Jak Zrobić Screena

Jak Zrobić Screena? – Kilka Metod Na Wykonanie Zrzutu Ekranu

Na Twojej klawiaturze jest klawisz oznaczony Print Screen. Bynajmniej nie znalazł się tam przypadkowo.

Projektanci klawiatur qwerty doskonale zdawali sobie sprawę, że na Twoim ekranie będą pojawiać się obrazy warte zapamiętania, a jednocześnie na tyle trudne do otworzenia, że konieczne będzie ich natychmiastowe zapisanie.

Można wykorzystać zrzuty ekranu jako formę notatek, ale jeśli choć odrobinę uczestniczysz w życiu forów internetowych wiesz jakie jest ich prawdziwe zastosowanie. W sieci ludzie są anonimowi i mogą chwalić się czym popadnie i bardzo trudno im udowodnić, że czegoś nie dokonali. Dlatego bywalcy forum z dużą dozą sceptycyzmu podchodzą do rewelacyjnych osiągnięć swoich rozmówców.





Obowiązuje zasada, że jeśli czymś się chwalisz, musisz mieć na to dowód. W postaci zdjęcia gdy chodzi o realne życie, lub w postaci właśnie zrzutu ekranu na potwierdzenie niezwykłości dziejących się w obrębie Twojego komputera.

Użycie Print Screen

Użycie Print Screen

Obecność klawisza funkcyjnego wcale nie odpowiada na pytanie jak zrobić screena. Angielskie słowa Print screen oznaczają „Drukuj ekran”. Tylko gdzie ten ekran jest drukowany, skoro Twój komputer nawet nie jest podłączony do żadnej drukarki? A nawet gdyby był, podstawowe ustawiania systemu operacyjnego nie kierują komendy „Print screen” zbyt dosłownie.

Dlatego wydaje się, że polskie tłumaczenie „Zrzut ekranu” lepiej oddaje rzeczywistość. Zrzuć to gdzieś, gdzie będzie możliwe do znalezienia i zapomnij, przynajmniej chwilowo. Inne angielskie słowa to Screenshot, Screen Capture.





Jeśli korzystasz z Windows jako systemu operacyjnego, żeby faktycznie zapisać zrzut ekranu musisz wykonać prostą operację.

  • Kiedy na ekranie pojawi się coś ciekawego naciśnij „Print screen”
  • Potem otwórz dowolny program graficzny (choćby Paint, ale różnież bardziej zaawansowane) i otwórz w nim Nowy Plik.
  • Na koniec użyj kombinacji klawiszy Ctrl+v czyli wklej zapisany wcześniej obraz ekranu jako bitmapę do nowo utworzonego pliku. 
  • Plik możesz zapisać w dowolnym, dostępnym twojemu oprogramowaniu formacie lub wydrukować.

Dziecinnie proste, intuicyjne i … nie zawsze użyteczne.

Złośliwe Apple – Wykorzystywanie Skrótów Klawiaturowych

Złośliwe Apple – Wykorzystywanie Skrótów Klawiaturowych

Urządzenia produkowane prze Apple nie są wyposażone w klawisz funkcyjny z góry przypisany do wykonywania zrzutów ekranu. Nawet laptopy i komputery stacjonarne. Tym samym wyjątkowo, jak dla tej firmy konieczna jest znajomość skrótów klawiaturowych.

Jeśli chcesz wykonać screena na Macu:

  • Wciśnij jednocześnie Klawisz Apple+3+Shift

Na nowszych klawiaturach nie ma „jabłka” i używa się kombinacji:

  • Cmd+3+Shift

Uzyskasz ten sam efekt co po przyciśnięciu Print Screen na PC-cie. Czyli wykonasz zrzut całego ekranu.

Przewidziana jest też zaawansowana wersja tego rozwiązania, w której możesz zaznaczyć kursorem jaką część ekranu zapisać. Komenda do niej to:

  • Klawisz Apple(Cmd)+4+Shift

Niestety jeśli chcesz w ten sposób uwiecznić wyjątkowo zaskakujący moment szybkiej gry, to możesz nie zdążyć lub w pospiechu pomylić klawisze.

Chaos Systemu Operacyjnego Linux

Chaos Systemu Operacyjnego Linux

Systemy operacyjne typu Linux działają najczęściej na PC-tach i przy założeniu, że klawiatura ma przycisk funkcyjny Print Screen. Powinno więc być równie łatwo jak w przypadku Windows. Wklej w pliku graficznym i masz już zrzut. Taka jest teoria, a praktyka mówi, że użytkownicy Linuxów mogą czasami mieć z tym sposobem problemy.

