać swoją pracę w pociągu czy autobusie, co sprawia, że długa podróż mija zdecydowanie szybciej. Możliwość swobodnego decydowania o swoim urlopie wypoczynkowym również jest bardzo atrakcyjna. Freelancerzy mogą również samodzielnie zdecydować o tym jakiego zlecenia chcą się podjąć. Nie muszą obawiać się tego, że z góry zostanie im narzucony projekt, nad którego realizacją nie chcą lub z różnych względów nie mogą pracować. Bez wątpienia redukuje to poziom stresu, który pojawia się gdy zajmujemy się czymś, na czym zbyt dobrze się nie znamy. Wreszcie, osoby zajmujące się freelancingiem nie muszą liczyć się z nadzorem. Oczywiście zawsze należy przestrzegać terminu ustalonego z klientem. Nie trzeba jednak obawiać się tego, że szef lub kierownik będzie nas nerwowo poganiał lub zmuszał do pracy po godzinach. Na koniec, warto wspomnieć również o aspekcie finansowym. Doświadczeni freelancerzy zarabiają na tyle dobrze, że mogą pozwolić sobie na życie na bardzo wysokim poziomie.
Z jakimi trudnościami trzeba się liczyć?
Freelancer musi liczyć się nie tylko z korzyściami wynikającymi z bycia własnym szefem, ale również z pewnymi zagrożeniami. Przede wszystkim freelancerzy zawsze muszą troszczyć się o to, aby nie zabrakło im intratnych zleceń. Czasami znajdywanie nowych zleceń jest wyjątkowo utrudnione, zwłaszcza jeżeli wiele osób świadczy usługi z tej samej branży co my. Nierzadko mija sporo czasu zanim uda się znaleźć satysfakcjonujące zlecenie. Bywają również okresy, w których należy podejmować się tych mniej płatnych zleceń. Freelancerzy muszą również sami pilnować terminów realizacji poszczególnych projektów. Oczywiście można zawsze poprosić klienta o przedłużenie terminu realizacji zlecenia, ale trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze klient będzie skłonny przystać na taką propozycję. Dotrzymanie terminu może być wyjątkowo kłopotliwe wówczas, gdy freelancer realizuje w tym samym czasie kilka zleceń dla różnych klientów. Warto więc podejmować się pracy tylko i wyłącznie przy takich projektach, z których realizacją nie będziemy mieli większego problemu. Dla wielu osób problematyczne może być również to, że freelancer musi sam zadbać o swoje ubezpieczenie zdrowotne oraz o emeryturę. Samodzielnie należy także zatroszczyć się o księgowość. Niektóre osoby decydują się na zatrudnienie księgowej lub skorzystanie z pomocy biura rachunkowego. Trzeba jednak liczyć się z tym, że takie rozwiązanie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Z całą pewnością nie jest to więc rozwiązanie korzystne dla początkujących freelancerów. Doświadczeni i dobrze zarabiający freelancerzy śmiało mogą jednak pozwolić sobie na tego rodzaju rozwiązanie.