jak usprawnić Swój komputer

Kilka sztuczek, Które Usprawnią Twój Komputer!

Twój komputer działa zbyt wolno? Chcesz kupić nowy? Proszę bardzo, ale taki sam jak Twój u kogoś innego działa całkiem dobrze.

Jak on to robi?

Kiedy kupujesz nowy komputer zdaje się on pokonywać wszelkie rekordy szybkości działania, niedostępne wcześniej dla twojej poprzedniej maszyny. A jednak nowy PC wcale nie jest ustawiony optymalnie.

Poza tym z czasem zaczyna działać coraz gorzej, jakby lata przygniatały go i nadwyrężały procesor. Możesz temu zapobiec, a czasami nawet wycisnąć z PC-ta więcej niż oferował bezpośrednio po podłączeniu.

 


Im Mniej Programów, Tym Twój Komputer Szybciej Działa

mniej tym szybciej

W czasie użytkowania instalujesz dziesiątki programów, a jednocześnie bardzo rzadko usuwasz którekolwiek z nich. Może to być przyczyną, z powodu której twój komputer zaczyna działać wolniej. Na jego dysku zbiera się po prostu zbyt wiele plików tymczasowych, a RAM musi obsługiwać aplikacje, działające w tle. Te drugie teoretycznie nic nie robią, ale w praktyce mają np. wbudowane moduły szukania dla siebie aktualizacji w sieci. Jak usprawnić komputer ze zbyt dużą ilością aplikacji?

Warto od czasu do czasu solidnie posprzątać nawet jeśli na twoim teragigowym dysku pozostało sporo miejsca. Możesz zrobić to ręcznie używając opcji Dodaj/Usuń programy i czyszcząc folder C:\Windows\Temp. Przydatne są programy wyszukujące i kasujące niepotrzebne pliki. Wśród nich dobrą opinią cieszą się Ccleaner i Revo Uninstaler. Darmowe i łatwe w obsłudze.

Bardzo ważne jest usunięcie niepotrzebnych programów z opcji auto-startu. Jeśli nie wiesz, które programy uruchamiają się od razu po włączeniu komputera wykonaj następujące czynności:

  1. Wejdź w menu Start,
  2. Wejdź w Idź do (Run),
  3. Zamiast punktów 1 i 2 możesz wcisnąć kombinacje klawiszy: przycisk Windows + R
  4. W polu menu wpisz msconfig,
  5. Przejdź na kartę Uruchamianie,
  6. W kolumnie Polecenie wyświetlają się programy startujące samoczynnie,
  7. W razie potrzeby usuń niektóre z nich i potwierdź operację.
  8. Jeśli są tu programy, których w ogóle nie potrzebujesz – odinstaluj je.

 

Szczególnie w Windows 7 i Windows 8 możesz poświęcić chwilkę, na wyłączeniu efektów graficznych samego systemu. Mają one wyłącznie zastosowanie estetyczne, a mimo wszystko korzystają z procesora, RAMu i karty graficznej. Na przykład interface Aero to dobry przykład ładnego spowalniacza twojego komputera.


Zacznij Zwalczać szkodniki ze Swojego Komputera

zacznij walczyć ze szkodnikami

Wirusy, złośliwe oprogramowanie, trojany – to wszystko nawet jeśli nie szkodzi aktualnie, tylko czeka na swoją kolej to jednak pozostaje uruchomione cały czas. W dodatku niekoniecznie jest widoczne w menu programów uruchamianych automatycznie po starcie komputera. Jeśli twój komputer jest „zamulony”, a przyczyną tego nie jest ani wiek maszyny, ani jej parametry, ani też zbyt duża ilość aplikacji, o których wiesz – możesz śmiało założyć, że potrzebna Ci lepsza ochrona. W końcu jak niby masz usprawnić komputer gdy coś Ci w tym przeszkadza?

Pod tym względem świetnie sprawdzają się programy, które możesz przetestować za darmo. Uruchamiasz na nich przegląd systemu, a potem odinstalowujesz, nie płacąc za pełną wersję.

Jakiegoś programu antywirusowego potrzebujesz także na co dzień. Jeśli nie wystarcza Ci darmowy Avast (który działa dobrze, ale sam trochę spowalnia starsze komputery), zainwestuj w ESET NOD 32, czy Kaspersky AntiVirus. Do gruntownego przeglądu wykorzystaj AdAware.

Możesz też wykonać skan swojego komputera z zewnątrz do czego wykorzystasz chociażby stronę skaner.mks.com.pl.

Zainwestuj w Niedościgły Dysk SDD

zainwestuj w dysk ssd

Technologia pamięci flash jest znacznie szybsza niż standardowe HDD. Dlaczego więc nie jest używana w większości komputerów? Jedynie ze względu na cenę. Lekkie i nieprzegrzewające się dyski SDD działają 4-10 razy szybciej co widać zwłaszcza przy uruchamianiu komputera lub dużej aplikacji, takiej jak gra komputerowa. Niestety SDD tylko częściowo odpowiada na pytania jak usprawnić komputer, ponieważ kiedy zechcesz wymienić swój 1 terabajtowy dysk HDD na SDD przyjdzie Ci za to słono zapłacić.

Niezłym rozwiązaniem jest dołączenie do PC-ta dodatkowego dysku SDD o minimalnej pojemności. Choćby 64 GB. Zupełnie wystarczy to by zainstalować na nim system operacyjny i znacząco przyspieszyć działanie komputera. Jeśli miejsca jest dość, możesz tam też przerzucić cześć programów. Natomiast zdjęcia, archiwa, filmy i wszystko co odkurzasz od czasu do czasu spokojnie może dalej mieścić się na tanim dysku twardym o ogromnej pojemności.

Bardzo ambitnym sposobem jest zainstalowanie systemu operacyjnego na pamięci Pendrive. Konieczne jest wówczas przynajmniej USB 2.0, a najlepiej 3.0, ale może się to okazać opłacalne.

 

Z PC-tem można zrobić znacznie więcej, tu podajemy tylko najprostsze i najmniej ryzykowne sposoby na to jak usprawnić komputer. Na pewno sprzątanie jeszcze żadnemu sprzętowi nie zaszkodziło, ochrona antywirusowa również.

Dyski SDD to coraz popularniejsze rozwiązanie i stopniowo również coraz tańsze. Efekty graficzne związane głównie z Windows raczej nie pomagają Ci w pracy, też możesz je wyłączyć.

Z pewnością twój sprzęt będzie chodzić szybciej gdy zainstalujesz system operacyjny z rodziny Linuxów. Te systemy są znacznie lżejsze, przygotowane pod ich kątem aplikacje również.

Niestety większość gier wymaga Windows lub dodatkowych usprawnień Linuxa, więc dla gracza ta ostatnia porada jest mało przydatna.

Oceń post

Zostaw komentarz