Niby screen jest zapisywany w pamięci komputera, ale może się okazać, że zainstalowane programy graficzne nie są kompatybilne ze zrzucaniem ekranu i proste Ctrl+v nie zadziała.

Wtedy zawsze można wpisać: ksnapshot
Niestety zajmuje to jeszcze więcej czasu niż 3 klawiszowy skrót w komputerach Apple.

Jak Zrobić Screena? – Aktywne Okno

Czasami potrzebujesz zapisać tylko informacje z jednego programu i zrzut całego ekranu Ci niepotrzebny. W Windows możesz zdecydować, że zrzucasz do pamięci tylko okno, które akurat jest aktywne.

Skrót klawiaturowy do takiego mini-screena to:

  • Alt+Print Screen

Klawisze należy nacisnąć jednocześnie, ale jeśli dysponujesz programem do zapisywania wielokrotnych screenów zacznij od neutralnego Alt.

Wady Screenów

Wady Screenów

Podstawowa metoda robienia zrzutów ekranu ma wadę i to nawet gdy korzystasz z Windows. Chodzi o to, że klawisz Print Screen korzysta z tej samej drogi co Ctrl+c (Copy). Na podstawowych ustawieniach możesz skopiować tylko 1 element i musisz go zapisać zanim skopiujesz następny, inaczej utracisz ten pierwszy. A może się przecież zdarzyć, że wartych zapamiętania i udowodnienia sytuacji będzie kilka.

Poza tym, jeśli robisz screena podczas pracy, jest wysoce prawdopodobne, że wykorzystujesz Ctrl+c → Ctrl+v do czego innego.
Poza tym to wszystko trwa zbyt długo. Zanim otworzysz program graficzny i wkleisz w nim zrobiony zrzut ekranu, minie przynajmniej kilkanaście sekund. Wcale nie tak mało. Dlatego potrzebne są programy, które Ci to ułatwią.

[sociallocker] Poświęciłem sporą ilość własnego czasu, aby dostarczyć Ci wartościowej, unikalnej informacji rozwiązującej dany problem.
W związku z tym proszę jedynie o udostępnienie mojej ciężkiej pracy Twoim znajomym.
Pozwoli mi to utrzymać serwer, który generuje z roku na rok coraz to większe koszty.
Dziękuje serdecznie z góry, WW.[/sociallocker]
Bezpłatna Aplikacja MWsnap 

Jeśli jakakolwiek czynność jest zbyt trudna (nawet o kilkanaście sekund) na pewno jest w sieci program, który ułatwi ją i przyspieszy do optymalnego poziomu. W tym wypadku można wykorzystać wygodną aplikację polskiej produkcji – MWSnap. Pozwala ona wykonać wiele screenów pod rząd, korzystając z wybranego przez użytkownika skrótu klawiaturowego.

Po zainstalowaniu warto wejść w ustawienia, gdzie możliwe jest znaczne dostosowanie programu do osobistych wymagań. Np. można ustawić docelowy format plików zawierających zrzuty i ich jakość, oraz sposób nazywania kolejnych tworzonych screenów. Wadą programu jest tylko niemożliwość skonfigurowania go z klawiszem… Print Screen (To znaczy działa on, ale konieczna jest potem komenda Ctrl+v, choćby do MWSnap.

Jak Zrobić Screena Przy Użyciu Dropbox

Jak Zrobić Screena Przy Użyciu Dropbox

Jak zrobić screena i od razu go udostępnić? Możesz wykorzystać program, który w założeniu służy do czegoś zupełnie innego – pracy w chmurze i współdzielenia folderów. Mimo to twórcy przewidzieli, że użytkownik może chcieć na bieżąco wrzucać tam zrzuty ekranu i udostępniać je współpracownikom.

Zazwyczaj wystarczy wcisnąć kombinację klawiszy Ctrl+Print Screen i Dropbox automatycznie tworzy plik graficzny w swoim folderze. Jest na nim zrzut całego ekranu. Niestety nie ma opcji zrobienia screena tylko z części ekranu, lub aktywnego okna, ale przecież w Dropboxie chodzi o prostotę i w założeniu nie jest on programem do robienia screenów. Ma po prostu przydatną opcję.

Inne Przydatne Programy

Inne Przydatne Programy

Programów stworzonych by ułatwić zrzucanie ekranu do plików graficznych jest mnóstwo. Użytkownicy Linuxów często programują własne, bardzo lekkie aplikacje. Technicznie zrobienie zrzutu nie jest trudne. Potrafią to bardzo dobrze programy takie jak: Windows Screen Capture, Gadwin Print Screen, Catcher, czy Screen Shooter.

