router

Jaki router kupić? Sprawdź na co zwrócić uwagę przy zakupie routera

Na co zwrócić uwagę przy zakupie routera?

Jak wybrać dobry router? Dobry – czyli taki, który sprosta indywidualnym wymogom i pozwoli wszystkim domownikom komfortowo korzystać z  bezprzewodowej sieci WiFi. Na rynku dostępnych jest obecnie mnóstwo urządzeń tego typu, w związku z czym podjęcie ostatecznej decyzji stanowi spore wyzwanie. Dzięki poniższym wskazówkom łatwiej będzie mu sprostać. Warto również sprawdzić nasz post z najlepszymi routerami.

Dostawca internetu a gniazdo routera

Kluczową kwestią, od której należy zacząć, jest określenie dostawcy internetu. Od tego bowiem zależy rodzaj gniazda, jakie powinien mieć router:

  • router z modemem ADSL lub VDSL wyposażony w gniazdo typu RJ-11 – opcja dla osób korzystających z Netii bądź z Neostrady,
  • router xDSL z gniazdem typu RJ-45 – wariant dla osób mających tzw. internet z kablem, gdzie dostawcą jest np. sieć osiedlowa albo kablowa,
  • router z obsługą 3G lub 4G LTE, najlepiej z portem USB – niezbędny w sytuacji, kiedy dostawcą internetu jest operator sieci komórkowej.

Obsługiwany standard WiFi

Obsługiwany standard WiFi to czynnik mający ogromny wpływ na efektywność routera, a mówić precyzyjniej – na szybkość transmisji danych. Aktualnie liczą się tak naprawdę dwa warianty:

  • 802.11 n – cieszy się największą popularnością, odznacza się przepustowością od 150 Mbps do 600 Mbps,
  • 802.11 ac – najnowocześniejsze rozwiązanie o przepustowości od 433 Mbps do 1,3 Gbps.

Zasięg

Zasięg to aspekt nabierający szczególnego znaczenia głównie wtedy, gdy zachodzi konieczność udostępniania internetu na większe odległości. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na ilość oraz jakość anten – zarówno zewnętrznych, jak i wewnętrznych. O ich klasie decyduje zysk energetyczny – najczęściej mieści się w przedziale od 1,5 do 3dBi. Aby mieć możliwie jak największy zasięg, należy rozglądać się za antenami o zysku od 5dBi wzwyż. Ponadto wskazane jest, by zewnętrzne anteny były odkręcane.

Bezpieczeństwo transmisji danych

Transmisja danych przez sieć WiFi powinna być odpowiednio zabezpieczona, stąd też istotne jest, aby wybrany router posiadał:

  • stosowny standard szyfrowania – najlepiej WPA2,
  • zintegrowany Firewall,
  • bezpieczny firmware,
  • funkcję, którą umożliwia filtrowanie adresów MAC.
4.3/5 - (12 votes)

Jeden komentarz

Zostaw komentarz