Jaki monitor kupić? Polecane monitory 2018

Wraz z biegiem czasu technologia stosowana w monitorach uległa znacznej zmianie. Dlatego warto zastanowić się jaki monitor kupić. Kiedyś do dyspozycji mieliśmy wyłącznie monitory CRT, które nie gwarantowały dobrej jakości obrazu. Obecnie nawet tani monitor do gier, posiada technologię chroniącą oczy. Monitory CRT były szkodliwe dla wzroku, co wyraźnie objawia się w społeczeństwie. Dzisiaj najlepsze monitory wyposażone są w wysokiej jakości matryce prezentujące krystalicznie czysty obraz i chroniące wzrok użytkownika. Zatem podczas wyboru monitora warto zwrócić uwagę jaki jest kontrast w monitorze,  by uchronić swoje oczy przed nadmiernym naświetleniem. Więc, jeśli zastanawiasz się jaki monitor kupić, przeczytaj poniższy artykuł, który z pewnością pomoże Ci wybrać właściwy produkt.

Z artykułu dowiesz się :

 1. Matryca wyświetlająca wysokiej jakości obraz podświetlana diodami LED.

 2. Przekątna ekranu i format wyświetlania obrazu.

 3. Maksymalna rozdzielczość.

 4. Złącza i dostęp do nich.

 5. Najlepszy monitor do 1000 zł – czym się kierować?

 6. Jaki monitor wybrać do 2000 zł?

 7. Najpopularniejsze i najlepsze monitory – Ranking monitorów TOP 3

Matryca w najlepszych monitorach

Matryca jest kluczowym podzespołem monitora. To właśnie jej jakość i możliwości mają wpływ na parametry wyświetlanego obrazu. Dlatego głównym czynnikiem decydującym o tym, jaki monitor kupić jest matryca monitora. Warto więc sprawdzić rodzaje matryc monitorach, ponieważ odrzucając ten czynnik posiadany przez Ciebie sprzęt nie będzie cechował się oczekiwaną jakością. Obecnie w sprzedaży mamy do wyboru urządzenia z matrycami: TN, PVA, IPS.

Matryca TN montowana jest a najtańszym sprzęcie pozwalającym na wykonywanie podstawowych czynności. Głównym czynnikiem decydującym o wyborze matrycy tego typu jest właśnie atrakcyjna cena. Monitor w nią wyposażony jest często kilkaset złotych tańszy w porównaniu do lepszych odpowiedników. Nie ma on niestety dobrych parametrów. Kolory wyświetlane są na słabym poziomie, czas reakcji wynosi często ponad 2ms, a kąty widzenia nie powalają. Mimo to tani monitor z matrycą TN możemy polecić, zwłaszcza w połączeniu ze starszą konfiguracją komputera.

Matryce PVA znajdziesz zarówno w dobrych monitorach, jak i tych z wyższej półki. W zależności od klasy sprzętu, wiele urządzeń posiada technologię stymulowania barw, co przekłada się na ogólny odbiór obrazu. Często jest on równie wysokiej jakości, jak w lepszych monitorach. Warto wspomnieć, że kontrast w matrycach PVA często nie schodzi poniżej 3000:1. Ponadto matryce te charakteryzują się również dobrymi kątami widzenia, które zazwyczaj wynoszą 178 stopni. Rozwiązanie to ma również jedną, bardzo poważną wadę – czas reakcji osiągający w wielu urządzeniach nawet 25ms!

Mimo iż IPS jest dosyć leciwą technologią, niewiele różni się ona od tej znanej na początku. Obecnie monitory wyposażone w matrycę w tej technologii charakteryzują się najwyższym z możliwych kontrastów, odwzorowaniem barw na najwyższym poziomie (w tym czerni) i energooszczędnością. Dodatkowo warto zaznaczyć, że wszystkie matryce, bez względu na wersję charakteryzują duże kąty widzenia – 178 stopni w pionie i poziomie. Warto zwrócić uwagę na to, jaki jest nczas reakcji monitora. Najlepsze monitory IPS z racji niskiego czasu reakcji często nieprzekraczającego 5ms wykorzystywane są często jako monitory dla graczy, co bezpośrednio świadczy o ich jakości.

Obecnie najlepszą odpowiedzią dla tego jaki monitor kupić jest wybranie takiego, który będzie podświetlany diodami LED. Dlaczego? Przede wszystkim na oferowaną jasność, kontrast, a także zapewnienie niskiego zużycia energii. Diody z racji swojej konstrukcji do działania nie potrzebują wiele energii elektrycznej, dlatego możliwe jest wykorzystanie ich w odpowiedniej ilości przy niskim poborze prądu. Pod względem podświetlenia do wyboru mamy urządzenia korzystające z dwóch rozwiązań:

 • Full LED – w tym wariancie sprzętowym diody usytuowane są za matrycą pod całą jej powierzchnią. Dzięki temu podświetlenie jest równomierne, a użytkownicy nie odnoszą wrażenia, że część ekranu emituje słabsze światło. Rozwiązanie to pozwala na uzyskanie niezwykle dużego kontrastu, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie monitora do zadań specjalistycznych.

