notatki

Notatki – Jak Tworzyć Najlepsze, Zrozumiałe Wiadomości!

Twoje notatki są zawodne? Dowiedz się, jak zapisywać myśli i informacje w najbardziej efektywny sposób.

 

Szczególny Rodzaj Notatki – Mapa Myśli

mapa myśli

Tworzenie notatki w postaci map myśli jest szczególnie polecane jako sposób na zwiększenie efektywności uczenia się i zapamiętywania. Jest pomocne także przy opracowaniu planu, czy strategii działania.

Do sporządzenia mapy myśli potrzebne Ci będą kolorowe mazaki albo kredki. Przypominają się szczęśliwe lata dzieciństwa? W centralnej części kartki umieść kolorowy rysunek, składający się z co najmniej trzech kolorów. Od niego wyprowadź promieniście grube linie, w różnych kierunkach z zapisanymi najważniejszymi słowami kluczowymi.

Mogą mieć postać wyrazów albo obrazów. Od nich wyprowadź kolejne linie z informacjami powiązanymi ze słowami kluczowymi, od nich kolejne, mniej istotne, itd. Nie ma ograniczeń w liczbie odnóg. Używaj wielu kolorów, rożnych stylów i wielkości liter, symboli.

Metoda Cornella

metoda cornella

Metoda wymyślona w latach 50-tych, więc już niemłoda. Jest przydatna szczególnie przy sporządzaniu notatek z lekcji, wykładów, seminariów albo z lektury i uczenia się z nich do egzaminów, czy testów.

Podziel stronę na dwie kolumny. Prawa powinna być szersza i zajmować jakieś 2/3 strony. Tutaj zapisuj wszystko, co uda Ci się usłyszeć, umieszczaj wykresy, tabele, wypunktowania, główne idee, pełne zdania. Nie musisz dbać o jakąś szczególną organizację tej części notatek. Zapisz tyle informacji, ile zdołasz.

Lewa strona natomiast powinna być węższa. Tutaj zapisuj pytania i słowa kluczowe, odpowiadające notatkom po prawej. Pomoże Ci to w nauce. Zakryj prawą część i odpowiadaj na pytania z części lewej.

Opcjonalnie pozostaw kilka linijek na dole strony, oddzielając je poziomą kreską od reszty notatek. Umieść tu podsumowanie informacji w nich zawartych. Podsumowania pomogą Ci odnaleźć się w zapiskach, gdy nadejdzie czas nauki.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]

Notatki Elektroniczne

Ostatnio coraz częściej na uniwersyteckich aulach spotyka się studentów z laptopami albo notebookami. Na szczęście nie wszyscy wykorzystują je do umilania sobie czasu buszowaniem po sieci albo graniem, a do sporządzania notatki właśnie. Jeśli potrzebujesz taniego laptopa do notowania skorzystaj z mojej listy.

Notowanie na komputerze umożliwia dobrą organizację notatek oraz ich edycję bez konieczności przepisywania. To godny uwagi sposób, zwłaszcza, że istnieje kilka ciekawych aplikacji, ułatwiających sporządzanie i organizację notatek.

Jedną z nich jest aplikacja Evernote. W kilku słowach jest to bardzo prosta w obsłudze, darmowa aplikacja, z której możesz korzystać na komputerze, tablecie albo innym urządzeniu mobilnym. Możesz dzięki niej tworzyć notatki za pomocą wbudowanego edytora tekstu, a także wklejać grafikę i pliki tekstowe. Posiada też wiele innych ciekawych opcji, o których możesz się dowiedzieć z naszego artykułu Zanotuj Sobie. To Ważne. To Evernote.

Notowanie Przy Użyciu Skrótów

notwanie skrótami

Istnieje czasem konieczność zapisania jakiejś informacji szybko i zwięźle, bo Ci się śpieszy albo wykładowca wyrzuca z siebie słowa z prędkością karabinu maszynowego.

Świetną metodą na szybkie zapisywanie myśli jest system skrótów, który pewnie codziennie stosujesz, posługując się internetowym slangiem w rozmowach ze znajomymi albo podczas rozgrywki w grach multiplayer. Mogą Ci się one teraz przydać przy sporządzaniu notatek, czy to odręcznych, czy w edytorze tekstu.

Opracuj swoje własne skróty, tak, żeby łatwo Ci się było w nich zorientować. Możesz utworzyć skróty ze słów, których używasz najczęściej. Możesz też nauczyć się jednego z opracowanych systemów stenograficznych, np. Teeline. Polega on na usuwaniu niepotrzebnych liter z wyrazu, zwykle samogłosek oraz łączeniu ze sobą kolejnych znaków. Założę się, że bezwiednie stosujesz tą metodę, pisząc sms-y albo wiadomości na Facebooku.

A może masz kłopoty z edycją notatek kolegi w formacie pdf? To nie problem – pokaże Ci jak sprawnie edytować pdf.

 

Już wiesz, jak sporządzać notatki szybko, dokładnie i w sposób, który ułatwi zapamiętanie zawartych w nich wiadomości.

Nie obciążaj więc niepotrzebnie pamięci, tylko bierz długopis, tablet, telefon do ręki albo laptop na kolana i notuj.

Oceń post

Zostaw komentarz