Większość tego typu aplikacji ma podobne funkcjonalności – może robić wiele zrzutów pod rząd, zapisywać je w wybranym formacie plików, czasami możesz też określić jakość zapisu itp. Jeśli potrzebujesz potwierdzić Swoje dokonania w grach komputerowych, możesz też zainwestować w bardziej zaawansowany Game Cam, który pozwala nagrać filmik z rozgrywki.

Czy Warto Robić Screeny?

Czy Warto Robić Screeny

Zrzuty ekranu znacznie straciły ostatnio jako dowód na szczególne dokonanie. Wcześniej były uważane za dowód „twardy”, trudny do podważenia. Dziś nawet początkujący użytkownik programów graficznych może korzystając z kilku dostępnych w sieci grafik złożyć taką, która będzie wiernie imitować screen shota, ale nie będzie mieć z nim nic wspólnego. W praktyce nie ma możliwości sprawdzenia czy dana grafika nie została obrobiona wcześniej graficznie.

Większą wartość mają filmiki, które trudniej edytować, a więc dowód z Game Cam zrobi na forum poświęconym DOTA2 większe wrażenie niż sam screen. Poza tym coraz więcej gier ma wbudowaną opcję zapisu całej partii lub wykonywania z niej szybkich zrzutów ekranu (pod klawiszami F8, F10, lub F12).

Zrzuty ekranu nie mają już funkcji dowodowej, ale wciąż zachowały funkcję informacyjną. Przykładowo jeśli wyświetlił Ci się komunikat, którego nie rozumiesz, lub komputer wariuje w jakikolwiek sposób, możesz wykonać screena i wysłać go do kogoś kto lepiej zna się na rzeczy, jako załącznik do nieśmiertelnego pytania „Co właściwie mam z tym zrobić?”

Możliwe też, że czasem zapisanie zrzutu będzie dla Ciebie najszybszym sposobem zrobienia notatki. Tylko, że wówczas musisz o tym zrzucie pamiętać i jak najszybciej przenieść z niego informacje do notatnika takiego jak One Note czy Evernote. Inaczej pośród różnych plików nazwanych na przykład „Obraz0025” będzie Ci trudno odnaleźć właściwy zrzut.

Zrzuty Wewnątrz Programów

Oprócz gier opcje wewnętrznych zrzutów ekranu oferują niektóre programy. Na przykład nowsze wersje Microsoft Office. Często są skonfigurowane tak by zapisać jedynie zawartość okna danego programu. Może to okazjonalnie się przydawać, ale faktycznie łatwiej Ci będzie pamiętać 1 skrót do używanego programu do screenów niż skróty we wszystkich grach i programach, których używasz.

Poza tym, jeśli już masz otwarte okno (np. w Wordzie) i chcesz zapisać jego zawartość, to plik graficzny może być zbyteczną ekstrawagancją. Sympatyczna ikonka dyskietki, lub skrót oznaczający Save wystarczą by zapisać efekt pracy we właściwym formacie.

Bardzo Istotne Porządkowanie

Wiesz już jak zrobić screena. Niedługo w folderze docelowym zaroi się od ciekawostek, które widzisz na ekranie i chcesz zapamiętać lub udostępnić. Bardzo możliwe, że w końcu zaczniesz się w nich gubić. Pomaga ustawienie podglądu miniatur i nazywanie każdego pliku właściwą dla niego nazwą.

Cześć programów pozwala nazywać screeny już w momencie ich robienia co jednak zajmuje sporo czasu. Niemniej warto po zakończeniu zabawy/pracy zajrzeć do folderu ze zrzutami i poświęcić minutę, na to żeby później nie musieć ich szukać.

Poza tym z jakiegokolwiek programu nie korzystasz, zacznij od wejścia w ustawienia. Nie dlatego, że nie będzie on bez tego działał, ale dlatego, że w przypadku zrzutów potrzebujesz narzędzia optymalnego pod względem szybkości i nie powodującego zamieszania.

To ostatnie pojawia się czasami jeśli skróty klawiaturowe się nakładają z innym programem, lub są do nich zbliżone, a Ty pracujesz na klawiaturze bardzo szybko.

Oceń post

6 komentarzy

  1. Screen i print screen to często używane przeze mnie elementy. Aż trudno uwierzyć, że można nie wiedzieć jak się je robi. No ale na apple to chyba sam bym nie wiedział;) Interesujący blog – znalazłem wiele przydatnych informacji

Zostaw komentarz