Kultowe kolumny – porównanie zestawów Altus 140 i 110

Dla wielu miłośników dobrego brzmienia, seria Altus kojarzy się kultowymi zestawami 140 i 110. Nic dziwnego – obydwie kolumny należą do „najpopularniejszych z popularnych”. To one były przecież obiektem pożądania wszystkich miłośników dobrego brzmienia okresu późnego PRL i to przy nich odbywały się najlepsze imprezy lat 90 tych.

Altus vs… Altus

Czy zatem wypada porównywać ze sobą najlepsze konstrukcje zakładów „Tonsil” końcówki lat 80 tych? Naszym zdaniem nie tylko wypada, a nawet trzeba. Zwłaszcza, że różnią się one pomiędzy sobą interesującymi szczegółami, o których napiszemy poniżej.

Niżej, znaczy lepiej?

Zarówno Altus 140, jak i jego odpowiednik w wersji 110, charakteryzowały się bardzo szerokim jak na tamte czasy pasmem przenoszenia. Niemniej w ogólnym porównaniu, 140 tka prezentuje się nieco lepiej, gdyż jej niskotonowe pasmo zaczyna się już od 35 Hz. Przypomnijmy, że w 110 tce rozpoczyna się ono „dopiero” od 40 Hz, co rzecz jasna przedkłada się na nieco słabsze parametry dźwiękowe.

Skuteczność

Praca kolumny Altus 110 charakteryzowała się nieco mniejszą stabilnością, niż w wersji 140. Dlaczego? Powód jest prosty. W 110 tce, skuteczność natężenia dźwięku oscyluje w okolicy 91 dB (plus/minus 2 decybele). Z kolei w Altusie 140 parametr ten jest znacznie bardziej ustabilizowany i utrzymuje się w okolicy 90 dB.

Moc znamionowa

W zasadzie o tym parametrze (ze względu na jego wpływ na ostateczną siłę brzmienia) powinniśmy wspomnieć na samym początku. To właśnie na jego przykładzie, widać bardzo duże różnice pomiędzy obydwoma wersjami kultowych kolumn Altusa. W wersji 110, maksymalna moc znamionowa to 70 W. W odmianie 140, parametr ten jest znacznie wyższy i sięga 100 W, co realnie przedkłada się na siłę i natężenie brzmienia.

Zastosowane przetworniki

Kultowe kolumny Altusa różnią się pomiędzy sobą również zastosowanymi przetwornikami. Zmiany objęły w zasadzie przetworniki nisko i średniotonowe. W układzie wysokich tonów nie wprowadzono żadnych zmian. W wersji Altus 140 mamy do czynienia z układami niskotonowym (GDN 30/60/1 6 Ω) i średniotonowym (GDM 18/80 8 Ω). Z kolei 110 tka, została wyposażona w głośnik niskotonowy (GDN 25/40/3 8 Ω) i średniotonowy (GDM 12/60 8 Ω).

Podobieństwa i różnice

Pomimo powyższych zmian, efekt uzyskany w obydwu zestawach był dość podobny. Owszem, można tu również zauważyć niewielkie zmiany w obrębie wysokich tonów, ale nie miały one już aż tak dużego wpływu na jakość przetwarzanego dźwięku. Pozostałe elementy, takie jak np. zwrotnica, nie wprowadzały zbyt istotnych zmian (poza wersjami eksportowymi).

Podsumowując, Altus 140 był swoistą „rozszerzoną wersją” popularnej 110 tki. Niemniej, to obydwa zestawy należały do najpopularniejszych i najbardziej pożądanych w PRL.

Artykuł powstał bazując na informacjach ze strony Akustyka.com.pl

3.7/5 - (3 votes)

Jeden komentarz

  1. Bardzo ciekawy artykuł ! Obecnie wiele osób zastanawia się nad renowacją starych kolumn lub zakupem już takich po renowacji. Głównym wyborem są właśnie Altusy 110 i 140. Tutaj można zobaczyć ich porównanie. Polecam.

Zostaw komentarz