 • Edge LED – za podświetlenie ekranu odpowiadają dwie taśmy LED umieszczone na krańcach monitora: górnym i dolnym. Dodatkowym elementem, który znajduje się w każdym urządzeniu jest dyfuzor. Jego zadaniem jest rozproszenie emitowanego światła w taki sposób, aby cała matryca była równomiernie podświetlona. Niestety nie sprawdza się to idealnie, gdyż kontrast nie jest tak wysoki, jak ma to miejsce w przypadku pierwszej opcji. Ponadto kolory również nie są idealne.

Przekątna ekranu i format wyświetlania obrazu – Polecane monitory 2018

Przed wybraniem przekątnej najlepszego monitora do domu lub biura warto zastanowić się nad planowanym zastosowaniem. Jeżeli Twoim celem jest wyłącznie praca w programach biurowych, korzystanie z Internetu i oglądanie filmów w standardowej jakości – nie kupuj dużego monitora, wystarczy tani monitor do gier lub monitor do 500 zł . W tych działaniach z powodzeniem sprawdzi się również mniejszy sprzęt, dlatego nie warto przepłacać. Format obrazu w urządzeniu tej klasy również będzie niższy – optimum to 4:3.

Inaczej sprawa się ma, kiedy zależy Ci na maksymalnej jakości obrazu i wydajności. Wtedy wybieraj spośród dużych, najlepszych monitorów na rynku, gdyż tylko one charakteryzują się odpowiednimi parametrami. Minimalna przekątna monitora do gier, filmów i rozrywki to 17 cali, a format obrazu powinien wynosić przynajmniej 16:9. W ten sposób otrzymasz ekran panoramiczny oferujący wiele miejsca w ramach pulpitu komputera.

Najlepsza rozdzielczość – monitor 4K dla gracza

Rozdzielczość, najprościej mówiąc to stosunek ilości pikseli umieszczonych w pionie do ilości pikseli w poziomie. W monitorach do zadań biurowych, czyli o formacie 4:3 nie będzie ona wysoka – w znacznej większości urządzeń wynosi 1024×768 lub 1600 x 1200 pikseli. Wyjątkiem są monitory panoramiczne, w których rozdzielczość jest odpowiednio wyższa (nawet 1444 x 900 px).

Wraz z formatem rośnie też rozdzielczość, dlatego monitory multimedialne oferują dzisiaj ją na poziomie FullHD, czyli 1920 x 1080 pikseli. Tak wysoka rozdzielczość ekranu to zapewnienie o wysokiej szczegółowości, ostrych kształtach, barwach i ogromnej wręcz ilości miejsca na pulpicie. Wbrew pozorom, wyższe parametry obrazu są również gwarancją zdrowszego trybu pracy.

Szczytem marzeń wielu graczy i fanów dobrego kina jest najlepszy monitor o rozdzielczości 4K. Nadal jest to przyszłość, jednak biorąc pod uwagę możliwości i zalety tej technologii – niedługo trafi ona do każdego domu. Przypominamy, że minimalna (!) rozdzielczość w przypadku monitorów 4K wynosi 3840 x 2160 pikseli.

Złącza i dostęp do nich

Polecane obecnie monitory muszą posiadać co najmniej trzy, różne złącza. Dzięki temu nie będziesz miał problemów z podłączeniem urządzeń korzystających z odmiennych rozwiązań. Do obowiązkowych złącz zaliczyć można: HDMI, D-Sub i DVI. Pamiętaj jednak, że im więcej złącz będzie posiadał monitor, tym lepiej.

Szczególne jest to istotne w momencie wybierania monitora do domu. To właśnie w zaciszu własnego domu ekran wykorzystujemy na wiele sposobów: podczas gry na konsoli, przeglądając zdjęcia, czy oglądając filmy. Technologie użyte w monitorze nie mogą nas ograniczać, aby zakup nie okazał się nietrafiony.

złącza monitoraZłącza monitorów (zdjęcie poglądowe)

Jaki monitor do 1000 zł – czym się kierować?

W tym budżecie należy, przede wszystkim kierować się własnymi potrzebami, które bezapelacyjnie muszą zostać spełnione. Zatem, już na samym początku zastanów się nad planowanym użyciem. Jeżeli monitor w kwocie do 1000 zł będzie Ci służył jedynie do prostych zadań, wybierz urządzenie posiadające średniej klasy matrycę, ale oferujące dobrą rozdzielczość. Taki sprzęt, sprawdzi się jako monitor do pracy lub domu. W ten sposób zmieścisz się w budżecie i nie pozbawisz się przyjemnych wrażeń użytkowania sprzętu. Z kolei jaki monitor do gier jest najlepszy w kwocie do 1000 zł? Monitor dla gracza musi charakteryzować się dobrą matrycą, wysoką rozdzielczością i niskim czasem reakcji. Niestety, ale w tym budżecie będzie to kosztem przekątnej.

Jaki monitor do 2000 zł?

W tej kwocie można już pozwolić sobie na odrobinę luksusu, dlatego najwyższa półka sprzętu jest dla Ciebie. Poszukuj najlepszego monitora z matrycą IPS podświetlanego diodami LED, gdyż taka konfiguracja będzie bardzo dobrze sprawdzać się bez względu na zastosowanie. Podczas wyboru monitora, warto jednak zwrócić uwagę na czas reakcji matrycy, jej przekątną, a także złącza. Szczególnie te parametry są ważne w monitorach dla graczy.

Tematyka artykułu:

 • polecane monitory
 • jaki monitor kupić?
 • jaki monitor do gier
 • jaki monitor do 1000 zł
2.1/5 - (22 votes)

Zostaw komentarz