Jak zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez widocznej utraty jakości ?

Coraz częściej wiele osób napotyka na problem z dodawaniem zdjęć na portale internetowe. Najczęściej wyskakuje komunikat mówiący o tym, że zdjęcie ma za dużą rozdzielczość. Jak sobie wtedy poradzić tak aby wstawić zdjęcie bez wyraźnej utraty na jakości.  Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na nurtujący nas problem.

Jednym ze sposobów jest wykorzystanie programu Adobe Photoshop. Jest to program do edytowania oraz obróbki fotografii. Korzysta z niego wielu profesjonalistów, ale i zwykły laik jest w stanie wykonać proste czynności, takie jak zmniejszenie fotografii bez utraty na jakości. Aby wykonać ten proces uruchom Adobe Photoshop. W pasku opcji znajdź plik i otwórz zdjęcie, które chcesz przerobić. Po prawej stronie ekranu znajduje się pasek narzędzi. Znajdź zakładkę warstwy i tam naciśnij lewym przyciskiem myszy na tło oraz wciśnij przyciski Ctrl + J. Dzięki temu zduplikujesz warstwę. Następnie naciśnij prawym przyciskiem myszy na ikonkę warstwy. Pojawi się lista, z której wybierz komendę „konwersuj na obiekt inteligentny”. Na zdjęciu pojawią się dwie przekątne. Teraz możesz zmienić wielkość zdjęcia wciskając Ctrl +T . Dzięki temu szybko zmniejszysz zdjęcie bez utraty jakości zdjęcia.

Kolejnym dobrym sposobem na zmniejszenie rozmiaru bez utraty jakości jest zainstalowanie programu Light Image Resizer. W przeciwieństwie do Adobe Photoshop jest to program darmowy. Korzystanie z niego nie powinno sprawić ci wielu trudności. Wybierz z folderu odpowiednie zdjęcie, które chcesz zmniejszyć, kliknij prawym przyciskiem myszy i z listy wybierz opcję Light Image Resizer. Program zaproponuje ci standardowe rozmiary np. 640X480 – czyli takie jakie często wymagane jest na portalach internetowych. Możesz również wpisać swoje własne wartości.  Po zatwierdzeniu naszego wyboru program automatycznie zapisze kopie zdjęcia, lecz z nową rozdzielczością jaką potrzebujemy.

Nawet Paint może pomóc ci zmniejszyć rozmiar zdjęcia bez wyraźnej utraty jakości. Aby to zrobić należy w zakładce plik wybrać otwórz, poszukać zdjęcie, które chcemy przerobić i nacisnąć dwukrotnie na owe zdjęcie lewym przyciskiem myszy. Wybrany plik graficzny otworzy się w programie. Następnie w zakładce obraz wybierasz atrybuty. Jeżeli nie wiesz jak znaleźć tą opcję wciśnij jednocześnie na klawiaturze Ctrl + E. Wybierz skalę w jakiej chcesz, żeby zdjęcie było, a następnie wpisz rozdzielczość jaką chcesz uzyskać. Wciśnij ok. Program Paint niestety nie zapisuje kopii zapasowej, tylko zmienia istniejący już plik. Dlatego jeżeli chcesz zachować stare zdjęcie pracuj na kopii.

Kolejnym programem polecanym do zmniejszania rozmiaru zdjęcia bez utraty jakości jest darmowy program SIMP. Po uruchomieniu programu należy wybrać zdjęcie, które nas interesuje. Następnie przesuwamy suwakiem w celu ustawienia jakości zdjęcia. Po ustaleniu tego parametru wpisujemy jaki rozmiar zdjęcia chcemy otrzymać i wciskamy przycisk „start resizing”. Po zakończeniu procesu program poprosi nas o wybranie miejsca zapisania nowego zdjęcia. Po wykonaniu tej czynności naciskamy ok, a po poprawnym zapisaniu ukarze nam się komunikat „1 image have been resized successfully!”

Może Cię zainteresować również artykuł o programie F-lux

Jeżeli nie masz czasu na zmienianie rozmiaru w różnego rodzaju programach możesz zawsze skorzystać ze stron internetowych np. zmniejszacz.pl. Na tej stronie wybierasz plik, który chcesz zmniejszyć, zaznaczasz na jaką stronę potrzebujesz dane zdjęcie np. na allegro.pl, ustawiasz rozdzielczość jaka ciebie interesuje oraz podajesz wymiary zdjęcia. Po podaniu wszystkich parametrów wciskasz „wykonaj” i za parę sekund ciesz się nowym rozmiarem zdjęcia z rozdzielczością odpowiadającym twoim standardom.

Oceń post

Zostaw komentarz